«Λύγισε» στις καθυστερήσεις ο Γ.Σ. Αλμυρού – Με γκολ στο 93’ έχασε 1-0 από τα Μετέωρα στην Καλαμπάκα

Στο στάδιο «Βασίλης Καρακίτσιος» της Καλαμπάκας έμελλε να σπάσει το αήττητο σερί οκτώ αγώνων για τον Γ.Σ. Αλμυρού. Οι «κυανόλευκοι» έχασαν από τα Μετέωρα 1-0 με γκολ που δέχθηκαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Πολυζόπουλο.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο για τη νίκη, αφού παραμένουν κάτω από τη διαχωριστική γραμμή του υποβιβασμού. Όμως οι Αλμυριώτες δεν τους χαρίστηκαν. Προσπάθησαν να κάνουν το παιχνίδι τους και για μερικά δευτερόλεπτα δεν μπόρεσαν να κάνουν τη… ζημιά. Αν τα Μετέωρα δεν κέρδιζαν αυτό το ματς ουσιαστικά θα αποχαιρετούσαν την κατηγορία.

Ο τεχνικός των «κυανολεύκων» Αλέξανδρος Κούρτογλου παρέταξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ο Λίτσο, με τους Λάμπο (δεξιά) και Αγγελή (αριστερά) να καλύπτουν τα δύο άκρα της άμυνας, ενώ οι Παπακώστας και Κυριάκος συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Καναβός με τον Ζαφειρίδη τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, οι Δερμιτζάκης και Βαγενάς επιχειρούσαν από τις πτέρυγες και ο Γαρυφαλλόπουλος έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Ηλιόπουλο.
Σε όλο το α’ μέρος ο ΓΣΑ κράτησε μακριά από τα καρέ του τους γηπεδούχους, που είχαν να επιδείξουν μόνο την κεφαλιά του Πολυζόπουλο στο 21’, όπου η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη είναι γεγονός πως τα Μετέωρα ανέβασαν την απόδοσή τους, αφού ήταν και η ομάδα που «καιγόταν» για τους βαθμούς. Απείλησαν με τον Ιωάννου στο 51’, ενώ στο 56’ ο Λέτσο «νίκησε» σε τετ α τετ τον Πολυζόπουλο. Ο τελευταίος ήταν πρωταγωνιστής σε δύο ακόμη φάσεις, στο 67’ (πλασέ άουτ) και στο 73’ (άστοχη εκτέλεση φάουλ). Ο ΓΣΑ προσπάθησε για κάτι καλό και είχε δύο τελικές με τον Δερμιτζάκη στο 74’ και τον Βαγενά στο 79’, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ενήργησε σωστά ο γκολκίπερ Τοπουζλής.

Μη έχοντας άλλη επιλογή τα Μετέωρα πίεσαν πολύ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 83’ ο Γεωργάκης σημάδεψε το δοκάρι, στο 86’ ο Λέτσο απέκρουσε το κοντινό σουτ του Πολυζόπουλου και στο 87’ η κεφαλιά του Γεωργάκη πέρασε άουτ. Τελικά, οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν στο 93’ όταν σε γέμισμα του Πλακιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Πολυζόπουλος την έστειλε στα δίχτυα.

Διαιτητής: Λαθύρης (Φθιώτιδας).
Βοηθοί: Δόσκορης (Φθώτιδας), Τσιπούρας (Φωκίδας).
ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Γεωργάκης (87’ Πλακιάς), Δάσσος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Φωτίκας (86’ Σαμούτης), Λουκάς (62’ Μπέτσας), Παπαευθυμίου, Πολυζόπουλος, Τσιαντούλας (80’ Περέιρα), Ιωάννου.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέτσο, Λάμπος, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Καναβός, Βαγενάς (82’ Βουρδάκης), Ζαφειρίδης, Γαρυφαλλόπουλος (65’ Αγιασιώτης), Δερμιτζάκης (92’ Χαλάτσης), Ηλιόπουλος (90’ Στογιανίδης).