Με σκόρερ Ζιρού και Εμπαπέ η Γαλλία κέρδισε 3-1 την Πολωνία

Ήταν να μην πάρει μπροστά. Για περίπου ένα ημίχρονο ζορίστηκε η Γαλλία, αλλά στο φινάλε έκανε.. πάρτι απέναντι στην Πολωνία, νικώντας με 3-1. Έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ.
Ο Ολιβιέ Ζιρού έγραψε ιστορία, ο Κιλιάν Εμπαπέ έκανε απίθανα πράγματα για ένα ακόμη ματς και κάπως έτσι ο στόχος επιτεύχθηκε. Τρομάζουν τα στατιστικά του 23χρονου. Έφτασε τα 14 γκολ στα 16 τελευταία ματς με τη Γαλλία. Έχει ήδη πέντε γκολ στο Μουντιάλ και συνολικά τα εννιά σε Παγκόσμιο Κύπελλο.
Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Πολωνοί, αλλά το εμπόδιο ήταν αρκετά υψηλό για εκείνους. Το γκολ της τιμής έβαλε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με πέναλτι, ενώ κλειδί ήταν οι φάσεις που έχασαν. Είχαν μία μεγάλη ευκαιρία νωρίς και μία πριν το 2-0.
Με 4-3-3 κατέβασε τη Γαλλία ο Ντιντιέ Ντεσάμπ. Ο Γιορίς στο τέρμα και οι Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ στην άμυνα. Οι Ραμπιό, Τσουαμενί, Γκριεζμάν στον άξονα, με τον τελευταίο σε πιο επιθετικογενή ρόλο, με τους Ντεμπελέ, Εμπαπέ στα εξτρέμ και τον Ζιρού στην κορυφή της επίθεσης.
Με 4-2-3-1 παρέταξε την Πολωνία ο Τσέσλαβ Μιχνίεβιτς. Ο Σέζνι στην εστία και οι Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι στην τετράδα της άμυνας. Σεμπάστιαν Σιμάνσκι, Κριχόβιακ τα δύο χαφ, με τους Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Ο Λεβαντόφσκι στην κορυφή της επίθεσης.
Δεν μπήκε με το πόδι στο γκάζι η Γαλλία. Προτίμησε να παγώνει τον ρυθμό και να κυκλοφορεί την μπάλα. Οι παίκτες της έκαναν κάποιες τελικές χωρίς να ανησυχήσει πολύ ο Σέζνι. Αντιθέτως, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 38’. Ο Ζιελίνσκι δύο φορές επιχείρησε να σκοράρει, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Καμίνσκι σταμάτησε στον Βαράν.
Αφού δεν έγινε το 0-1, έγινε λίγο μετά το 1-0. Η Γαλλία περίμενε τη στιγμή της και τη βρήκε στο 44’. Ο Εμπαπέ έδωσε την ασίστ και ο Ζιρού σημείωσε ιστορικό γκολ. Με αυτό έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για τη Γαλλία.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία έκανε δαιχείριση. Οι Πολωνοί ήθελαν και δεν μπορούσαν. Στο 66’ ο Ζιρού αστόχησε και οκτώ λεπτά αργότερα η Πολωνία είχε μία καλή στιγμή. Δεν τα κατάφερε να ισοφαρίσει και αμέσως μετά έγινε το 2-0. Ο Γκριεζμάν έδιωξε, ο Ζιρού κατέβασε την μπάλα, βρήκε τον Ντεμπελέ και εκείνος τον Εμπαπέ. Ο τελευταίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση και το ματς.
Μόνο που το σόου του Εμπαπέ δεν ολοκληρώθηκε εκεί. Στο 91’ με τρομερή εκτέλεση έκανε το 3-0. Στο φινάλε εκείνο που κατάφερε η Πολωνία ήταν να μειώσει σε 3-1 με πέναλτι του Λεβαντόφσκι, στο οποίο υπέπεσε ο Ουμπαμεκανό.
ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Ραμπιό, Τσουαμενί (67’ Φοφανά), Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (76’ Κομάν), Ζιρού (76’ Τιράμ), Εμπαπέ.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (88’ Γκροσίτσκι), Μπερεζίνσκι, Σ. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (71’ Μπιέλικ), Φρανκόφσκι (88’ Μπέντναρεκ), Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι (71’ Ζαλέφσκι), Λεβαντόφσκι.