Με φύλακα άγγελο ο Τοξότης – Κορυφαίος ο Μπράνος στο 0-0 με τον Ρήγα

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον τερματοφύλακα Νίκο Μπράνο, παίζοντας με μαχητικό πνεύμα, αλλά και με σύμμαχο την τύχη, ο Τοξότης κατάφερε να έλθει ισόπαλος 0-0 με τον Ρήγα Φεραίο στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Έτσι, μετά το «Χ» κόντρα στην Αγία Άννα, οι «κυανέρυθροι» πήραν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα με αντίπαλο ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει.
Πολύ καλά διαβασμένος και ψυχωμένος ο Τοξότης απενεργοποίησε τα ατού του Ρήγα στο α’ μέρος. Οι επιθετική τριάδα των Σέττου, Γουτούλη, Γάρου δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους, ακόμη και μετά το 20ο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν αδυναμία να κρατήσουν μπάλα. Ωστόσο, κρατούσαν τις θέσεις τους στην άμυνα.
Οι Βελεστινιώτες απείλησαν στο 21’ με την άστοχη κεφαλιά του Ν. Καλαϊτζίδη και στη συνέχεια μόνο με μακρινά σουτ. Ο Μπράνος έβγαλε σε κόρνερ αυτό του Νασιακόπουλου στο 23’, ενώ εξουδετέρωσε και εκείνα που επιχείρησαν οι Γάρος (28’), Γουτούλης (29’), Σέττος (41’).

Η αλήθεια είναι πως ο Ρήγας δεν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο α’ 45λεπτο, σε αντίθεση με την επανάληψη. Ο Σέττος είχε δύο σουτ με το αριστερό (56’, 59’) που δεν βρήκαν στόχο, για να φτάσουμε στο 69’ και την πρώτη μεγάλη φάση για το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου. Ο Γάρος κέρδισε μία κόντρα και βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά «νικήθηκε» από τον Μπράνο.
Όσο κυλούσαν τα λεπτά οι παίκτες του Θανάση Χρυσοχού πίστευαν περισσότερο στο θετικό αποτέλεσμα και αμύνονταν με περίσσιο πάθος. Σουτ του Γουτούλη στο 78’ πέρασε άουτ, ενώ σημαντική ήταν η ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 82’ όταν σε φάουλ του Νασιακόπουλου, οι αμυνόμενοι δεν έδιωξαν και ο Ιωάννου από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
Ο Θανάσης Αραμπατζής στην πρώτη του φετινή εμφάνιση με τη φανέλα του Ρήγα δοκίμασε το πόδι του στο 84’ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Τοξότη σε δύσκολη απόκρουση. Τρία λεπτά αργότερα οι Βελεστινιώτες ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γάρου, με τον διαιτητή Καλατζή να δίνει συνέχεια στο ματς, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις όπου ο Ρήγας έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες.

Πρώτα ο Αραμπατζής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και δευτερόλεπτα αργότερα ο Γάτος βρέθηκε ξανά τετ-α-τετ με τον Μπράνο, που απέκρουσε σωτήρια με το πόδι. Στα τελευταία λεπτά είχαμε και ένα ευτράπελο όταν από τον πάγκο του Τοξότη πέταξαν μπάλα στον αγωνιστικό χώρο για καθυστέρηση. Ο Γουτούλης την έπιασε με τα χέρια για να τη διώξει και ο διαιτητής τον «κιτρίνισε», δίνοντας και τεχνική ποινή υπέρ των γηπεδούχων.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γερακίνης (46’ Πελεκούδας), Γώγος (72’ Πλόχα), Νταγκούλης, Ν. Δενελάβας, Σκλαπάνης, Ντίτσιος (46’ Λέτσος), Παπουτσής (82’ Κόρμπας), Λ. Δενελάβας, Δουλάς, Μάστορας.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Χότζα (13’ λ.τρ. Ζατσάι), Ιωάννου, Ζωγράφος (78’ Αραμπατζής), Αλμασίδης, Σουγκάρης, Γάρος, Ν. Καλαϊτζίδης, Γουτούλης, Νασιακόπουλος, Σέττος.