Με 8 – 7 επικράτησε η Νίκη Βόλου της Ηλιούπολης στο πόλο

Με φόρα, όπως τελείωσε τον πρώτο γύρο, ξεκίνησε και τον δεύτερο η ανδρική ομάδα πόλο της Νίκης Βόλου.
Η Νίκη Βόλου, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 πόλο ανδρών, κέρδισε στο ντέρμπι την ομάδα του Γ.Σ. Ηλιούπολης και παρέμεινε στην δεύτερη θέση, αφήνοντας τους Αθηναίους στην τέταρτη με έξι βαθμούς διαφορά, ενώ έχει απόσταση εννέα βαθμών από την πέμπτη ομάδα, τον ΟΦΘ. Πλέον η ομάδα της Νίκης είναι με το «ένα πόδι» στα play off της κατηγορίας και μπορεί να είναι ακόμα πιο αισιόδοξη, για το μέλλον της στο πρωτάθλημα.
Παρά την απουσία του πιο έμπειρου αθλητή της ομάδας Καρκαλιάνη, οι αθλητές της Νίκης έδειξαν ότι διαθέτουν χαρακτήρα και μπορούν να διαχειρίζονται όλες τις καταστάσεις.
Βρέθηκαν να χάνουν με 1-3 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, κατάφεραν όμως να πραγματοποιήσουν σπουδαία αντεπίθεση και με ένα σερί 6-1, έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 7-4. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Ηλιούπολης μείωσε τη διαφορά, αλλά τελικά η ομάδα της Νίκης επικράτησε με 8-7, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στον στόχο της 4αδας.
Πρώτος σκόρερ της Νίκης Βόλου, ο Γιαβαρίδης με 3 τέρματα, εξαιρετικός ο Δανιήλ με 4 τελικές πάσες και 1 τέρμα, καθοριστικός ο τερματοφύλακας Φαρσάρης για ακόμα μια φορά.
Νίκη Βόλου – ΓΣ Ηλιούπολης 8-7 (1-2, 3-2, 3-0, 1-3)
Νίκη Βόλου (Δημήτρης Μπλάνας): Φαρσάρης, Δανιήλ(1), Γλούμης(2), Γιαβαρίδης(3), Γκανάτσιος, Μαρτζούχος, Θεοδωρόπουλος(2), Σαραγγανίδας, Μακρής, Κοκκινάκης, Βάτσος, Γκατζούνας, Κοκκινάκης.