Με τη γλώσσα των αριθμών η πορεία του Βόλου στη Σούπερ Λιγκ

Λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού, 17 συνολικά εκ των οποίων 12 αφορούν ποδοσφαιριστές, δεν αγωνίστηκε ο Βόλος στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, καθώς αναβλήθηκε το παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη.
Όλοι όσοι έχουν διαγνωστεί με κορωνοϊό δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα, έχουν απομονωθεί, ενώ σε καραντίνα βρίσκονται και οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας, που δεν νοσούν, καθώς έχουν σταματήσει οι προπονήσεις.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως σύμφωνα με τη «Live Sport», εκείνο που προκαλεί εντύπωση είναι ότι ένας από 12 ποδοσφαιριστές που εντοπίστηκε θετικός, είχε νοσήσει και τον Αύγουστο, δηλαδή πριν από τρεις μήνες.
Τη στιγμή που το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ διακόπτεται, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας στο Nations League, δίνεται η δυνατότητα σε όσους έχουν νοσήσει, να γίνουν καλά και να επιστρέψουν στις προπονήσεις, ενόψει της επόμενης επίσημης αγωνιστικής υποχρέωσης των «κυανέρυθρων», που είναι με αντίπαλο τον ΟΦΗ, τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου.

Υπάρχει, ωστόσο, ένας προβληματισμός για το γεγονός πως η ομάδα θα μείνει χωρίς παιχνίδι για 23 μέρες (τελευταίο ματς ήταν με την ΑΕΛ στις 31/10), με την τεχνική ηγεσία να φοβάται μήπως οι «κυανέρυθροι» βγουν εκτός ρυθμού. Σε μια περίοδο όπου ο Βόλος είχε πολύ καλή παρουσία στα παιχνίδια του, έχοντας συγκεντρώσει 12 βαθμούς σε επτά ματς (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα από τον Άρη).

Στα επτά παιχνίδια που έχει δώσει ο Βόλος, η ομάδα έχει σκοράρει στα πέντε, έχοντας καλύτερη συγκομιδή τερμάτων, αλλά και βαθμών εκτός έδρας. Συγκεκριμένα, μακριά από το Πανθεσσαλικό οι «κυανέρυθροι» έχουν σημειώσει πέντε γκολ (έχουν σκοράρει και στα τρία ματς), αποσπώντας επτά βαθμούς. Σε αντίθεση με τα τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια, στα οποία ο Βόλος έχει αποσπάσει πέντε βαθμούς (σημείωσε τρία γκολ), μένοντας στο μηδέν στην επίθεση σε δύο αγώνες, με Άρη και ΠΑΟΚ.

Σε δύο παιχνίδια ο Βόλος κράτησε ανέπαφη την εστία του, στην πρεμιέρα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (0-2) και κόντρα στον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό (0-0). Αξίζει να σημειώσουμε, πως πέρα από την αναμέτρηση με τον «Δικέφαλο του Βορρά», οι «κυανέρυθροι» στα παιχνίδια με Άρη, ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΛ (όλα στο Πανθεσσαλικό) δέχθηκαν πρώτοι γκολ. Με τον Άρη ηττήθηκαν με 0-1, με τα Γιάννενα γύρισαν το παιχνίδι και πήραν τη νίκη με 2-1, ενώ με την ΑΕΛ ισοφάρισαν σε 1-1, παίζοντας με 10 παίκτες, από το 50’ όταν ο Μήτογλου υπέπεσε στο πέναλτι, με το οποίο οι «βυσσινί» προηγήθηκαν στο σκορ.

Πίσω στο σκορ έμειναν και στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, για να δείξουν και πάλι χαρακτήρα, ως ομάδα και να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης (1-1) στις καθυστερήσεις, με τον Μπαρτόλο.
Από το σύνολο των οκτώ τερμάτων που έχει πετύχει ο Βόλος, μόνο στο ματς με τη Λαμία εκτός έδρας έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Γενικά, στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων του Βόλου δεν σημειώνονται πολλά τέρματα (τρία το σύνολο), με τους «κυανέρυθρους» να δέχονται γκολ στο πρώτο 45λεπτο από τους Άρη και ΠΑΣ Γιάννινα. Στα τέσσερα από τα επτά ματς που έχουν δώσει στο πρωτάθλημα οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ, δεν υπήρχε σκορ στο πρώτο ημίχρονο (0-0).

Πρώτος σκόρερ της ομάδας είναι ο Τάσος Δουβίκας, με τέσσερα γκολ εκ των οποίων τα τρία έχει πετύχει εκτός έδρας. Δύο γκολ (και τα δύο πέναλτι), έχει σημειώσει ο Ζαν Πιέρ Μπαριέντος, ενώ από ένα τέρμα έχουν πετύχει οι Αμρ Ουάρντα και Ζουλιάν Μπαρτόλο.

Επτά ποδοσφαιριστές, οι Θανάσης Γκαραβέλης, Φράνκο Φεράρι, Σαλβαδόρ Σάντσες, Ζαν Πιέρ Μπαριέντος, Νίκολας Μαρτίνες, Ντααν Ριέστρα και Τάσος Δουβίκας έχουν αγωνιστεί και στα επτά παιχνίδια. Συνολικά ο Άνχελ Λόπεθ έχει χρησιμοποιήσει 21 ποδοσφαιριστές στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχει δώσει ο Βόλος στο πρωτάθλημα.