Με θετικό αποτέλεσμα έκλεισε τη χρονιά ο Πύρασος, 1-1 με τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα

pyrasos

Ο Πύρασος Νέας Αγχιάλου αγωνίστηκε σήμερα το απόγευμα (Κυριακή, 17/5, 17.00) στη Φιλιππιάδα, απέναντι στον τοπικό Εθνικό. Το παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Φιλιππιάδας για την 30η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο Πύρασος παρά τις πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στη Φιλιππιάδα αφού αναδείχθηκε ισόπαλος, 1-1 με τον Εθνικό. Η Αγχιαλίτικη ομάδα με αυτή την ισοπαλία έφτασε τους 49 βαθμούς και τερμάτισε στην 6η θέση του δευτέρου ομίλου. Το τέρμα της ομάδας του Πυράσου πέτυχε ο Αναστασίου στο 15΄, ενώ το γκολ για τον Εθνικό σημείωσε ο Λέντζος στο 75΄.

Πήρε προβάδισμα με τον Αναστασίου ο Πύρασος στο πρώτο μέρος
Μόλις στο 8΄ της αναμέτρησης, ο Τσακανίκας δοκίμασε το σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Βαν ντε Γουίχε απέκρουσε σωτήρια. Δύο λεπτά αργότερα ο Αναστασίου από κοντά προσπάθησε να απειλήσει την εστία της Φιλιππιάδας, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο. Στο 15΄ ο Αναστασίου με κεφαλιά, μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Κοντοβά Π. Θ. , άνοιξε το σκορ, 0-1 για την ομάδα της Νέας Αγχιάλου. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 35΄ ο Γιαννούλης έπιασε το σουτ και ο Βαν ντε Γουίχε με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού της εστίας του, κατάφερε να διώξει.
Ισοφάρισε ο Εθνικός με τον Λέντζο στο δεύτερο ημίχρονο
Περίπου 15 λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κοντοβάς Π. Χ. επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά απέκρουσε ο Νικολάου. Στο 75΄ ο Λέντζος με σουτ, έπειτα από κόρνερ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Εθνικός που είχε πραγματοποιήσει όλες του τις αλλαγές, έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω τραυματισμού του Τσακαλίδη. Η τελευταία καλή φάση του αγώνα σημειώθηκε από τον Πύρασο. Στο 82΄ ο Χατζητρακόσιας έπιασε το σουτ, αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Νικολάου.