Με το… δεξί η Αγία Άννα – Κέρδισε 2-0 τον Πρωτεσίλαο που έμεινε με 10 από το 28’

Με το… δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Αγία Άννα, αφού νίκησε με 2-0 τον Πρωτεσίλαο στο Βασδέκειο. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν το «τρίποντο» με σκόρερ τους Τζοβάρα (29’ πεν.) και Σέττο (47’), ενώ από το πρώτο μέρος είχαν και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Ν. Βουραζέρη.
Για σχεδόν μισή ώρα το παιχνίδι κυλούσε όπως το είχε σχεδιάσει ο προπονητής του Πρωτεσιλάου Δημήτρης Κόφφας, με την ομάδα του να μην απειλείται από τους γηπεδούχους. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και μια τελική στο 18’, με την κεφαλιά του Κόντρα που μπλόκαρε εύκολα ο Αϊντίνι.
Όμως στο 28’ έγινε η φάση που εν πολλοίς έκρινε και τον τελικό νικητή. Από εκτέλεση φάουλ του Αγιασιώτη, ο Αντώνης Τζοβάρας έγινε κάτοχος της μπάλας στη μικρή περιοχή και εκεί τον «γκρέμισε» ο Νίκος Βουραζέρης. Ο διαιτητής Σκουλάς έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και σωστά απέβαλε τον έμπειρο αμυντικό των «κυανολεύκων», διότι δεν είχε πρόθεση να παίξει τη μπάλα.

Ο Κόντρα πιέζεται από Βέργο και Χατζητρακόσια

Στο επόμενο λεπτό ο Τζοβάρας έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και σημαδεύοντας την δεξιά γωνία του Β. Βουραζέρη έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το πλασέ του Χατζητρακόσια στο 35’ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 38’ ο Κόντρα έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, για να μπλοκάρει ο Αϊντίνι.
Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης (46’) ο Πρωτεσίλαος πήγε να αιφνιδιάσει, με τον Μιαρίτη να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο. Και αφού ο κίνδυνος για την Αγία Άννα αποφεύχθηκε στη φάση αυτή, στο αμέσως επόμενο λεπτό (47’), έγινε το 2-0. Ο Χατζητρακόσιας σέντραρε από τα αριστερά και ο Σέττος σούταρε με τη μία, με τον Β. Βουραζέρη να αποκρούει.

Ωστόσο, η μπάλα έφτασε ξανά στον Σέττο που αυτή τη φορά την έστειλε στα δίχτυα.
Σε αυτό το σημείο η Αγία Άννα «κλείδωσε» τη νίκη της. Ως το τέλος του αγώνα απείλησε με τους Φιλατζικιώτη (54’, 69’), Σέττο (63’) και Πατσή (81’), ενώ μία καλή στιγμή είχε και ο Πρωτεσίλαος στο 76’ σε φάση τετ-α-τετ τον Κόντρα, τον οποίο σταμάτησε ο Αϊντίνι με έγκαιρη έξοδο.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Χατζητρακόσιας (83’ Σιώμος), Παπαδήμος, Ζαρίφης, Μπασδάνης, Βέργος, Σ. Τσιουρέλης (46’ Φιλατζικιώτης), Αγιασιώτης (88’ Οικονόμου), Πατσής (88’ Πλιάτσικας), Τζοβάρας, Σέττος (71’ Κακάλιας).
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Β. Βουραζέρης, Λάμπος (64’ Λεϊμονής), Ν. Βουραζέρης, Σιαμανίκος (71’ Κ. Κόρκος), Μιαρίτης, Σούδης, Νικογιάννης (64’ Δρόσος), Λάμπρου, Παπαδόπουλος (83’ Χάνι), Κόντρα, Βαλωτής.

Κεντρική φωτό: Ο Τζοβάρας (Νο 10) ανοίγει το σκορ από τη βούλα του πέναλτι