Με το… δεξί στη Σούπερ Λιγκ 2 η ΑΕΛ

Γλίτωσε την «γκέλα» στο φινάλε και μπήκε με το… δεξί στη Σούπερ Λιγκ 2 η ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» χρειάστηκαν ένα τέρμα στο 89’ για να κάμψουν την αντίσταση της Καβάλας, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στην «AEL F.C. Arena», στην πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα.
Πιστοί στο αμυντικό τους πλάνο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, οι «αργοναύτες», στην πρώτη τους φάση στον αγώνα, σόκαραν τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 45+2′, ο Δημητριάδης πέρασε τέσσερις αντιπάλους με εκπληκτικό σόλο από τα αριστερά, πλασάροντας ιδανικά τον Περντρέου για το 0-1.
Η απάντηση της ομάδας του Αλέκου Βοσνιάδη ήρθε στις αρχές της επανάληψης, όταν στο 53′, ο Ακόστα έφερε το ματς στα ίσα με κοντινή κεφαλιά, μετά από την απόκρουση του Αστρά στο αρχικό σουτ του Μεξικανού. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ της ανατροπής, την ώρα όπου η Καβάλα είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Τελικά το γκολ της νίκης για τη Λάρισα ήρθε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′, με τον Κρητικό να πιάνει ένα σουτ στη κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ, βάζοντας φωτιά στην «AEL F.C. Arena».
Ισόπαλο χωρίς σκορ το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο ΠΑΟΚ Β’ και ο Ηρακλής έμειναν στο 0-0 στο γήπεδο της Νεάπολης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν πολύτιμο βαθμό βάσει τους πώς εξελίχθηκε ο αγώνας.
Συγκεκριμένα, στο 52′ μετά από λάθος της άμυνας ο Παπασάββας ανέτρεψε τον Ουρτάδο που έφευγε μόνος του και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα, με συνέπεια ο Ηρακλής να παίξει για κάτι παραπάνω από 40 λεπτά με δέκα παίκτες.
Παρόλα αυτά, ο «Γηραιός» κατάφερε να πάρει τον σημαντικό βαθμό κρατώντας το 0-0 μέχρι το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο φινάλε της αναμέτρησης υπήρξαν αρκετές εστίες έντασης μεταξύ παικτών, καθώς τα δίδυμα Κιβρακίδης-Σμυρλής και Τσοπούρογλου-Κούστα τα είπαν σε πολύ έντονο τόνο, χωρίς να ξεφύγει περισσότερο η κατάσταση. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2:
ΑΕΛ-Καβάλα 2-1
(53′ Ακόστα, 89′ Κρητικός – 45+2′ Δημητριάδης)
Καμπανιακός-Νίκη 2-0