Με φόρα ο Διαγόρας κατέκτησε 9η σερί νίκη

Ο Διαγόρας πήρε το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ. Η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα υπερασπίστηκε την έδρα της κερδίζοντας με 2-0 τον Σαρακηνό, τον οποίο «πλήγωσαν» δύο πρώην παίκτες του. Οι Μόσιος και Βαλωτής ήταν οι σκόρερ, ενώ ο Κυριάκος ήταν αυτός που… σέρβιρε τα γκολ. Παράπονα για τη διαιτησία του Δημητριάδη εξέφρασαν οι φιλοξενούμενοι.
Μία ακόμη νίκη, την ένατη στη σειρά, πανηγύρισε ο Διαγόρας. Στο σημαντικότερο παιχνίδι του Σαββατοκύριακου έκαμψε την αντίσταση του Σαρακηνού και ουσιαστικά τον έθεσε νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου.
Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχναν να θέλουν περισσότερο το γκολ. Στο 10’ ο Κυριάκος προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά ο Κοντογιάννης απέκρουσε, ενώ στο 35’ ο γκολκίπερ του Σαρακηνού εξουδετέρωσε και την κοντινή κεφαλιά του Βαλωτή. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι είχαν να επιδείξουν τα σουτ των Αναστασίου και Καλαμάτα.

Ο Διαγόρας ευτύχησε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Ήταν στο 47ο λεπτό όταν ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ και ο Μόσιος από το σημείο του πέναλτι με κεφαλιά έγραψε το 1-0, εις βάρος της πρώην ομάδας του. Θυμίζουμε ότι μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ήταν παίκτης του Σαρακηνού.
Στο 75’ τα αίματα… άναψαν όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντούρο για χτύπημα στον Κουβελά, ενώ στο 80’ έγινε το 2-0 από μπαλιά του Κυριάκου και προβολή του Βαλωτή, ενός ακόμη πρώην ποδοσφαιριστή του Σαρακηνού. Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς και οι νικητές λόγω της αποβολής του Κ. Καραπλιάγκου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Έντονες είναι οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Σαρακηνού για τη διαιτησία του Δημητριάδη. Θεωρούν ανύπαρκτο το φάουλ από το οποίο προήλθε το 1-0, ενώ γενικότερα υποστηρίζουν πως η διαιτησία έπαιξε έδρα, τονίζοντας ότι ο Διαγόρας δεν είχε ανάγκη βοηθείας.

Ντεμπούτο για τους φιλοξενουμένους στον αγώνα του Σαββάτου έκανε ο Δημήτρης Κουσκουρίδας. Ο νεαρός αμυντικός έχει ξεκινήσει το ποδόσφαιρο στον Ρήγα Φεραίο, έπαιξε στην Κ17 της ΑΕΛ και από το περασμένο καλοκαίρι επέστρεψε στη Μαγνησία για λογαριασμό της Αγίας Παρασκευής, από την οποία τον απέκτησε ο Σαρακηνός.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Β. Βουραζέρης, Καραμπούζης, Λάιος, Πασιάς, Καλλιακούδας, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (76’ λ.τρ. Κ. Καραπλιάγκος), Μόσιος (50’ Καραμανλής), Βαλωτής (88’ Ντάφος), Κυριάκος (85’ Τσουκάλης), Γουτούλης.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Ρουκάς (75’ Δ. Κουσκουρίδας), Ντούρο, Ρακής (78’ Σιγαλάκος), Μοράλες, Γιαμαλής, Αλ. Γ. Σιώμος (63’ Ασλάνογλου), Καλαμάτας, Αλ. Απ. Σιώμος, Τζίκας (85’ Κουτσώνας), Αναστασίου.