Με καλάθι του Γιουλ στα 3,2’’ έχασε 79-78 από τη Ρεάλ στον τελικό της Ευρωλίγκας

Κρίμα κι άδικο για τον Ολυμπιακό. Ενώ έδειχνε να ελέγχει τον τελικό προηγούμενος 78-72 δέχθηκε ένα δύσκολο καλάθι από τον Γιουλ στα 3,2’’ που χάρισε το τρόπαιο της Ευρωλίγκας στη Ρεάλ. Στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας απέτυχε να στέψει τους Πειραιώτες πρωταθλητές Ευρώπης.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάνααν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Καλό ρυθμό από νωρίς είχε η αναμέτρηση με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν καλά στα σουτ έξω από τα 6,75μ. και τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (9-9), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες «έσφιξαν» αμυντικά και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με Βεζένκοφ και Κάνααν έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-0, για το +9 (19-10), στο 6’. Ακολούθως χρεώθηκαν με δύο φάουλ Φαλ και Μπολομπόι, μένοντας εκτός ματς, με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ να αντιδρούν και να στέλνουν την ομάδα του Πειραιά στο +12 (24-12), στο 8’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο η επίθεση «κόλλησε» με τη «βασίλισσα» να κλείνει την πρώτη περίοδο με σερί 5-0 (24-17).
Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα (29-24) στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ με τους Ροντρίγκεθ και Χεζόνια να δίνουν την πρωτοπορία στη Ρεάλ με σερί 7-0 (29-31), στο 14’. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με τον Μακίσικ για το δικό τους προβάδισμα (36-34), όμως στη συνέχεια εξακολουθούσαν να χάνουν τα ριμπάουντ και με τους Ισπανούς να βρίσκουν ρυθμό στην περιφέρεια όχι μόνο πέρασαν ξανά μπροστά, αλλά έφτασαν ακόμη και στο +5 (40-45), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η άμυνα ήταν εκείνη που κράτησε τον Ολυμπιακό με τους Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ να διαμορφώνουν το 45-45 του πρώτου ημιχρόνου.
Με τσίτα τα… γκάζια ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, με τον Χάνγκα να βάζει τη Ρεάλ προσωρινά μπροστά (51-52), στο 23’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν απανωτές καλές άμυνες και με τους «ζεστούς» επιθετικά Κάνααν και Βεζένκοφ έκανε σερί 6-0 για το +5 (57-52), στο 26’. Στη συνέχεια, τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ επέστρεψαν για τους «ερυθρόλευκους» με τους Ροντρίγκεθ και Γουίλιαμς-Γκος να κάνουν επιμέρους σκορ 2-7 και να ισοφαρίζουν (59-59), στο 28’. Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δυνάμωσαν στην άμυνα στα τελευταία λεπτά και με καλάθια των Μακίσικ και Σλούκα έστειλαν τους Πειραιώτες στο +4 (63-59), στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Το ίδιο καλά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βεζένκοφ να τον στέλνει στο +7 (68-61), στο 33’. Ο Κοζέρ απάντησε με τα τρίποντά του (71-67), με τον Βούλγαρο να δίνει τη δική του απάντηση με νέο +7 (74-67), στο 34’. Η Ρεάλ μείωσε με καλάθι και φάουλ του Ροντρίγκεθ (74-70), με το ματς να… κολλάει στο επόμενο δίλεπτο και τον Κάνααν να στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (76-70), στο 37’.

Με καλάθι του Αμερικανού οι Πειραιώτες πήγαν ξανά στο +6 (78-72), όμως οι επόμενες επιθέσεις ήταν άστοχες με τον Σέρχι να ευστοχεί σε τρίποντο (78-77), στα 46’’ πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Φαλ αστόχησε και η ομάδα του Ματέο είχε επίθεση στα 12,7’’ πριν από τη λήξη. Ο Γιουλ σκόραρε με «κρεμασμένο» σουτ μπροστά στο Γάλλο σέντερ, στα 3,2’’, με τον Σλούκα να αστοχεί στην εκπνοή και τη Ρεάλ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-79.
Δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν 21 (5), Λαρεντζάκης, Φαλ, Σλούκας 6 (1), Βεζένκοφ 29 (2), Παπανικολάου 6 (2), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ, Μακίσικ (14 (2).

ΡΕΑΛ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Κοζέρ 11 (3), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντες 3, Χάνγκα 2, Χεζόνια 12 (2), Ροντρίγκεθ 15 (2), Ταβάρες 13, Γιουλ 2, Εντιαγέ 3 (1), Μούσα 6 (2).