Λύγισε την Γκάνα με μυθικό Ρονάλντο η Πορτογαλία

Ζορίστηκε αλλά τα κατάφερε στο «Stadium 974» η Πορτογαλία. Η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να νικήσει την αξιόμαχη Γκάνα με σκορ 3-2, σε ένα ματς όπου ο «CR7» έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε πέντε Παγκόσμια Κύπελλα. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έφτασε τους 3 βαθμούς και πήρε προβάδισμα στον όγδοο όμιλο, μετά την ισοπαλία μεταξύ Ουρουγουάης και Νότιας Κορέας.

Η Γκάνα ξεκίνησε από την αρχή με σκοπό να μην αφήσει την Πορτογαλία να παίξει κάθετο ποδόσφαιρο, και να την περιορίσει σε παιχνίδι με γεμίσματα στην περιοχή. Σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο τα κατάφερε πολύ καλά, η Πορτογαλία είχε πάντως κάποιες καλές στιγμές.
Στο 10’ η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατάφερε για πρώτη φορά να παίξει κάθετα, ο Ρονάλντο βρέθηκε φάτσα με τον Ζίγκι, ωστόσο έκανε κακή πρώτη επαφή και ο τερματοφύλακας της Γκάνας πρόλαβε να διώξει.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 13’, ο Κριστιάνο Ρονάλντο μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε μια καρφωτή κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 30ο λεπτό, ο Πορτογάλος φορ αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα, το γκολ του όμως ακυρώθηκε σωστά ως επιθετικό φάουλ, πριν καν προλάβει να εκτελέσει τον Ζίγκι.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, η Πορτογαλία αναλώθηκε περισσότερο σε καταδικασμένες σέντρες και μακρινά σουτ, τα οποία δεν ανησύχησαν καθόλου τον Ζίγκι.

Στο δεύτερο μέρος, η Γκάνα στο 55’ σημείωσε την καλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι! Ο Μοχάμεντ Κούντους πήρε την μπάλα κοντά στην περιοχή της αφρικανικής ομάδας, την κουβάλησε μέχρι την άλλη μεριά του γηπέδου, και εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ντιόγκο Κόστα.

Στο 63’, ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή από τον Σαλισού. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε με εντυπωσιακό τρόπο, και πανηγύρισε έξαλλα με τους συμπαίκτες του.

Στο 70’, ο Κούντους απέιλησε και πάλι από μακριά, με ένα πολύ δυνατό σουτ που ωστόσο κατάφερε να ελέγξει με σχετική ευκολία ο Κόστα. Ωστόσο, στο 73’ ο ίδιος μπήκε από αριστερά στην περιοχή της Πορτογαλίας, δημιούργησε έτοιμο γκολ για τον Αντρέ Αγιού, κι αυτός διαμόρφωσε το 1-1.

Η αντίδραση πάντως της ομάδας του Φερνάντο Σάντος είχε ονοματεπώνυμο: Μπρούνο Φερνάντες. Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε αρχικά με φοβερή κάθετη έτοιμο γκολ στον Φέλιξ στο 78’, ενώ δύο λεπτά αργότερα πάσαρε στον Λεάο κι αυτός έγραψε το 3-1 με εντυπωσιακό πλασέ.

Η Γκάνα πάντως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και με ανενόχλητη κεφαλιά Ουσμάν Μπουκαρί που είχε μπει ως αλλαγή στο 77′ μείωσε σε 3-2 στο 89′, βάζοντας φωτιά στο ματς.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77′ Λεάο), Οτάβιο (56′ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88′ Ράμος), Ρονάλντο (88′ Μάριο), Μπ. Σίλβα (88′ Παλίνια).
ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού (66′ Λάμπτεϊ), Τζικού (90+2′ Σεμενιό), Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ (90+2′ Κιερέ), Πάρτεϊ, Κουντούς (77′ Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77′ Ζ. Αγιού).