Με Μπρούμα ο Ολυμπιακός 1-0 τον Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός έφυγε με το τρίποντο κι από το Περιστέρι! Ένα τέρμα του Μπρούμα, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για τους Πειραιώτες ώστε να τους δώσει τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Αρκετά παράπονα από την διαιτησία έχουν οι γηπεδούχοι…

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι στο Περιστέρι αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα και έφτασε κοντά σε αυτό σε τρεις περιπτώσεις, πριν ο Μπρούμα πετύχει το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Μετά από μπαλιά του Μπουχαλάκη, ο Στρούγγης με τον Μανδά δεν συνεννοήθηκαν σωστά με αποτέλεσμα ο Μπρούμα στο 45+1′ να το εκμεταλλευτεί και να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν φάουλ του επιθετικού του Ολυμπιακού στον Στρούγγη, ο οποίος βάζει τα χέρια του στην πλάτη του Έλληνα αμυντικού. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και θεωρήθηκε πως ο αμυντικός των γηπεδούχων έπεσε μόνος του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξ ολοκλήρου των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Μαρτίνς, ήταν ανώτερη των γηπεδούχων κι έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο 0-2 και να… καθαρίσει από νωρίς. Όμως απέναντι είχε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ, τον Μανδά.

Έτσι, έμεινε το 0-1, αποτέλεσμα που έδωσε άλλους τρεις βαθμούς στον Ολυμπιακό, με τους “ερυθρόλευκους”  να διατηρούν σημαντική βαθμολογική διαφορά από τους διώκτες του.

Ατρόμητος: Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος (72′ Νταβιώτης), Σάλομον (61′ Ούμπιδες), Γκάλο, Χαρίσης, Ραμπέλο (61′ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (61′ Μανούσος), Μάτιτς (78′ Αγκάγιεφ)

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπα (64′ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσος, Εμβιλά, Καμαρά (90′ Χολέμπας), Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (64′ Φορτούνης), Μπρούμα (79′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (90′ Πέπε)