Ματς «ροντέο», διπλό η ΑΕΛ επί του ΟΦΗ και «φωτιά» στη βαθμολογία

Τα είχε όλα το παιχνίδι στο Ηράκλειο! Ανατροπές, δύο πέναλτι, εκτελέστηκαν… τρία, δύο κόκκινες, μέτρησε η μία, ένα γκολ – οφσάιντ που τελικά μέτρησε και την ΑΕΛ μεγάλη νικήτρια και… φωτιά στην ουρά της βαθμολογία.! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντουρμισάι.
Με μια αλλαγή στην ενδεκάδα ο ΟΦΗ και τον Σαρδινέρο, αντί του Σολίς με τον Αργεντίνο να παίζει στα άκρα και τον Γρίβα να παραμένει στην κορυφή της επίθεσης.

Oμάδα που κερδίζει δεν αλλάζει για τον Τζιανλούκα Φέστα που επέλεξε τoυς ίδιους 11 που ξεκίνησαν και στο ματς της περασμένης αγωνιστικής, κόντρα στον Παναιτωλικό.

Στα 90 δευτερόλεπτα ανοίγει το σκορ στο Ηράκλειο. Για λογαριασμό του ΟΦΗ. Ο Ντε Γκούζμαν «έσπασε» τη μπάλα για τον Στάικο που πλάσαρε από κοντά, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Νάγκι. Γκολ για τους Κρητικούς μετά από τέσσερα παιχνίδια επιθετικής «ανομβρίας» στο «Γεντί Κουλέ».

Το ματς «ανοίγει» και στο 8′ η ΑΕΛ χάνει ευκαιρία να ισοφαρίσει. Εξαιρετική αντεπίθεση των «βυσσινί» με παίκτη παραπάνω, αλλά το σουτ του Πινακά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατέληξε άουτ.

Όσο περνάει η ώρα, η ΑΕΛ συνέρχεται από το γρήγορο γκολ, κοντρολάρει το ματς, βγάζει εκτός παιχνιδιού τα ατού του ΟΦΗ και ψάχνει τη στιγμή της για να ισοφαρίσει. Και την βρίσκει στο 29′. Ο Σωτήριου κάνει άστοχη έξοδο, δεν βρίσκει μπάλα, ανατρέπει τον Ντουρμισάι με τον Κουτσιαύτη να καταλογίζει πέναλτι. Ο… παθών αναλαμβάνει και την εκτέλεση και σκοράρει μετά από δύο χρόνια στη Super League για το 1-1 στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Τελευταίο γκολ του Ντουρμισάι τον Ιανουάριο του 2019 στη νίκη του Πανιωνίου (1-0) επί του Αστέρα Τρίπολης.

Παρόμοια εκκίνηση με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου έχει το δεύτερο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι απειλούν στο 47′ αλλά δεν σκοράρουν με το σουτ του Στάικου να περνάει άουτ. Γκολ για την ολική ανατροπή ψάχνουν και οι Θεσσαλοί και το… αγγίζουν στο 54′ όταν το συρτό και διαγώνιο σουτ του Μπεν Χατίρα «σταματάει» στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου!

Ο ΟΦΗ αδυνατεί να κάνει τα στοιχειώδη, κρατώντας έστω τη μπάλα και η ΑΕΛ πιέζει με τα… όσα για το δεύτερο γκολ. Έμοιαζε θέμα χρόνου να το βρει. Το πλήρωμα ήρθε στο 63′ με εξαιρετική κίνηση και ασύλληπτη εκτέλεση του Ακούνια.

Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ… παραλίγο να μείνει με 10 παίκτες. Ο Κουτσιαύτης αρχικά αποβάλλει με κόκκινη τον Ντουρμισάι για αγκωνιά στον Γιαννούλη, αλλά μετά από on field review, άλλαξε το χρώμα της κάρτας (κίτρινη) και ο σκόρερ του πρώτου τέρματος της ΑΕΛ παραμένει στο παιχνίδι.

Ο ωραίος Ακούνια, γίνεται… μοιραίος στο 72′. Ανατρέπει τον Σολίς μέσα στην περιοχή με τον Κουτσιαύτη να δείχνει χωρίς δεύτερη σκέψη την άσπρη βούλα. Ο Ντε Γκούζμαν το χάνει, για την ακρίβεια ο Νάγκυ μπλοκάρει, αλλά ο ρέφερι της αναμέτρησης δίνει επανάληψη! Ξανά ο Ντε Γκούζμαν και με τη δεύτερη ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 2-2!

Το ροντέο συνεχίζεται και στο επόμενο λεπτό, ο Νάγκυ κάνει σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Σολίς, κρατώντας το 2-2.

Ο παραλίγο σκόρερ του ΟΦΗ βλέπει κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Γιακιμόφσκι στο 78′ και αποβάλλεται.

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα και σκοράρει ξανά με Ντουρμισάι στο 83′. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR… πανηγυρίστηκε δεόντως από τους «βυσσινί» που παίρνουν ένα μεγάλο διπλό στο Ηράκλειο και η… αντεπίθεση τους για παραμονή συνεχίζεται!

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Στάρτζεον (81′ Mαρινάκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Σαρδινέρο (81′ Καστάνιος), Σταικος, Γρίβας (68′ Σολίς), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Κοροβέσης (81′ Λυμπεράκης).
ΑΕΛ: Ναγκύ, Ντουρμισάι (88′ Νούνιτς), Μπεν Χατίρα (77′ Μιλοσάβλιεβιτς), Γιακιμόφσκι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος (46′ Μπέρτος), Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Νικολιάς (26′ Γκράουρ).