Ματσάρα στο «Κιούπι» στη νίκη του Μαγνησιακού επί του Ρήγα Φεραίου

Ματσάρα έγινε στο «Κιούπι» όπου κοντραρίστηκαν δύο παραδοσιακές δυνάμεις της ΕΠΣ Θεσσαλίας στην πρεμιέρα της Α’ κατηγορίας. Ο γηπεδούχος Μαγνησιακός πανηγύρισε τη νίκη επί του Ρήγα Φεραίου με 3-2, αφού χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-2 από το πρώτο ημίχρονο.

Αν το παιχνίδι είναι ενδεικτικό για τη συνέχεια, τότε όντως το φετινό πρωτάθλημα θα είναι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών. Μαγνησιακός και Ρήγας έδωσαν μεγάλη μάχη για το «τρίποντο» προσφέροντας πλούσιο θέαμα και έντονες συγκινήσεις. Δύο φορές προηγήθηκαν οι Βελεστινιώτες με τους Σιόβα (28’) και Πατσή (37’), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τους Σιώμο (32’) και Οικονόμου (55’ πεν.), προτού ο Βλάχος πετύχει το νικητήριό τους γκολ (79’).

Ο Θάνος Θεοδώρου επέλεξε για τον Μαγνησιακό διάταξη 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Ράπτη, ακραίους οπισθοφύλακες τους Δημητριάδη (δεξιά), Παπαδόπουλο (αριστερά) και στόπερ τον Σιάτρα και τον Βέρτζο. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Οικονόμου και Αγιασιώτης, ενώ μπροστά τους έπαιζε ο Βουρδάκης. Από τα αριστερά επιχειρούσε ο Ζάχος και από τα δεξιά ο Βλάχος, με τον Σιώμο στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Λάκης Μπακάλης παρέταξε τον Ρήγα με σύστημα 3-4-3, όπου ο Φώτο ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτελούσαν οι Γοδενόπουλος, Γκάγκας, Κολημήτρας. Δεξιός φουλ μπακ ήταν ο Βαϊόπουλος, με τον Χότζα να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά. Οι Παπαδανιήλ και Πατσής ήταν οι κεντρικοί χαφ, οι Γάρος (αριστερά), Τσιακίρης (δεξιά) εξτρέμ και ο Σιόβας σέντερ φορ.

Στο πρώτο τέταρτο οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, επηρεασμένες και από το γεγονός ότι το ματς έγινε στο Β’ γήπεδο των εγκαταστάσεων του Μαγνησιακού, που διαθέτει πλαστικό τάπητα.

Όμως στη συνέχεια ο αγώνας απέκτησε τρελό ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Ο Ρήγας ήταν πιο δραστήριος στο διάστημα αυτό και απείλησε στο 17’ όταν ο Βαϊόπουλος έκανε το γύρισμα για τον Τσιακίρη που σούταρε για να μπλοκάρει ο Ράπτης. Έξι λεπτά αργότερα ο Γάρος μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η καλή παρουσία των Βελεστινιωτών στον αγωνιστικό χώρο επιβραβεύτηκε στο 28’ όταν ο Πατσής τροφοδότησε τον Τσιακίρη. Αυτός έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σιόβας με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ο Μαγνησιακός αντέδρασε άμεσα. Η κεφαλιά του Σιάτρα στο 31’ δεν βρήκε στόχο, αλλά στο επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Από σέντρα του Βουρδάκη ο Βλάχος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκών. Όμως, στην επαναφορά ο Σιώμος πήρε το… ριμπάουντ και έγραψε το 1-1.

Σχετικά γρήγορα ο Ρήγας ανέκτησε το προβάδισμα. Ήταν στο 37ο λεπτό όταν ο Πατσής δοκίμασε το πόδι του από μακριά, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Για την επιλογή του αυτή δικαιώθηκε απόλυτα, αφού παρά την προσπάθεια του Ράπτη, η μπάλα κατέληξε στη δεξιά του γωνία για το 1-2.

Ο Μαγνησιακός άσκησε πίεση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα. Απευθείας φάουλ του Παπαδόπουλου στο 40’ πέρασε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Σιώμου στο 44’. Δίπλα από το δοκάρι πέρασε κεφαλιά του Σιάτρα από κόρνερ του Οικονόμου στο 45’+2’, ενώ ούτε ο τελευταίος βρήκε στόχο στο φάουλ που εκτέλεσε αμέσως μετά.

Στο β’ μέρος το σύστημα του Μαγνησιακού φάνηκε να γίνεται 4-4-2, με τον Ζάχο δεξιά, τον Βουρδάκη αριστερά και τους Σιώμο και Βλάχο επιθετικές αιχμές. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και στο 55’ έφτασαν στο 2-2 με το πέναλτι που εκτέλεσε ψύχραιμα ο Οικονόμου. Η «εσχάτη των ποινών» καταλογίστηκε από τον διαιτητή Θεοχάρη για την ανατροπή του Βουρδάκη από τον Γοδενόπουλο, με την παράβαση να είναι ξεκάθαρη.

Μετά την ισοφάριση, άλλαξε και ο Ρήγας σύστημα, πηγαίνοντας σε άμυνα τεσσάρων. Στο 4-3-3 ο νεοεισελθών Αποστολίδης (αντικατέστησε τον Γοδενόπουλο) έπαιξε δεξί μπακ, ενώ ο Βαϊόπουλος έγινε εσωτερικός μέσος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές με τα άστοχα σουτ των Βαϊόπουλου (60’) και Σιόβα (66’), αλλά φάνηκε να βολεύονται με την ισοπαλία.

Αντίθετα ο Μαγνησιακός, βάζοντας περισσότερο δύναμη και πάθος στο παιχνίδι του, έψαξε περισσότερο το τρίτο γκολ, το οποίο «άγγιξε» στο 70’ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού. Το 3-2 για τους γηπεδούχους ήρθε τελικά στο 79’. Ο Παπαδόπουλος με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Βλάχο και εκείνος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, αφού το διαγώνιο σουτ του Τσιακίρη πέρασε λίγο έξω στο 85’, ενώ στο 90’ ο Βλάχος δεν κατάφερε να «νικήσει» από κοντά τον Φώτο.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Σιάτρας, Βέρτζος, Αγιασιώτης (91’ Ξιώνης), Βουρδάκης (91’ Τρίμης), Βλάχος, Σιώμος (81’ Νούσιας), Οικονόμου, Ζάχος (63’ Λούρος).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Φώτο, Βαϊόπουλος (84’ Τσιτσικλής), Χότζα (84’ Χασάπης), Κολημήτρας, Γκάγκας, Γοδενόπουλος (58’ Αποστολίδης), Γάρος (71’ Φούκης), Πατσής (71’ Χόντος), Σιόβας, Τσιακίρης, Παπαδανιήλ.