Μετά το Κύπελλο ο Βόλος νίκησε την ΑΕΚ και στο πρωτάθλημα

Δεύτερη νίκη του Βόλου επί της ΑΕΚ μέσα σε 10 μέρες. Αυτή τη φορά η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ νίκησε για στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ με 1-0, παίρνοντας… εκδίκηση από την Ένωση, για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο. Στον αγώνα του Κυπέλλου ο Βόλος είχε νικήσει με 1-0, αλλά είχε αποκλειστεί από τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+3’), ο Τάσος Δουβίκας με χτύπημα πέναλτι. Ο Βόλος περιόρισε σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα της ΑΕΚ, δεν της επέτρεψε να σκοράρει και σημείωσε την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα, αρχίζοντας την προσπάθειά του στα πλέι άουτ με 33 βαθμούς.
Οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν στις νίκες, μετά τις δύο σερί ήττες από τον Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό και τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, με τον Τέκιο να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας, ενώ ο Μπαρτόλο έπαιξε ως αριστερό μπακ. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκρίλο και Μήτογλου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μπαριέντος και Τσοκάνης. Την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Περέα (δεξιά), Μαρτίνες (αριστερά) και Νίνης ως επιτελικός μέσος, με τον Δουβίκα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Από την πλευρά του ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε και αυτός την ΑΕΚ με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Αθανασιάδης, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξία προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Νταντσέκο, Νεντελτσιάρου, Λάτσι και Μιτάι. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σιμάνσκι και Κρίστισιτς. Στις πτέρυγες κινούνταν οι Αλμπάνης αριστερά και Γκαρσία δεξιά, ο Μάνταλος είχε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ανσαριφάρντ, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Με σκόρερ τον Δουβίκα 1-0 ο Βόλος
Καλύτερη εικόνα είχε ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο, παρότι το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ελάχιστες οι καλές επιθετικές προσπάθειες από τις δύο ομάδες, με την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, στο πρώτο 15λεπτο, να είναι σαφώς πιο δραστήρια από την ΑΕΚ, η οποία παρουσιάστηκε νωθρή και χωρίς φαντασία στο παιχνίδι της.
Μετά το 15’ κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο η ΑΕΚ, όμως οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έκαναν εύκολα το λάθος στην πίεση των παικτών του Βόλου.
Οι «κυανέρυθροι» βρήκαν τον τρόπο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και να ανοίξουν το σκορ, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Δουβίκας,
Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως στα πρώτα 45 λεπτά η ΑΕΚ δε δημιούργησε ούτε μία επικίνδυνη φάση για το τέρμα του Κλέιμαν, καθώς δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους. Με εξαίρεση μία εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στο 37’ με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος των παικτών του Βόλου και να καταλήγει κόρνερ.
Ο Βόλος κάθε άλλο παρά αμυντικά έπαιξε. Ήταν η ομάδα που ήλεγχε το παιχνίδι και αυτή που είχε τρεις αρκετά καλές στιγμές, στην αρχή του παιχνιδιού δύο με τον Σωτήρη Νίνη και μία με τον Δουβίκα.
Στο 11’ το σουτ του Νίκη πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη, ενώ στο 14΄ ο έμπειρος μέσος επιχείρησε νέο σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ.
Στο 15’ ο Μπαρτόλο επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Δουβίκας έπιασε την κεφαλιά, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
Οι «κυανέρυθροι» λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ενώ το ρολόι του Πανθεσσαλικού σημάδευε το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κέρδισαν πέναλτι. Ο Περέα μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ και ο Μιτάι τον ανέτρεψε. Ο Τάσος Δουβίκας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 45+3’, για να γράψει το 1-0 για τον Βόλο, σημειώνοντας παράλληλα το δέκατο γκολ στο πρωτάθλημα, υπό το βλέμμα του σκάουτερ της Άντερλεχτ που έδωσε το «παρών» στο Πανθεσσαλικό, για να παρακολουθήσει από κοντά τον νεαρό επιθετικό του Βόλου.
Έτσι, ο Βόλος πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Κράτησε το 1-0 ο Βόλος
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε δύο αλλαγές. Συγκεκριμένα, πέρασαν στο παιχνίδι οι Σάκχοφ και Σβάρνας στις θέσεις των Σιμάνσκι και Μιτάι. Σε μια προσπάθεια του Ισπανού τεχνικού να αλλάξει την εικόνα της ΑΕΚ.
Ωστόσο, ο Βόλος ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη την εστία του Αθανασιάδη και μάλιστα δύο φορές. Στο 47’ το σουτ του Περέα δεν βρήκε τον στόχο (άουτ), ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ που επιχείρησε στο επόμενο λεπτό ο Νίνης.
Η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε ένα καλό σουτ του Κρίστισιτς μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Ο Βόλος συνέχιζε να κρατά μακριά από την περιοχή του τους παίκτες της ΑΕΚ, με την Ένωση να μην μπορεί να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν.
Ο Χιμένεθ στο 62’ έριξε στο παιχνίδι τον Ολιβέιρα στη θέση του Ανσαριφάρντ, «φρεσκάροντας» την επίθεση της Ένωσης. Στο 63’ σε σουτ του Μάνταλου η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Ενώ στο 65’ ο Τάσος Δουβίκας ελίχθηκε, έκανε το σουτ, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
Η ΑΕΚ απείλησε στο 70’ το τέρμα του Κλέιμαν, με τον Ολιβέιρα να σουτάρει με δύναμη και την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βόλου.
Στο τελευταίο 20λεπτο ο Βόλος έδωσε χώρο στην ΑΕΚ, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά αβίαστα λάθη.
Στο 86’ ο Μπαριέντος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Μανούχου. Ο Ουρουγουανός μέσος έκανε σκληρό φάουλ στον Μάνταλο, ζήτησε τα ρέστα από τον παίκτη της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να αποβληθεί.
Παρότι η ΑΕΚ αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω στα τελευταία λεπτά, ο Βόλος κατάφερε να κρατήσει το 1-0 υπέρ του και να πάρει μια σημαντική νίκη, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, φτάνοντας τους 33 βαθμούς.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Τζιουβάκας (Κοζάνης)
Κόκκινη: 86’ Μπαριέντος
Κίτρινες: Μπαριέντος, Περέα-Νεντετσιάρου, Νταντσένκο

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Τσοκάνης (93’ Κολόμπο), Νίνης (65’ Κιάκος), Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Περέα, Μαρτίνες (82’ Σάντσες), Δουβίκας.
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Μιτάι (46’ Σβάρνας), Σιμάνσκι (46’ Σάκχοφ), Κρίστισιτς, Γκαρσία (70’ Μαχαίρας), Μάνταλος, Αλμπάνης (85’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (62’ Ολιβέιρα).