Με γκολ του Κάσσου η Νίκη επικράτησε με 1-0 του Θεσπρωτού

Τη «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Ελευθερόπουλου αποτέλεσε ο Κάσσος. Μπήκε στο 60’ και πέντε λεπτά αργότερα χάρισε το «τρίποντο» επί του Θεσπρωτού με 1-0 στην Ηγουμενίτσα. Πέναλτι έχασε στο 68’ ο Τσουκαλάς.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος επέλεξε σύστημα 4-3-3 με την ακόλουθη σύνθεση: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Γρομητσάρη, Ανδρέου και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Κριμιτζά και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Κρητικός (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).
Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Χουάν Ραμόν Ρότσα εφάρμοσε το 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τσιμόπουλος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τρομπούκης (δεξιά), Ρούσης (αριστερά), Γώγος και Ντόντης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Λύγκας, Πανταζέλος (στον άξονα), Οκονομίκος και Καραμποΐκης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Μπίκα να συνεπικουρεί τον Φάκκη στην επίθεση.

Αργός ρυθμός στο α’ ημίχρονο
Σε αργό τέμπο κύλησε το πρώτο 20λεπτο. Η Νίκη δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι της, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό μετά τη μεγάλη απραξία, ενώ το ίδιο ίσχυε και για τον Θεσπρωτό που δεν μπορούσε να κρατήσει για πολύ την μπάλα.
Στο 2’ ο Μιράντα έδωσε έξυπνη πάσα για τον Τζιώρα, η οποία την τελευταία στιγμή δεν πέρασε για τον έμπειρο σέντερ φορ, ενώ στο 7’ ο Κρητικός μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και έκανε σέντρα-σουτ, με τον Τσιμόπουλο να μην αιφνιδιάζεται.
Επίσης στο 19’ ο Μιράντα πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα, όμως κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να την αξιοποιήσει.
Στο ίδιο διάστημα ο Καραμποΐκης επιχείρησε μακρινό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε εύκολα ο Μπάγιτς, ενώ στο 17’ τον μιμήθηκε ο Ρούσης, με την μπάλα να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου. Επίσης στο 14’ ο Μπάγιτς χρειάστηκε να βγει αρκετά μέτρα από την εστία και να διώξει την μπάλα με το κεφάλι, προκειμένου να αποφύγει η ομάδα του μια επικίνδυνη στιγμή.
Η θερμοκρασία ήταν υψηλή χθες στην Ηγουμενίτσα και στο 25’ ο κ. Μέγας διέκοψε το παιχνίδι, προκειμένου να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
Στο 31’ η Νίκη πλησίασε στο γκολ. Ο Κριμιτζάς έδωσε για τον Κρητικό κι εκείνος για τον Μιράντα που σούταρε. Η μπάλα «έσκασε» στο έδαφος δυσκολεύοντας το έργο του Τσιμόπουλου, ο οποίος κατάφερε να παραχωρήσει κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του ο Ανδρέου κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Κρητικός τη δεύτερη, που πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.
Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 34’. Ο Τοπαλίδης έβγαλε σέντρα και ο Κρητικός έπιασε εν κινήσει σουτ, το οποίο σταμάτησε στον Οικονομίκο. Στο επόμενο λεπτό ο Τπαλίδης έδωσε για τον Τζιώρα κι εκείνος στον Γαβριηλίδη, ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Επίσης ο τελευταίος στο 38’ είχε μια κεφαλιά που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 36’ ο Ρούσης τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον Ρίζο, με τον νεοεισελθόντα να τοποθετείται στο κέντρο της οπισθοφυλακής του Θεσπρωτού.
Στο 42’ ήταν η σειρά της ομάδας της Ηγουμενίτσας να επιτεθεί, με τον Μπίκα να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά δίχως αποτέλεσμα. Η Νίκη αντέδρασε και στο 44’ ο Κυριακίδης σούταρε μόλις άουτ από καλή θέση στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

«Χρυσή» αλλαγή ο Κάσσος, έχασε πέναλτι ο Τσουκαλάς
Με μια αξιόλογη στιγμή για τον Θεσπρωτό άρχισε το β’ ημίχρονο. Στο 47’ ο Φάκκης βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώμα παίκτη της Νίκης.
Ο Κωνσταντίνου αποτέλεσε τη δεύτερη αλλαγή του Χουάν Ραμόν Ρότσα (αντί του Καραμποΐκη στο 46’) και έκανε αισθητή την παρουσία του στο 48’, όταν για λίγο δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με τον Μπίκα μέσα στην περιοχή.
Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μπει καλύτερα στην επανάληψη και στο 54’ ο Μπίκας σέντραρε και ο Φάκκης έπιασε την κεφαλιά στην αγκαλιά του Μπάγιτς. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του 21χρονου σέντερ φορ, που αντικαταστάθηκε από τον Σάνι. Ταυτόχρονα ο Μίγγος μπήκε στη θέση του Μπίκα.
Στο επόμενο λεπτό ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος «απάντησε» με τους Κάσσο και Τσουκαλά, αντί των Τοπαλίδη και Κριμιτζά αντίστοιχα. Πράγματι η έμπνευση του 46χρονου προπονητή αποδείχθηκε ευεργετική, καθώς ο Κάσσος χρίστηκε σκόρερ στο 65’, όταν εξαπέλυσε βολέ νικώντας τον Τσιμόπουλο (0-1).
Η Νίκη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 68’ κέρδισε πέναλτι, όταν σε κόρνερ του Κυριακίδη, ο Λύγκας απέκρουσε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσουκαλάς σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 71’ ο Μιράντα έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισμα, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 73’ ο Λύγκας πέρασε κάθετη για τον Μίγγο, αλλά ο Κάσσος πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ.
Στο 78’ ο Ρίζος έβγαλε σέντρα και ο Δημήτρουλας έπιασε κεφαλιά που έφυγε αρκετά άουτ, ενώ στο 83’ ο πρώτος σημάδεψε τα… ύψη έξω από τη μεγάλη περιοχή. Παρόμοια τύχη είχε και ένα ακόμη μακρινό σουτ από τον Κωνσταντίνου στο 84’.
Η Νίκη θα μπορούσε να διπλασιάσει το προβάδισμά της στο τέλος, αλλά οι Τσουκαλάς (90’ άουτ), Σιαφά (92’ απέκρουσε ο Τσιμόπουλος) και Κυριακίδης (93’ εκτέλεση φάουλ άουτ) δεν τα κατάφεραν. Πάντως και οι γηπεδούχοι είχαν τη στιγμή τους στο 91’ όταν σε επικίνδυνο γύρισμα του Τρομπούκη κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.
Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας).
Βοηθοί: Τσικλητάρη (Πιερίας), Μανασής (Τρικάλων).
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
Κίτρινες: Γώγος, Λύγκας – Κυριακίδης.
Κόκκινη: 91’ Λύγκας (2η κίτρινη).
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Γώγος (72’ Δημήτρουλας), Ντόντης, Ρούσης (36’ λ.τρ. Ρίζος), Τρομπούκης, Λύγκας, Οικονομίκος, Πανταζέλος, Καραμποΐκης (46’ Κωνσταντίνου), Μπίκας (59’ Μίγγος), Φάκκης (59’ Σάνι).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Τοπαλίδης (60’ Κάσσος), Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Κριμιτζάς (60’ Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης, Κρητικός (81’ Ολαϊσόλα), Μιράντα (87’ Παναγιωτίδης), Τζιώρας (87’ Σιαφά).