Με γκολ του Σπ. Καραπλιάγκου ο Διαγόρας νίκησε 0-1 τον Πύρασο

Διά πυρός και σιδήρου έφυγε με σημαντική νίκη από τη Ν. Αγχίαλο ο Διαγόρας με σκορ 0-1, σε αγώνα με δύναμη που είχε δεκάλεπτη διακοπή στο δεύτερο ημίχρονο και από μία αποβολή εκατέρωθεν.
Στο πρώτο 45λεπτο, ο Διαγόρας είχε καθολική υπεροχή, πίεσε και έκλεισε στο μισό γήπεδο τον Πύρασο που ήταν παθητικός και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Στο 76ο δευτερόλεπτο, ο Βαλωτής έχασε μοναδική ευκαιρία αστοχώντας σε κεφαλιά μπροστά στο τέρμα και στο 6ο τον μιμήθηκε ο Λάιος ο οποίος από τη μικρή περιοχή, είχε επίσης κεφαλιά που πέρασε άουτ. Ακολούθησε μια κεφαλιά χωρίς στόχο από τον Τσάμη για τον Πύρασο στη μοναδική του φάση στο πρώτο μέρος και στο 30′ έγινε το 0-1. Ο Κουρούμαλος εκτέλεσε κόρνερ και στο πρώτο δοκάρι, ο αρχηγός Σπύρος Καραπλιάγκος με το κεφάλι σκόραρε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Καραμπούζης έδωσε …έτοιμο γκολ στον Γουτούλη, ο οποίος έχασε το …άχαστο σουτάροντας ψηλά άουτ ευρισκόμενος ένα μέτρο από τη γραμμή του τέρματος.
Στην επανάληψη, ο Πύρασος βγήκε κάπως πιο μπροστά. Στο 50′ σε σέντρα του Τσάκαλου, ο Βουραζέρης απέκρουσε πριν σκοράρει ο Κάρρος και στο 55′ έγινε η φάση που ανάγκασε το διαιτητή να διακόψει τον αγώνα για δέκα λεπτά. Ο Γιοβάνης έκανε φάουλ στον Κυριάκο, συνεχίστηκε η φάση και ακολούθησε σύρραξη μεταξύ παικτών. Ο διαιτητής Τασιόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνη για το φάουλ, κίτρινη στον Κυριάκο για χτύπημα στον Γκίνη και δεύτερη κίτρινη στον παίκτη του Πυράσου για επίθεση στον 41χρονο Λαρισαίο μέσο. Οι άνθρωποι του Πυράσου διαμαρτυρήθηκαν, υπήρξε διακοπή δέκα λεπτών και το ματς συνεχίστηκε με ανάλογη ένταση… Στο 72ο λεπτό, Τσάμης και Κουρούμαλος ήρθαν πρόσωπο με πρόσωπο, ο παίκτης του Διαγόρα έπεσε στο έδαφος και υπήρξαν διαμαρτυρίες εκατέρωθεν: από τους γηπεδούχους για θέατρο που θα ήταν η δεύτερη κάρτα στον παίκτη του Διαγόρα και από τους φιλοξενούμενους για αποβολή του αμυντικού του Πυράσου. Ο ρέφερι αποφάσισε να μην κάνει χρήση κάρτας, όμως δύο λεπτά πιο μετά, απέβαλε τον Κουρούμαλο για θέατρο, σε μια φάση πάντως που ο αριστερός μπακ-χαφ των φιλοξενουμένων έπεσε καθώς δέχθηκε μαρκάρισμα στη φάση και όχι για να ξεγελάσει τον διαιτητή.
Στο 80ό λεπτό, ο Σπ. Καραπλιάγκος είχε κεφαλιά που χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, στο 82ο ο Τσιλίγκος με εκτίναξη έδιωξε σέντρα του Καραμπούζη πριν σκοράρει ο Κουβελάς και εν συνεχεία μακρινό σουτ του Γουτούλη δεν είχε στόχο. Στο 86′ ο Κάρρος έπιασε σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής που πέρασε άουτ, ενώ στο 3ο των καθυστερήσεων, οι άνθρωποι του Πυράσου ζήτησαν πέναλτι για χέρι σε προσπάθεια του Κάρρου.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Στεργίου (90′ Κωστούλας), Τσάκαλος (87′ Κοσμάς), Γκίνης, Τσορμπαντζής, Τσάμης, Ζαχαράκης, Γιοβάνης, Νούσιας (41′ λ.τρ. Σιαμέτης), Μπαρμπούτας (46′ Σταντσούρης), Κάρρος.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βουραζέρης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Πρασσάς, Καλλιακούδας, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς, Γουτούλης, Βαλωτής (86′ Καραμανλής), Κυριάκος (93′ Μόσιος), Λάιος.