Με εξαιρετικούς τους Ευτυχίδη και Μπουσκολίτη η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού νίκησε 79-74 την Αριδαία

Κρυφούς άσους στο… μανίκι είχε χθες ο Ολυμπιακός και επικράτησε 79-74 της Αριδαίας στο ΕΑΚ Βόλου. Ευτυχίδης και Β. Μπουσκολίτης ήταν εξαιρετικοί και βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να πάρουν τη νίκη καλύπτοντας και τη διαφορά με την οποία είχαν χάσει στο πρώτο παιχνίδι.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και από την αρχή πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Μάλιστα έφτασε σχετικά γρήγορα σε διψήφια διαφορά. Η μέγιστη τιμή της ήταν 15 πόντοι (29-14 στο 13’), ενώ φάνηκε να ελέγχει το ματς στη β’ περίοδο (32-19 στο 15’).

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή συμπεριφορά απέναντι στη ζώνη των φιλοξενουμένων, την οποία επιχείρησαν να «τιμωρήσουν» με μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν έβρισκαν στόχο. Έτσι η Αριδαία άρχισε σταδιακά να «ροκανίζει» τη διαφορά πλησιάζοντας σε απόσταση βολής (32-30 με γκολ φάουλ του Θωμαΐδη στο 18’), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γεωργάκης με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης έγραψε το 34-33.  Τελικά ο Μπόγδανος με 1//2 βολές διαμόρφωσε το 35-33 του α’ ημιχρόνου.

Σαν να μην έφτανε η μείωση το σκορ, η Αριδαία πέρασε και μπροστά με το «καλημέρα» στο β’ ημίχρονο. Γεωργάκης και Θωμαΐδης πέτυχαν «κολλητά» τρίποντα (35-39), ενώ ο Μπόγδανος με εντυπωσιακή τάπα απαγόρευσε στον Μακρόπουλο να διευρύνει κι άλλο τη διαφορά. Μάλιστα ο ίδιος με τζαμπ σουτ σημείωσε τους πρώτους πόντους της ομάδας του στην γ’ περίοδο.

Ο Ευτυχίδης με φόλοου ισοφάρισε σε 39-39, αλλά ο Γεωργάκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» (39-41), για να αντιδράσει ξανά ο Ευτυχίδης αυτή τη φορά με δύο τρίποντα (47-44 στο 26’). Με πέντε προσωπικούς πόντους ο Ϊλτσογλου αύξησε τη διαφορά στους οκτώ (56-48 στο 29’), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν το χάρηκαν για πολύ, καθώς δέχθηκαν σερί 6-0 (56-54 σκορ γ’ περιόδου).

Ο Ευτυχίδης ξεκίνησε «ζεστός» και στο δ’ δεκάλεπτο ευστοχώντας στο τρίτο του τρίποντο (59-54), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω. Με δύσκολο καλάθι και φάουλ του Παουλεάνου και μία βολή του Θωμαΐδη προσπέρασαν 59-61 καθιστώντας σαφές ότι «θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους».

Εκεί όμως μίλησε πάλι ο Ευτυχίδης. Ο νεαρός γκαρντ με μία ακόμη τρίποντη βόμβα και συνεπικουρούμενος από Μούμογλου και Ίλτσογλου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +7 (68-61 στο 34’) υποχρεώνοντας τον κ. Τζιβάνη να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό, όμως, δεν ανέκοψε το ρυθμό της ομάδας του Γιώργου Βλιώρα με την ψαλίδα να ανοίγει στους 9 (71-62) μ’ ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Β. Μπουσκολίτη, ο οποίος είχε πάρει… φωτιά.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 2 πόντους, αλλά Μπεκρής με λέι απ και Β. Μπουσκολίτης με τρίποντο επανέφεραν την τάξη (76-69 στο 37’).  Εκεί ουσιαστικά  κρίθηκε το ματς, αφού η Αριδαία δεν μπόρεσε να επανέλθει ξανά και το ζητούμενο ήταν η διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να καλύψουν το -3 του πρώτου αγώνα, με τον Σκαμάγκα να ευστοχεί σε μία βολή και τον Παπαδόπουλο να τον μιμείται γράφοντας το τελικό 79-74.

Δεκάλεπτα: 22-13, 35-33, 56-54, 79-74.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Μπούρας, Ίλτσογλου 22 (3), Μπόγδανος 14, Μπουσκολίτης Β. 13 (3), Σκαμάγκας 1, Ευτυχίδης 19 (5), Μούμογλου 8.
ΑΡΙΔΑΙΑ (Τζιβάνης): Παπαδόπουλος 6, Πέτκος 5, Στρέπκος 4, Πονόπουλος 2, Θωμαΐδης 9, Αβραμίδης 3 (1), Γεωργάκης 20 (3), Μακρόπουλος 20 (2), Παουλεάνου 5.