Μέγας Φαν Βέερτ, σπουδαίος Βόλος, ιστορικό “διπλό” με ΑΕΚ

Με δύο γκολ του Ολλανδού Φαν Βέερτ ο Βόλος πήρε σπουδαία και παράλληλα ιστορική εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 2-1 στο ΟΑΚΑ, την πρώτη επί της «Ένωσης» μακριά από το Πανθεσσαλικό σε τέσσερις αναμετρήσεις (τρεις για το πρωτάθλημα και μία για το Κύπελλο). Η ΑΕΚ συνεχίζει να είναι… άρρωστη, δεν σηκώνει κεφάλι, καθώς η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη γνώρισε την τρίτη σερί ήττα της στο ΟΑΚΑ, μετά από αυτές από ΟΦΗ και Παναιτωλικό.

Ο Βόλος σκόραρε δύο γκολ, είχε δύο δοκάρια και έδειχνε συνεχώς απειλητικός, ενώ η ΑΕΚ είχε μόνο ένα καλό ημίχρονο και αρκέστηκε εκεί, ενώ έχασε και πέναλτι.
Στο 16′ ο Φαν Βέερτ σκόραρε με δυνατό σουτ, στο 21′ ο Αραούχο ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στο 85′ ο Φαν Βέερτ με πέναλτι σόκαρε την Ενωση.
Ο Τσούμπερ στο 9′ έχασε πέναλτι για την Ενωση, ενώ είχε δοκάρι ο Αραούχο και για τους Θεσσαλούς δύο δοκάρια είχαν Ρεγκατέν και Φερνάντες.
Ο Κώστας Μπράτσος (δεν ήταν στο γήπεδο και εκτέλεσε χρέη ο προπονητής τερματοφυλάκων Αντώνης Παναγιωτόπουλος) είχε και αυτός προβλήματα, καθώς η αποστολή του Βόλου περιλάμβανε μόλις έναν τερματοφύλακα (Παπαδόπουλος).

Συναρπαστικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο
Στα πρώτα λεπτά του ματς έπειτα από μια σέντρα του Ρότα από τα δεξιά, ο Τσούμπερ έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Πουρίτα, με τον διαιτητή Μανούχο να εξετάζει τη φάση στο VAR. Μετά από αρκετή ώρα τελικά το έδωσε, αλλά ο Τσούμπερ στο 9’ το εκτέλεσε πολύ άσχημα με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Στο 12’ είχαμε ακόμη μια ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετά το χαμένο πέναλτι. Γέβτιτς και Γκαρσία συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο πρώτος έκανε τη γλυκιά σέντρα στον Αραούχο και αυτός με ένα εκπληκτικό βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Τζαβέλλας είχε πολύ καλή φάση, με κεφαλιά λίγο άουτ από σέντρα του Ρότα.
Ο Βόλος μετά την πίεση της ΑΕΚ, αντέδρασε. Στο 13’ ο Φερνάντες σούταρε δυνατά και η μπάλα έφυγε άουτ, εν συνεχεία από νέα φάση κέρδισε κόρνερ. Και μετά την εκτέλεση του έγινε το 0-1! Στο 16’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, υπήρξε αναμπουμπούλα στην περιοχή της ΑΕΚ με λάθος τοποθέτηση του Λε Ταλέκ, με τον Φαν Βέερτ να γυρνά από τη γωνία της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Στο 18’ ο Βόλος όμως δεν… σταμάτησε. Από γέμισμα πήρε κεφαλιά ο Φαν Βέερτ, έστρωσε την μπάλα στον Ρεγκατέν που σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.
Όμως στο 21’ η ΑΕΚ απάντησε. Μετά από φάση διαρκείας, ο Γκαρσία γέμισε, ο Σιμάνσκι έξυπνα έστρωσε στον Αραούχο που με κεραυνό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο Τσούμπερ επιχείρησε ένα σουτ στο 25′, το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ ο Φαν Βερτ κιτρινίστηκε για αγκωνιά στον Τζαβέλλα. Τεράστια ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία στο 28’. Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Ρότα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο το σουτ πέρασε άουτ καθώς η μπάλα αναπήδησε στον αγωνιστικό χώρο! Στο 32’ υπέροχος συνδυασμός στην αντεπίθεση μεταξύ Αραούχο και Τσούμπερ, με τον τελευταίο να καθυστερεί να εκτελέσει. Στο επόμενο λεπτό εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ από τον Γέβτιτς, πιάνει την κεφαλιά ο Γκαρσία, με τον Φεράρι να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ πριν περάσει τη γραμμή για τα δίχτυα! Στο 34’ ο Φαν Βερτ απειλεί για μια ακόμα φορά, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Υπέροχη «ποδιά» του Χατζισαφί στον Πουρίτα στο 38’, καλό και το παράλληλο γύρισμά του προς τον Αραούχο, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το μυτάκι στέλνοντάς τη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Και το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο τελείωσε με τον Βόλο να αγγίζει τογκολ. Ο Ορόζ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς που έμεινε «άγαλμα». Η ΑΕΚ πάτησε πολύ στην περιοχή του Παπαδόπουλου (συνολικά 25 ενέργειες), ενώ ο Βόλος είχε οκτώ. Και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα γκολ (κυρίως η ΑΕΚ λόγω των ευκαιρίων που δημιούργησε), ωστόσο παρέμειναν στο 1-1.

Βρήκε το γκολ με τον Φαν Βέερτ και πήρε τη νίκη
Στο β’ ημίχρονο δεν έκαναν αλλαγές οι δύο προπονητές. Ο Φεράρι έκανε ένα συρτο σουτ, η μπάλα κατέληξε άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Στάνκοβιτς. Στο 50’ κάθετη πάσα του Μπαριέντος, βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Φαν Βέερτ, ο οποίος εκτέλεσε αμέσως, για να αποκρούσει ο Στάνκοβιτς. Η φάση ξεκίνησε από λάθος γέμισμα του τελευταίου, ο οποίος διόρθωσε κατ’ αυτόν τον τρόπο. Στο 55’ Ο Τσούμπερ έσπασε προς τον Αραούχο εντός της περιοχής του Βόλου, αλλά ο τελευταίος ήταν εκτεθειμένος. Τρία λεπτά μετά πολύ ωραία πάσα του Σιμάνσκι προς τον Τσούμπερ, ο οποίος πάτησε περιοχής, αλλά δεν έκανε τελείωμα. Στο 59’ σουτ εκτός περιοχής από τον Φερνάντες, διώχνει σε κόρνερ με εκτίναξη ο Στάνκοβιτς. Πάντως, μπορεί να έγιναν φάσεις αλλά είχε πέσει ο ρυθμός και δεν είχε σχέση με το α’ ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Ο Βόλος έχει ελέγξει το τέμπο του παιχνιδιού και Λε Τάλεκ έδειχνε πολύ κουρασμένος. Ο Γιαννίκης αποφάσισε ο Γιούσης να είναι η πρώτη αλλαγή από πλευράς ΑΕΚ στην θέση του Γέβτιτς. Έτσι, ο νεαρός πήγε δεξιά, ο Γκαρσία αριστερά και ο Τσούμπερ πίσω από τον Αραούχο. Πρώτη αλλαγή και για τον Βόλο στο 70’. Ο Όροζ, ο οποίος νωρίτερα κιτρινίστηκε αντικαταστάθηκε από τον Άλεξ Σοάρες. Στο 76’ο Γκιουλέν έκανε ένα σουτ απελπισίας από μακρινή απόσταση, η μπάλα πήγε άουτ.
Ο Γιαννίκης στο τελευταίο 10λεπτο έβαλε τον Κοσίδη στην επίθεση, τον Σάκχοφ στον άξονα και τον Μισελέν αντί του Χατζισαφί που ένιωσε ενοχλήσεις. Ο Βόλος απάντησε με τον Μπαρτόλο στην θέση του Ρεγκατέν και στο 84’ έγινε η φάση που έδωσε το δικαίωμα στο Βόλο για το 1-2. Ο Τζαβέλλας έκανε ανόητη αγκωνιά στον λαιμό του Ρίνερ και μέσω VAR ο Μανούχος έδωσε το πέναλτι. Ο Φαν Βέερτ σκόραρε και έκανε το 1-2 βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Μετά το γκολ Φαν Βερτ έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Αραούχο και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Κάρτα είδε και ο Λάζαρος Ρότα, ο οποίος έσπρωξε τον Ολλανδό φορ. Και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, καθώς η ΑΕΚ αδυνατούσε να φτιάξει έστω μία ευκαιρία. Και έτσι έχασε ακόμη ένα εντός έδρας ματς με το Βόλο να θριαμβεύει στο ΟΑΚΑ.
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (79’ Μισελέν), Λε Ταλέκ (79’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (89’ Τάνκοβιτς), Γκαρσία (79’ Κοσίδης), Γέβτιτς (67’ Γιούσης), Τσούμπερ, Αραούχο.
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Γκουλέν, Ρίνερ, Φερράρι, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες (89’ Ρομέρο), Οροζ (71’ Σοάρες), Ρεγκατέν (81’ Μπαρτόλο), Φαν Βέερτ.