Με ήττα ολοκλήρωσε τον α’ γύρο ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ – Έχασε 73-76 από τους Τιτάνες Παλαμά στο ΕΑΚ Βόλου

Με ήττα ολοκλήρωσε τον α’ γύρο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν εντός έδρας με 76-73 από τους Τιτάνες Παλαμά του πρώην προπονητή τους, Π. Γκουγκουτούδη.
Αμφίρροπο ήταν το α’ δεκάλεπτο με τους δύο «μονομάχους» να προχωρούν… χέρι και το 21-21 να είναι το σκορ της περιόδου. Σ’ αυτό το διάστημα επιθετικές λύσεις για τους γηπεδούχους πρόσφερε ο Μούμογλου.
Το β’ δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο διάστημα για την ομάδα του Γ. Βλιώρα. Στην επίθεση στηρίχθηκε στους Β. Μπουσκολίτη, Καραμήτσο και Μπόγδανο και «έχτισε» ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 11 πόντους (44-33) στο τέλος του ημιχρόνου.
Όσο ωραία έκλεισε το α’ μέρος, τόσο άσχημα άρχισε το β’ για το βολιώτικο συγκρότημα. Οι Τιτάνες με επί μέρους σκορ 1-11 μετέτρεψαν το εις βάρος τους 46-36 σε 47-47 και πλέον το ματς απέκτησε διαφορετική μορφή. Μάλιστα στο 27’ προσπέρασαν στο σκορ με 53-57, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με 60-58.

Στο 33’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 67-65 με «γκολ φάουλ» του Μπόγδανου, αλλά είδε τους παίκτες του Π. Γκουγκουτούδη να κάνουν σερί 0-7 (67-72). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά έξι πόντων (70-76) στο τελευταίο λεπτό και ο Μπόγδανος με νέο «γκολ φάουλ» μείωσε σε 73-76.
Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην τελευταία επίθεση, αλλά οι Τιτάνες έκαναν φάουλ στον Μπόγδανο για να μην προλάβει να σουτάρει τρίποντο. Ο πολύπειρος άσος αστόχησε στην πρώτη βολή και μοιραία έχασε τη δεύτερη ελπίζοντας σε επιθετικό ριμπάουντ. Αυτό ήρθε από τον Καραμήτσο, αλλά απέμενε μόλις 1’’ και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Ο σέντερ του Ολυμπιακού «κόπηκε» στον αέρα και το 73-76 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Δεκάλεπτα: 21-21, 44-33, 60-58, 73-76.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Μπούρας, Ίλτσογλου 10 (2), Καραμήτσος 16, Μπόγδανος 16, Β. Μπουσκολίτης 13 (3), Σκαμάγκας 6, Ευτυχίδης 2, Μούμογλου 8 (1).
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛ. (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 18 (2), Τσατάλας 21 (1), Σφακιανός, Ξένος 2, Τσούμας, 14 (1), Φαλιάκης, Μακρής 10 (1), Σκουφεζής 11.

Ολυμπιακός-Τιτάνες Παλ. 73-76
Αριδαία-ΣΚ Ιωάννινα 72-87
Ίκαροι Τρικ.-Φαίακας Κερ. 112-66
Μελίκη-Αίολος Τρικ. 59-55
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αναγέννηση Κ. 73-79