Με… τεσσάρα άρχισε η χρονιά για τον Ολυμπιακό – Νίκησε 4-1 τον Οικονόμο στο Πανθεσσαλικό

Χωρίς να βάλει τις… μηχανές να δουλεύουν στο φουλ, ο Ολυμπιακός «φιλοδώρησε» με τέσσερα γκολ τον Οικονόμο Τσαριτσάνης (4-1) και μπήκε με το.. δεξί στη νέα χρονιά, παραμένοντας στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφτασαν δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Σκόρερ οι Λώττας 13’ (πέναλτι), Ζγκούρι 25’ (κεφαλιά), Σερτζίνιο 71’ (πέναλτι), Καμπλιώνης 85’ (σουτ), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε με πέναλτι ο Μουλτσιάς στο 32’.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» ο Περικλής Αμανατίδης. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γιακουμής, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Παπουτσογιαννόπουλος και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Λεάντρο και Οικονομόπουλος. Οι δύο παίκτες του άξονα ήταν οι Ναζίμ και Κόλα. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Ζγκούρι δεξιά και Σερτζίνιο αριστερά, με τον Λώττα να έχει επιτελικό ρόλο και τον Σαχινίδη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Δυνατό ξεκίνημα οι «ερυθρόλευκοι»
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό του, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίστηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Λώττας σούταρε με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Νούσια, ενώ στο 8’ ο Ντούφας για λογαριασμό των φιλοξενουμένων έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ.
Με την συμπλήρωση 11 λεπτών στο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, όταν ο τερματοφύλακας Νούσιας ανέτρεψε τον Σερτζίνιο, με τον διαιτητή Τσιμεντερίδη να υποδεικνύει την παράβαση. Δύο λεπτά αργότερα, στο 13’ ο Λώττας ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Ακολούθησε ένα διάστημα, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όχι όμως και ουσία στο παιχνίδι του. Αποτέλεσμα, μέχρι το 25’ να μην δημιουργηθεί κάποια καλή στιγμή στην επίθεση. Χρειάστηκε μία στατική φάση στο 25’ για να πετύχουν οι «ερυθρόλευκοι» δεύτερο τέρμα. Ο Λώττας εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζγκούρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).
Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Μπουτζίκου πέρασε άουτ, ενώ στο 31’ ο Οικονόμος κέρδισε πέναλτι. Ο Καραλούλης σούταρε, ο διαιτητής θεώρησε πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σαχινίδη δείχνοντας την «άσπρη βούλα». Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μουλτσιάς στο 32’, για να μειώσει το σκορ σε 2-1.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός για το τέρμα του Οικονόμου. Με εξαίρεση δύο προσπάθειες στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα στο 40’ ο Ζγκούρι έπιασε την κεφαλιά σε σέντρα του Λώττα με τον Νούσια να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, ενώ στο 44’ το γυριστό σουτ του Σαχινίδη πέρασε άουτ.

Άλλα δύο γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε λίγες καλές επιθετικές προσπάθειες, με τον Ολυμπιακό να είναι σαφώς καλύτερος, απέναντι στον Οικονόμο που πάλεψε όσο μπορούσε, προκειμένου να παραμείνει στο ματς. Μέχρι το 71’ όπου έγινε το 3-1 για τους «ερυθρόλευκους». Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τέταρτο τέρμα στο 85’.
Στο 56’ μετά από σέντρα του Σερτζίνιο ο Ζγκούρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 59’ το γυριστό σουτ του Σαχινίδη, ύστερα από μπαλιά του Κόλα, πέρασε έξω από τα δοκάρια.
Στο 70’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Περτζιόνι, με τον βοηθό Σταφυλά από τα Τρίκαλα να υποδεικνύει την παράβαση στο διαιτητή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Σερτζίνιο, γράφοντας το 3-1.
Στο τελευταίο 20λεπτο δεν υπήρξαν φάσεις, πέρα από το γκολ που πέτυχε ο Αντώνης Καμπλιώνης στο 85’. Ο έμπειρος επιθετικός, ο οποίος τρία λεπτά νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Μπουτζίκου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 4-1.

Προσπάθεια του Σερτζίνιο υπό το βλέμμα του Καλφούντζου

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Σταφυλάς (Τρικάλων)
Κίτρινες: Κόλα-Περτζιόνι, Καλφούντζος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Παπουτσογιαννόπουλος (34’ Σκοπελίτης), Μπουτζίκος, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Ναζίμ, Σερτζίνιο (82’ Καμπλιώνης), Κόλα, Σαχινίδης (73’ Φλίγκος), Λώττας (79’ Ρόκας), Ζγκούρι.
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ: Νούσιας, Καλφούντζος (91’ Καραγιάννης), Μπουμπουνάρας (81’ Δραχαλίβας), Περτζιόνι, Κουμπούρας, Γ. Τσάτσος, Χάμος, Καραλούδης (72’ Γάνος), Μουλτσιάς (91’ Πιπίλας), Γκαμπέτας, Ντούφας.

Π. Αμανατίδης: Παίξαμε αρκετά καλό ποδόσφαιρο
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Περικλής Αμανατίδης, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε στη συνέντευξη Τύπου: «Καλή χρονιά σε όλους και εύχομαι όλοι μαζί, αν μπορούμε, να ανεβάσουμε ψηλότερα αυτό το προϊόν που όλοι αγαπάμε τόσο πολύ (σ.σ. το ποδόσφαιρο). Νομίζω ότι η ομάδα μας έκανε ένα από τα παιχνίδια, τα οποία πιστοποιούν ότι δίκαια κυνηγάμε το στόχο που έχουμε θέσει από την αρχή της περιόδου. Παίξαμε αρκετά καλό ποδόσφαιρο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Πάντα θα υπάρχουν παιχνίδια, όπου οι ομάδες θα έχουν τα θέματά τους. Υπάρχουν φάσεις που θα θέλουν λίγο περισσότερη συζήτηση, θα υπάρχουν κάποια κενά ή κάποιες στιγμές αδράνειας, αλλά αυτή είναι και η ομορφιά του ποδοσφαίρου.
Γενικά, όμως, ήμασταν έτσι όπως έπρεπε. Παίξαμε και από τις δύο πλευρές και κάναμε αρκετές επιθέσεις. Έχουμε πολυφωνία και παιδιά στην ομάδα που μπορούν να δώσουν το δικό τους στίγμα στο παιχνίδι. Δεν πρέπει, όμως, να ξεχνάμε πως το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα.
Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης είχε μείνει στο μυαλό μας, ως μία ομάδα η οποία στον πρώτο γύρο μας δυσκόλεψε πάρα πολύ. Θα μπορούσαμε, μάλιστα, σ’ εκείνο το ματς να μην είχαμε νικήσει…».
Από την πλευρά του ο προπονητής του Οικονόμου, Κώστας Κατσάρας, τόνισε: «Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Προσπαθήσαμε να κοιτάξουμε τον αντίπαλο στα μάτια. Είχαμε και εμείς κάποιες ευκαιρίες. Όσο αντέχαμε, προσπαθήσαμε να διεκδικήσουμε κάτι από το παιχνίδι. Όταν όμως έγινε το 3-1, εκεί τελείωσαν όλα.
Από δω και πέρα υπάρχουν 13 παιχνίδια, στα οποία μπορούμε να συγκεντρώσουμε πολλούς βαθμούς για να διατηρηθούμε στην κατηγορία. Μπορούμε να πετύχουμε το στόχος μας, παρά την έλλειψη εμπειρίας. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό και να πραγματοποιηθούν οι στόχοι του».