Τοπικά

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι αγώνες δρόμου “Alonissos Challenge 2015” (photos)

alonissoss challenge

Η πρόκληση μεγάλη, ωστόσο οι  δρομείς έβαλαν τα δυνατά τους και κέρδισαν τη «μάχη» του Alonissos Challenge 2015!
Η φετινή διοργάνωση των αγώνων είχε επετειακό χαρακτήρα καθώς διεξάχθηκαν για 10η φορά. Εκατοντάδες δρομείς απ’ όλο τον κόσμο συμμετείχαν στους αγώνες τρεξίματος αποστάσεων 30 χλμ., 10 χλμ. και 2 χλμ., αλλά και στη διαδρομή 15 χλμ. για περιπατητές.

Οι δρομείς είχαν την ευκαιρία να διασχίσουν τις προγραμματισμένες διαδρομές και να απολαύσουν παράλληλα τα πανέμορφα τοπία του νησιού των Σποράδων.
Η έναρξη δόθηκε από το Πατητήρι, όπου βρέθηκε πλήθος κόσμου για να χειροκροτήσει τους δρομείς και να τους στηρίξει με τον ενθουσιασμό του. Κατά τη διάρκεια της τελετής λήξης των αγώνων, οι αθλητές έλαβαν τα μετάλλιά τους, ενώ το τοπικό στοιχείο ήταν έκδηλο καθώς κορίτσια με παραδοσιακές φορεσιές προσέφεραν τοπικά εδέσματα στους συμμετέχοντες αλλά και στον κόσμο.

Η διοργάνωση Alonissos Challenge έγινε με τη φροντίδα του Οργανισμού Πολιτιστικών Αθλητικών Κοινωνικών Δράσεων Αλοννήσου. Για την ιστορία, ο Νίκος Νάτσης με 2:37:55 ήταν ο μεγάλος νικητής του Alonissos Challenge 2015!

Οι νικητές

Η Ανδριανή Δόμβρου ήταν η πρώτη γυναίκα στον αγώνα των 10 χλμ. με νέο ρεκόρ διαδρομής!