Με μέτρια εμφάνιση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-0 του Θησέα στο Πανθεσσαλικό

Δυσκολεύτηκε χθες ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Θησέα, ωστόσο, πήρε τη νίκη με 2-0 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης, εννέα αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Σκόρερ των «ερυθρολεύκων» ήταν ο Σερτζίνιο στο 57’ και ο Ναζίμ στο 88’.
Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Στο πρώτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άτολμοι και ακίνδυνοι επιθετικά, χωρίς ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη, οι αλλαγές προσώπων στην ενδεκάδα λειτούργησαν θετικά, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει δύο γκολ και να παίρνει τους τρεις βαθμούς.
Εξαιρετική η αμυντική λειτουργία του Θησέα στο πρώτο ημίχρονο. Δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, όμως στο β’ μέρος οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη δεν άντεξαν, απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα, με περισσότερες λύσεις και βάθος στο ρόστερ της.

Πώς αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες

Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Γιακουμή, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Νικολακάκης (ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό) και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Οικονομόπουλος και Παπαϊωάννου. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ριζογιάννης, Κόλα και Ναζίμ, με τους Καμπλιώνη (δεξιά) και Σερτζίνιο (αριστερά) να κινούνται στις πτέρυγες, με τον Σαχινίδη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης. Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο Βαγγέλης Μάντζιος έμεινε εκτός 18αδας, καθώς σύμφωνα με τον προπονητή του Ολυμπιακού, Περικλή Αμανατίδη, ο έμπειρος επιθετικός είχε στομαχικές διαταρραχές.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Θησέα, Λάκης Μπακάλης, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-4-2-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κουτσιρίμπας, την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Γαλανόπουλος, Βαν ντε Γουίχε και Γιαουπλάρι. Οι Δημητριάδης έπαιξε στη δεξιά πλευρά, ο Διαμαντόπουλος στην αριστερή, με τους Χατζησταμάτη και Αγιασιώτη να είναι οι δύο αμυντικοί χαφ. Οι Ζάχος και Φραγκογιάννης αγωνίστηκαν πίσω από τον Τσιουρή, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Άτολμος στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός

Μετριότατη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι εγκλωβισμένοι στον τρόπο παιχνιδιού των παικτών του Θησέα. Οι φιλοξενούμενοι έκλειναν πολύ καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Κουτσιρίμπα, με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές του Περικλή Αμανατίδη να μην μπορούν να αναπτυχθούν επιθετικά.
Χωρίς καθαρόαιμο επιτελικό χαφ ο Ολυμπιακός (ο Λώττας ήταν στον πάγκο), οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Οι καλές επιθετικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες και καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως κλασική.
Οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές, ήταν άτολμοι, απέναντι σε μια ομάδα που στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο, ήταν καλά «διαβασμένη» και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Χρειάστηκε να περάσουν 17 λεπτά για να γίνει η πρώτη καλή φάση μπροστά στα καρέ του Κουτσιρίμπα. Ο Σερτζίνιο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ναζίμ δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Οικονομόπουλο, σούταρε, για να καταλήξει η μπάλα κόρνερ (χτύπησε σε πόδι αμυνόμενου). Στο 22’ ο Σερτζίνιο επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Καμπλιώνη να πιάνει την κεφαλιά και τον Κουτσιρίμπα να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό, 23’, ύστερα από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Καμπλιώνη, σούταρε, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι Ολυμπιακού ήταν «ωσεί παρόντες» στο γήπεδο. Χωρίς φαντασία στο παιχνίδι τους, με αργή σκέψη και ανάπτυξη, έπαιξαν στατικό ποδόσφαιρο και προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους.

Ο Θησέας ως κύριο μέλημα είχε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους παίκτες του Ολυμπιακού και τα κατάφερε, ενώ επιθετικά δεν δημιούργησε κάποια ευκαιρία για γκολ.

Δύο γκολ στο β’ μέρος

Βλέποντας ο Περικλής Αμανατίδης την ομάδα του να χωλαίνει, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έριξε στο παιχνίδι, τους Άρη Λώττα και Αντώνη Ζγκούρι στις θέσεις των Κόλα και Καμπλιώνη αντίστοιχα. Η ομάδα άρχισε να αναπτύσσεται καλύτερα και στο 54’ ο Νικολακάκης (ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο) κέρδισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή πάσαρε στον Σαχνίδη κι αυτός με προβολή από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουτσιρίμπα. Στην εξέλιξη της φάσης το πλασέ του Ζγκούρι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
Για να έρθει το γκολ για τον Ολυμπιακό στο 57’. Ο Ζγκούρι από τα δεξιά έβγαλε εξαιρετική σέντρα, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, κατέληξε στον Σερτζίνιο, με τον Πορτογάλο να σουτάρει πάνω στην κίνηση και να γράφει το 1-0.

Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις από οργανωμένες επιθέσεις, παρά μόνο από στατικές φάσεις. Στο 67’ σουτ του Ριζογιάννη μπλόκαρε ο Κουτσιρίμπας, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε τρεις καλές στιγμές, πριν σημειωθεί το 2-0. Συγκεκριμένα, στο 76’ η μπάλα σε κεφαλιά του Ναζίμ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λώττα έφυγε άουτ, ενώ στο 81’ σε νέα κεφαλιά του Νιγηριανού μέσου, μετά από κόρνερ του Λώττα, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουτσιρίμπα.

Στο 86’ ο Οικονομόπουλος με σουτ δεν βρήκε στόχο (άουτ), για να γίνει το 2-0 στο 88’. Ο Λώττας εκτέλεσε κόρνερ και αυτή τη φορά ο Ναζίμ δεν αστόχησε, στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Θησέα, «σφραγίζοντας» τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, στη μοναδική στιγμή που είχαν στο παιχνίδι για να σκοράρουν, ο Γιαουπλάρι με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί «παραθυράκι» του Γιακουμή στο 83’. Ο Θησέας ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο 91’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιαουπλάρι.

Διαιτητής: Αγγελούλης (Λάρισας)
Βοηθοί: Μάνος, Δεδικούσης (Λάρισας)
Κόκκινη: 91’ Γιαουλάρι (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Οικονομόπουλος-Ζάχος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Νικολακάκης, Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Ριζογιάννης, Οικονομόπουλος, Ναζίμ, Κόλα (46’ Λώττας), Καμπλιώνης (46’ Ζγκούρι), Σερτζίνιο (90’ Σκοπελίτης), Σαχινίδης (59’ Φλίγκος)
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Διαμαντόπουλος, Γαλανόπουλος (79’ Παναγιώτου), Γιαουπλάρι, Βαν ντε Γουίχε, Χατζησταμάτης, Φραγκογιάννης (88’ Φουρκιώτης), Αγιασιώτης, Τσιουρής (85’ Κακάλιας), Ζάχος (46’ Βλάχος), Δημητριάδης.

Ο Σερτζίνιο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό

Αμανατίδης: Είχαμε δύο πρόσωπα

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Περικλής Αμανατίδης, στις δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα με τον Θησέα τόνισε τα εξής:
«Έγινε ένα παιχνίδι, το οποίο χωρίζεται σε δύο ημίχρονα. Στο πρώτο αντιμετωπίσαμε μία ομάδα, η οποία είχε κλείσει πάρα πολύ καλά τους χώρους. Δεν έχει σημασία ποιοι παίκτες αγωνίζονται στα παιχνίδια. Σημασία έχει ποιο ρόλο παίζουν στη διάρκεια του παιχνιδιού. Το ματς ήθελε πάρα πολύ μεγάλη υπομονή. Αυτό το κάναμε. Μας έλειπε, όμως η τόλμη, ενώ είχαμε και κάποιο φόβο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν συντηρητικός. Μπορεί να ήταν στο διάστημα αυτό συντηρητικός και ο προπονητής του. Έπρεπε κάτι να αλλάξουμε και σε πρόσωπα, αλλά και σε κάποιες συμπεριφορές, ιδιαίτερα όταν είχαμε τη μπάλα στα πόδια μας.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε, όπως το θέλαμε. Αναπτυχθήκαμε επιθετικά και από τις δύο πλευρές, οι παίκτες δημιούργησαν αρκετές φάσεις και δύο από αυτές μετατράπηκαν σε γκολ. Αυτή είναι η εικόνα του παιχνιδιού, στο οποίο ο αντίπαλος έπαιξε με μεγάλη πειθαρχία και στα 90 λεπτά, πιστεύοντας ότι μπορούσε κάτι να… κλέψει από το παιχνίδι.

Κρατάμε, λοιπόν, την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και από κει και πέρα «χτίζουμε», όσο μπορούμε, βασιζόμενοι στην εικόνα του β’ μέρους, βλέποντας και κάποια λάθη που κάναμε όλοι μας. Ο πρωταθλητισμός θέλει πολύ μεγάλη υπομονή. Η προσωπικότητα, επίσης, πρέπει να φαίνεται στο γήπεδο, όντας μέσα και από κάποια προβλήματα. Αυτές είναι βασικές αρχές, στις οποίες όταν κάνεις πρωταθλητισμό πρέπει να τις υπερασπίζεσαι και να παλεύεις γι’ αυτές. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Άλλες φορές το γκολ θα έρθει εύκολα, άλλες δύσκολα.

Στην ομάδα, αυτή τη στιγμή, υπάρχει ένα βάρος, λόγω του ότι ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε θέση κυνηγού. Θα πρέπει, όμως, να μάθει να ζει και να παλεύει μ’ αυτό. Η τελική μάχη θα δείξει, αν αξίζουμε πραγματικά να αλλάξουμε την κατάσταση στη βαθμολογία. Πρέπει ουσιαστικά να αμφισβητήσουμε τη βαθμολογία. Είναι πολύ μεγάλη η πρόκληση και είναι μπροστά μας».

Μπακάλης: Κερδίσαμε αρκετά πράγματα

Από την πλευρά του ο προπονητής του Θησέα, Λάκης Μπακάλης,  τόνισε για το παιχνίδι: «Δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Δεν ήμασταν καλοί στο δημιουργικό κομμάτι και δεν είχαμε πολλές τελικές προσπάθειες. Ωστόσο, λειτουργήσαμε καλά στο αμυντικό μας κομμάτι και νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή αμυντική λειτουργία. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν για να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα, εύχομαι τα καλύτερα και να υλοποιήσει το στόχο που έχει θέσει.

Από το παιχνίδι αυτό ο Θησέας κέρδισε αρκετά πράγματα, Είχαμε τρεξίματα, καλή αμυντική λειτουργία, παίξαμε ένα πειθαρχημένο παιχνίδι, με πολλά νέα παιδιά, τα οποία μπαίνουν σιγά-σιγά στο πνεύμα της ομάδας. Όλα αυτά είναι κέρδος, ενόψει της συνέχειας, όπου έχουμε παιχνίδια μπροστά μας, στα οποία θέλουμε να πάρουμε βαθμούς. Είχαμε αντίπαλο μία άκρως επαγγελματική ομάδα και ήταν πολύ δύσκολο να πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι».