«Λύγισε» στις καθυστερήσεις από την Ουγγαρία η Ελλάδα

Με άδεια χέρια έφυγε από το «Puskas Arena» η Ελλάδα. Παρότι έβγαλε χαρακτήρα και έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Μπακασέτα, η -επιεικώς- μέτρια Εθνική ηττήθηκε από την Ουγγαρία με 2-1, με τον Κάλμαρ να σκοράρει το νικητήριο γκολ στο 93’ με εκτέλεση φάουλ. Απογοήτευσε για δεύτερο σερί φιλικό η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ, αφού μετά το ματς με τη Μάλτα δεν έθελξε με την απόδοσή της ούτε κόντρα στους Μαγυάρους.

Με 3-4-2-1 παρέταξε την γηπεδούχο ομάδα ο Μάρκο Ρόσι. Ο Ντίμπουζ στην εστία με τους Μπότκα, Όρμπαν, Ζάλαϊ στην τριάδα των στόπερ. Φιόλα, Νάγκι, Στάιλς, Κέρκεζ στην τετράδα των χαφ, με τους Τζούτζακ, Σομποσλάι μπροστά τους και τον Σάλαϊ στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-3-3 κατέβασε την Ελλάδα ο Γκουστάβο Πογέτ. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα και οι Ρότα, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Γιαννούλης στην τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης και Μπακασέτας στα χαφ, με τον τελευταίο σε πιο οργανωτικό ρόλο, ενώ οι Μασούρας, Μάνταλος στα εξτρέμ και ο Ιωαννίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας, η Εθνική όμως ήταν ασύνδετη ανάμεσα στις γραμμές της και δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Κάπως έτσι, έδωσε το δικαίωμα στους Ούγγρους να βρουν τον χώρο και να χτυπήσουν με ταχύτητα στην αντεπίθεση, τρυπώντας την ελληνική άμυνα με εξαιρετική συνεργασία των Σάλαϊ, Στάιλς και τον πρώτο να σκοράρει για το 1-0 στο 15’.

Ένα μακρινό σουτ του Μπακασέτα τέσσερα λεπτά αργότερα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου στο 27’ με το δυνατό σουτ του Τζούτζακ που εξουδετέρωσε ο Πασχαλάκης. H ομάδα του Πογέτ δυσκολευόταν για ένα ακόμη ματς να παράξει φάσεις, όπως και στο περασμένο με τη Μάλτα, με τον Τζούτζακ που έκανε μεγάλο παιχνίδι να «φτιάχνει» μια μεγάλη φάση του Σάλαϊ που απείλησε με σουτ στην κίνηση αλλά ο γκολκίπερ της «γαλανόλευκης» κράτησε το σκορ ως είχε.

Με μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ήταν το 49ο λεπτό με τους διεθνείς να κυκλοφορούν την μπάλα εξαιρετικά, τον Μπακασέτα να σπάει στον Μασούρα και αυτός να πιάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής που πέρασε ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι οπαδοί στο «Puskas Arena» σηκώθηκαν στο πόδι για να αποθεώσουν τον εμφανώς συγκινημένο Τζούτζακ στο τελευταίο ματς στην καριέρα του με τη φανέλα της Ουγγαρίας, με τον Ζ. Νάγκι και τον… θηριώδη Άνταμ να μπαίνουν και ο Κέρκεζ να αποχωρεί επίσης. Ο Πογέτ «απάντησε» στις αλλαγές με τον Φούντα αντί του Ιωαννίδη, ενώ στη συνέχεια έριξε και τους Κυριακόπουλο, Χατζηγιοβάνη.

Η εικόνα της Εθνικής δεν άλλαξε ιδιαίτερα παρά τις αλλαγές. Μπορεί να μην απειλούνταν, αλλά μπροστά δεν έφτιαχνε φάσεις και είχε μια ανούσια κατοχή που συνολικά δεν της πρόσφερε κάτι στο ματς. Τα λεπτά περνούσαν και αν μία ομάδα έμοιαζε να βρίσκεται πιο κοντά στο γκολ, αυτή ήταν η Ουγγαρία. Παρόλα αυτά, μια αβλεψία του Στάιλς που ανέτρεψε τον Μπακασέτα στην περιοχή, έδωσε το δικαίωμα στην Ελλάδα να ισοφαρίσει (1-1) με την εκτέλεση του μεσοεπιθετικού της Τράμπζονσπορ από την άσπρη βούλα στο 81’.

Το ματς στα τελευταία του λεπτά άνοιξε αρκετά, οι δύο ομάδες ψάχτηκαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, το γόητρο και… πόντους στο ranking με τους γηπεδούχους να χαμογελάνε. Ήταν το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κάλμαρ να βάζει φοβερό φάλτσο σε εκτέλεση φάουλ, να μπερδεύει τον Πασχαλάκη και να σκοράρει για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 για την Ουγγαρία.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντίμπουζ (92′ Ζάπανος), Μπότκα (71′ Λάνγκ), Όρμπαν, Ζάλαι, Φίολα, Αν.Νάγκι, Στάιλς, Κέρκεζ (53′ Ζ. Νάγκι), Ντζούντζακ (53′ Άνταμ), Σομποζλάι (92′ Κάλμαρ), Σάλαι (71′ Ντάρνταϊ).

ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης, Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης (68′ Κυριακόπουλος), Κουρμπέλης (87’ Παπανικολάου), Μπουχαλάκης (68′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας, Μάνταλος, Μασούρας (87′ Δουβίκας), Ιωαννίδης (60′ Φούντας).