Με το… αριστερό ο Βόλος στα πλέι άουτ, έχασε 2-0 από τον Αστέρα

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ ο Βόλος, χάνοντας με 2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό
Παρά το γεγονός ότι οι Αρκάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, μεταξύ των οποίων οι Άλβαρες, Μπαράλες, Μουνάφο, Ιγκλέσιας και Καπίγια, κατάφεραν να φύγουν από το Πανθεσσαλικό με τρίποντο χάρη στα τέρματα των Ριέρα (15’) και Κρέσπι (25’).

Οι δύο Ισπανοί εξτρέμ έκαναν τα… πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και μοιράζονται τον τίτλο του MVP. Από εκεί και πέρα πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς νικητών, που σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ από τον Ιωνικό ανέβηκαν στην έβδομη θέση της κατάταξης, έκανε και ο Σίτο ενώ αλάνθαστο στο κέντρο της άμυνας ήταν το δίδυμο Αντζουλά – Ατιένθα.

Οι “κυανέρυθροι” από την πλευρά τους, που παρουσιάστηκαν κακοί και… φλύαροι. Ο μοναδικός που ξεχώρισε ήταν ο Φερνάντες που όμως πάλευε μόνος του…

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε στο 15’ με κοντινή προβολή του Ριέρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση στο 23’ όταν το σουτ του Φερνάντες κατέληξε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, οι Αρκάδες πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Ριέρα έκανε την κεφαλιά πάσα για τον Κρέσπι ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Κλέιμαν. Στη συνέχεια και μέχρι να βγει το ημίχρονο, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έδωσε χώρο στον Βόλο που όμως δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές των «κυανέρυθρων» κάπως ισορρόπησαν τα πράγματα. Ο Βόλος προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του. Έβαλε την μπάλα κάτω, έψαξε ένα γκολ και είχε μία σημαντική ευκαιρία με τον Φαν Βέερτ.

Από την πλευρά του ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε με τη λογική του να κοντρολάρει το ματς. Αυτό και έκανε. Οι μηχανές έσβησαν, η διαχείριση ήταν αυτή που έπρεπε και κάπως έτσι το 0-2 έμεινε έως το φινάλε.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), Μαυρουδής (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων).
Κίτρινες: 72’ Σοάρες, 86’ Μπαριέντος, 89’ Ρεγκατέν – 30’ Τασουλής, 42’ Ριέρα, 89’ Σίτο
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Γκιουλέν, Ρίνερ (46’ Ρομέρο), Φεράρι, Μπαριέντος (87’ Ροσέρο), Σοάρες (72’ Μπαρτόλο), Φερνάντες, Κορέα (46’ Ρεγκατέν), Ορόζ (46’ Νίνης), Φαν Βέερτ.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ν. Παπαδόπουλος, Καρμόνα (67’ Ρούμπεν Γκαρθία), Αντζουλάς, Ατιένθα, Τασουλής (90+2’ Γ. Παπαδόπουλος), Σανταφέ (67’ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε, Κρέσπι (83’ Σόνι), Σίτο, Ριέρα (90+2’ Μιχόπουλος), Μπενίτο.