Μεγάλη νίκη της Εθνικής γυναικών επί της Ιταλίας για το Ευρωμπάσκετ

μπάσκετ γυναίκες

Μπορεί να της λείπει το ύψος, αλλά αυτή η Εθνική έχει ψυχή! Η ελληνική ομάδα επιβίωσε στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ στο ντέρμπι με την Ιταλία (51-46) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση με όπλο την πολύ καλή άμυνα. H ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου…

…υποχρέωσε τις Ιταλίδες στη δεύτερη ήττα της στο τουρνουά και αν κερδίσει το παιχνίδι με την Πολωνία (13/6, 18:00) θα κλειδώσει την πρόκριση.
Υπνωτισμένη έμοιαζε η ελληνική ομάδα στο ξεκίνημα, αφού χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σημειώσει το πρώτο καλάθι με τη Δημητράκου και να μειώσει σε 2-14. Η ελληνική άμυνα βελτιώθηκε και η Σωτηρίου ευστόχησε σε τρίποντο για το 7-18 στο 8′, πριν η Χατζηνικολάου προσθέσει έναν ακόμη πόντο. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 9-18.
Με υποδειγματική κίνηση στο λόου ποστ, η Σπανού μείωσε σε 11-18 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ενώ η εξαιρετική άμυνα «στραγγάλισε» τις Ιταλίδες που έμειναν με ενεργητικό τεσσάρων πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η παρουσία της Σωτηρίου ήταν καταλυτική, ενώ το πρώτο προβάδισμα έδωσε η Κοσμά με τρίποντο για το 23-22 πριν η Δημητράκου διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου (25-22).
Αντίστοιχο ξεκίνημα με αυτό του πρώτου μέρους είχε και στο δεύτερο η Ελλάδα, αφού πρώτα ισοφαρίστηκε σε 27-27 και, στη συνέχεια, έμεινε πίσω με 27-33. Η Σπανού «ξεκόλλησε» την Ελλάδα, ενώ λίγο αργότερα η Λύμουρα έγραψε το 31-37 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Η Χατζηνικολάου και η Σωτηρίου ανέλαβαν να μειώσουν σε 35-37, ενώ η Δημητράκου με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα. Η Ιταλία δεν είχε τρόπους να φτάσει στο καλάθι και βρήκε σκορ τρία λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (39-38). Η Καλτσίδου ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (42-38), ενώ η Σωτηρίου ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών για το 44-39. Οι Ιταλίδες έβρισκαν σκορ μόνο από τη Ρες, αλλά η καλή άμυνα κρατούσε μπροστά την Ελλάδα. Η Κατερίνα Σωτηρίου διαμόρφωσε το 48-42 με ελέυθερες βόλες. Η Λύμουρά έγραψε το 50-42 και έβαλε γερές βάσεις νίκης με 1:30 να απομένει για τη λήξη. Η Ντότο αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε τη διαφορά στους τρεις και έτσι η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη με 51-46.
Η Κατερίνα Σωτηρίου δεν ήταν απλώς η πρώτη σκόρερ (13 π., 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα) της ομάδας, αλλά και εκείνη που άλλαξε την κατάσταση μετά το κακό ξεκίνημα και ήταν εύστοχη στις κρίσιμες βολές.
Δεκάλεπτα: 9-18, 25-22, 31-37, 51-46.
Ελλάδα: Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 4 (5 ριμπ.), Καλτσίδου 9 (5 ριμπ.), Λύμουρα 4 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Σωτηρίου 13, Κοσμά 3, Σπανού 9 (10 ριμπ.).
Ιταλία: Φασίνα 4, Ντότο 10, Σοτάνα 2, Τζανόνι 2, Γκορίνι 5, Μασιάρι 6, Κρίπα 2, Ρες 13 (11 ριμπ.), Φορμίκα 2, Κονσολίνι, Γκάτι.

Πηγή:goalpost.gr