Με το δεξί στη Φούτμπολ Λιγκ ο Ολυμπιακός Β, νίκησε 1-0 την Τρίγλια

Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια του στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 1-0 την Τρίγλια στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, με τον Ιάσονα Παπαδημητρίου να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος, να ελέγχει πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού και στο τέλος να παίρνει δίκαια την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίωρο διάστημα στο οποίο πίεσε τον αντίπαλο, με τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου να είναι ιδιαίτερα δημιουργικοί και μαχητικοί στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις στο 2’ ο Παπαδημητρίου κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα από τον Γαλούπη μέσα στην περιοχή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κόλα, με τον ίδιο να το εκτελεί εύστοχα στο επόμενο λεπτό.

Στο 14’ ο Τσαγκαλίδης έκλεψε αρχικά τη μπάλα και στη συνέχεια επιχείρησε το σουτ, με τον τερματοφύλακα της Τρίγλιας να μπλοκάρει εκ νέου τη μπάλα. Ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παπαδημητρίου σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Η Τρίγλια προσπάθησε στη συνέχεια να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 35’ ο Ευθυμιάδης εκτέλεσε το φάουλ, με τον Παπαστεριανό να πιάνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει τη μπάλα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Οσμάναγκιτς δεν μπόρεσε να νικήσει, με τον ίδιο τρόπο τον Ξενοδόχοφ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, έπειτα από σέντρα του Πανάγου. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους του αγώνα δεν άλλαξε κάτι. Έτσι, οι ποδοσφαιριστές του Στέφανου Ξηροφώτου έφυγαν για τα αποδυτήρια, έχοντας προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο 53’ ο Βουκελάτος σέντραρε ωραία, με τον Παπαστεριανό να διώχνει σε κόρνερ και τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παλαβράκη. Στο επόμενο λεπτό, ο Κόλα επιχείρησε να εκτελέσει απευθείας το κόρνερ που κέρδισε νωρίτερα η ομάδα του, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Τρίγλιας. Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Η Τρίγλια είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού με ηρεμία και παίζοντας ψύχραιμα, κράτησαν μακριά από την περιοχή τους, τους φιλοξενούμενους.

Αξίζει να αναφερθεί πως στο 93’ ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου, Στέφανος Ξηροφώτος, αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Αυτό σημαίνει πως δεν θα μπορέσει να καθίσει στον πάγκο του Ολυμπιακού για το επόμενο ματς της ομάδας.

Κίτρινες: 34’ Μπουτζίκος – 11’ Παπαστεριανός, 17’ Καλαϊτζίδης.