Ματς θρίλερ στον Πτελεό – Με γκολ στο 89’ ο Ρήγας κέρδισε 1-2 τον Πρωτεσίλαο

Σε… θρίλερ εξελίχθηκε η συνάντηση του Πρωτεσιλάου με τον Ρήγα Φεραίο στο γήπεδο του Πτελεού. Οι Βελεστινιώτες πανηγύρισαν σπουδαίο «διπλό» σε δύσκολη έδρα, επικρατώντας 1-2 με ανατροπή και με το νικητήριο τέρμα τους να σημειώνεται στο 89’ από τον Γουτούλη. Με εννέα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το «τρίποντο». Στο α’ μέρος ο Ρήγας Φεραίος ήταν καλύτερος και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Όμως δεν αξιοποίησε την υπεροχή του. Βρέθηκε πίσω στο σκορ και απλά ισοφάρισε. Στην επανάληψη ο Πρωτεσίλαος ισορρόπησε και απείλησε τους αντιπάλους του με απώλεια βαθμών. Όμως το υπέροχο τέρμα του Γουτούλη ένα λεπτό πριν το φινάλε έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ της ομάδας του Κώστα Σταματίου.
Πέντε τελικές στο πρώτο τέταρτο είχε ο Ρήγας. Στο 4’ διαγώνιο σουτ του Σέττου μπλόκαρε ο Βουραζέρης, στο 6’ ο Γάρος σούταρε άουτ, ενώ στο 9’ σέντρα-σουτ του Ιωάννου κατέληξε στο δοκάρι για να απομακρύνουν οι αμυνόμενοι στη συνέχεια. Στο 12’ ο Γουτούλης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά πλάσαρε πάνω στον Βουραζέρη. Ο τελευταίος απέκρουσε και το απευθείας φάουλ του Νασιακόπουλου στο 13’.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πρωτεσίλαος άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον γυριστό σουτ του Βαλωτή, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρήγας κέρδισε πέναλτι μετά από προσπάθεια του Σέττου που σταμάτησε σε χέρι αμυνομένου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νασιακόπουλος, που αρχικά «νικήθηκε» από τον Βουραζέρη. Όμως η μπάλα πήρε ύψος και ο Νασιακόπουλος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το συρτό σουτ του Σέττου στο 39’ πέρασε άουτ.
Στην επανάληψη οι καλές φάσεις ήταν λιγότερες. Στο 48’ ο Βουραζέρης ενήργησε σωστά σε σουτ του Γουτούλη. Στο 77’ ο Ρήγας έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σουγκάρης, ενώ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 83’, καθώς αποβλήθηκε και ο Νικογιάννης, επίσης με δύο κίτρινες κάρτες.
Όλα έδειχναν το «Χ» στο ματς, αλλά ο Κώστας Γουτούλης είχε διαφορετική άποψη. Στο 89’ έκανε μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα δεξιά. Απέφυγε έναν αντίπαλο και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Στους πανηγυρισμούς του υπερέβη τα όρια και δίκαια αποβλήθηκε από τον διαιτητή Γ. Τασιόπουλο.

Έτσι, ο Ρήγας Φεραίος τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες, όπως και ο Πρωτεσίλαος διότι δημιουργήθηκε ένταση στο 90’ και αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη και ο Σιαμανίκος. Την άποψη ότι ο ρέφερι της αναμέτρησης αδίκησε και τις δύο ομάδες εξέφρασε μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός των γηπεδούχων Γιάννης Ζαγκαβιέρος.
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Βουραζέρης, Ακριβούσης, Μαλλιαρός, Σιαμανίκος, Χασιώτης, Κ. Κόρκος (70’ Καλέμι), Λάμπρου, Σούδης, Νικογιάννης, Βαλωτής, Παπαϊωάννου (88’ Βέτσικας).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Χότζα (46’ Ζατσάι), Ιωάννου, Ζωγράφος, Ράπτης, Σουγκάρης, Γάρος (46’ Μιχολίτσης, 91’ Κακάνης), Ν. Καλαϊτζίδης, Γουτούλης, Νασιακόπουλος, Σέττος.