Με σούπερ Εμπαπέ πήρε την πρόκριση στους «16» η Γαλλία

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να την έχει πάρει από το χέρι, η Γαλλία νίκησε με 2-1 τη Δανία και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2022.

Η Γαλλία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ευκαιρία από τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 21ο λεπτό, όταν ο Ντεμπελέ έκανε ωραία σέντρα με τον Σμάιχελ να λέει εντυπωσιακά «όχι» στον Ραμπιό.

Οι «Μπλε» πίεζαν, είχαν έξι σουτ στα πρώτα 30 λεπτά έναντι κανενός των αντιπάλων τους. Γκριεζμάν και Μπαπέ δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις μεγάλες ευκαιρίες που τους δόθηκαν, με το 0-0 στο πρώτο μέρος να παραμένει.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την πρώτη καλή στιγμή να την έχουν και πάλι οι Γάλλοι που στο 60ο λεπτό ο Γκριεζμάν κατέβασε τρομερά τη μπάλα, όμως το τελείωμα που έκανε ήταν κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Ένα λεπτό μετά όμως, ήρθε και το γκολ, με τον Εμπαπέ να κάνει εξαιρετικό 1-2 με τον Ερνάντεζ και τον πρώτο να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα.

Οι Δανοί δεν το έβαλαν… κάτω, πίεσαν και κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το ματς με τον Κρίστεσνεν να ισοφαρίζει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Έρικσεν.

Οι «Μπλε» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ωστόσο και συγκεκριμένα ένας. Ποιος άλλος; Ο Εμπαπέ, που στο 86΄ μετά από σέντρα του Γκριεζμάν έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα και υπέγραψε τη δεύτερη σερί νίκη της ομάδας του στη διοργάνωση.

Γαλλία: Λορίς, Κουντέ, Βαράν (75′ Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (75′ Κομάν), Γκριεζμάν (90′ Φοφανά), Εμπαπέ, Ζιρού (63′ Τουράμ)
Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον, Αντρέας Κρίστενσεν, Μάλε, Έρικσεν, Ράσμους Κρίστενσεν (90′ Μπα), Χόιμπιεργκ, Ντάμσγκααρντ (74′ Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46′ Μπρέθγουεϊτ), Λίνστρεμ (85′ Νόργκααρντ)