Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για τον ΠΑΟΚ και νίκη με 2-1 στην Κοπεγχάγη

Τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ στη Δανία, «άλωσε» το Πάρκεν, νίκησε με 2-1 την Κοπεγχάγη και μπήκε εκκωφαντικά στο κόλπο για την απευθείας πρόκριση στα νοκ άουτ του Conference League.

Με τα γκολ των Σίντκλεϊ και Α. Ζίβκοβιτς η ομάδα του Λουτσέσκου θριάμβευσε στη Δανία και ανέβηκε στην κορυφή του 6ου ομίλου με 7 βαθμούς έναντι 6 των Δανών.

Σε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε άψογα το τραγικό λάθος του Γκραμπάρα, που αποβλήθηκε νωρίς (μόλις στο 8′) και πήρε προβάδισμα δύο γκολ, το οποίο διαχειρίστηκε άψογα ως το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 80′ με τον Περ Μπίελ αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω και ο «δικέφαλος» ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα.

Αποβολή και διπλή «εκτέλεση»
Στο 8′ ο Μιτρίτσα βγήκε στην κόντρα και επιχείρησε να πλασάρει τον Καμίλ Γκραμπάρα, που βρισκόταν εκτός περιοχής. Ο Πολωνός γκολκίπερ απέκρουσε με τα χέρια και άμεσα αποβλήθηκε.

Γρήγορα ο ΠΑΟΚ με παίκτη παραπάνω πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και τον ρόλο του «αφεντικού» στο ματς. Η υπεροχή του αυτή δεν άργησε να μετουσιωθεί σε σκορ αφού στο 19′ έπειτα από μία άψογη σέντρα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Σίντκλεϊ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως δε σταμάτησαν εκεί. Συνέχισαν να βγάζουν με άνεση ευκαιρίες και να απειλούν την εστία των Δανών. Ο Σβιντέρσκι στο 34′ έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 38′ δεν αστόχησε!

Πήρε την μπάλα από τον Σβαμπ στην αντεπίθεση, μπήκε από πλάγια θέση στην περιοχή και «εκτέλεσε» ιδανικά, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Το 0-2 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Διαχείριση και μεγάλο τρίποντο
Χωρίς αλλαγές στην έναρξη του δευτέρου μέρους, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ είχαν σαφείς εντολές από τον Ραζβάν Λουτσέσκου να ρίξουν τον ρυθμό του αγώνα και να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Με αυτή τη λογική οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν την μπάλα και επιχείρησαν να «χτυπήσουν» για τρίτη και φαρμακερή φορά.

Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο κομμάτι του 45λεπτου δεν κατάφεραν να επιτεθούν με προϋποθέσεις αλλά μείωσαν στο 80′ με πολύ όμορφο γκολ του Περ Μπίελ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς. Η Κοπεγχάγη πίεσε και με «όπλο» τον δυνατό αέρα προσπάθησε σε στατικές φάσεις να «κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 84′ ο Πασχαλάκης με την απόκρουση του αγώνα σε κεφαλιά του Λεραγκέρ κράτησε «όρθιο» τον ΠΑΟΚ και του χάρισε τη μεγάλη νίκη.

Κοπεγχάγη: Γκράμπαρα, Άνκερσεν, Κοσολάβα, Μπόιλεσεν, Ντάικς, Γιοχάνεσον (Γέλερτ 74’), Λεράζερ, Μπάλντουρσον (Σινκχ 46’, Χόλουντ 84’), Πεπ Μπιέλ, Γουίντ, Μπέβινγκ (Γιόνσον 10’).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδη (74′ Βαρέλα), Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ (64′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (74′ Ντόουγκλας), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (83′ Μουργκ), Σβιντέρσκι (83′ Άκπομ).