«Λύτρωση» στο 96’ για τον Πύρασο – Έκαμψε την αντίσταση της Σκιάθου με 3-2

Με γκολ του Καραγιώργου στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πύρασος απέφυγε τη… γκέλα και νίκησε 3-2 τη Σκιάθο. Οι γηπεδούχοι, αφού απείλησαν με Μυργιώτη και Ζιώγα, είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 23’, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ζιώγας αποκρούστηκε από τον Παπάρα.
Πάντως, ο Πύρασος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 37ο λεπτό με την κεφαλιά του Καραγιώργου (1-0), ενώ διπλασίασε τα τέρματά του με τον Ζιώγα στο 47’, ύστερα από ασίστ του Καραγιώργου (2-0).
Όμως η Σκιάθος δεν κατέθεσε τα όπλα. Απείλησε στο 48’ με τον Ντάμτσιο και στο 53’ μείωσε σε 2-1 με κοντινό σουτ του Μανωλιού. Μάλιστα, στο 60’ έγινε και το 2-2, πάλι από τον Μανωλιό, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση του Τσιλίγκου. Στις καθυστερήσεις όλος ο Πύρασος εγκαταστάθηκε στα καρέ της Σκιάθου. Δύο ευκαιρίες είχε ο Καραγιώργος (92’, 95’), αλλά η τρίτη ήταν η… φαρμακερή για τον Αγχιαλίτη φορ. Στο 96’ βρέθηκε σε θέση βολής και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-2 μέσα σε πανηγυρισμούς.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Τσάμης (75’ Μερμίγγης), Παπαδόπουλος, Καλλιακούδας (63’ Θεοδωρόπουλος), Αλμασίδης, Χάνος, Μυργιώτης, Κατής, Ζιώγας, Τζίκας, Καραγιώργος.
ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Μπρέγκου, Γ. Σταμέλος, Τουρναβίτης, Θ. Σταμέλος (46’ Μανωλιός), Ντάμτσιος, Τζελάι, Τσάκα (65’ Αλικά), Μπάμπα (90’ Μπομπάι), Νικολαΐδης, Τάσσος (90’ Μπρόσκα).