«Λύγισε με 70-64 από τον Αίολο Τρικάλων ο Ολυμπιακός Βόλου

Έδωσε σκληρή «μάχη», αλλά δεν απέφυγε την τρίτη σερί ήττα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» «λύγισαν» με 70-64 από τον Αίολο, που παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο, ενώ ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από τα 6.75μ.

Καθώς ο Σιμάκης μόλις αφίχθηκε στον Βόλο από ταξίδι, ο Γιώργος Βλιώρας επέλεξε να μην τον ξεκινήσει. Τη θέση του στην αρχική πεντάδα κατέλαβε ο Ίλτσογλου, με τον Σταθούρο σε ρόλο σμολ φόργουορντ.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλά τον αγώνα προηγούμενος με 7-2 στο 5’ έχοντας ως βασικό «όπλο» την άμυνα, που δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο καλάθι. Τότε ο Αίολος άρχισε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια και με διαδοχικά τρίποντα των Ψύρρα και Ιωάννου πήρε για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ (7-8).

Ο Γιώργος Βλιώρας έριξε στη «μάχη» τον Σιμάκη και η ομάδα του πήγε γρήγορα στο 12-8, με τον Χάρη Φόρο να απαντά με τον πολύπειρο σέντερ, Δέσπο, ο οποίος συνεχίζει απτόητος στα… 45 του χρόνια. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-12 υπέρ των γηπεδούχων που είχαν αρχίσει να βρίσκουν ρυθμό έξω από τα 6.75μ.

Νευρικά άρχισαν οι δύο «μονομάχοι» τη β’ περίοδο, με το επιμέρους σκορ να είναι 2-2 στα πρώτα 2,5 λεπτά. Ο Σιμάκης «ξεκόλλησε» το βολιώτικο συγκρότημα με τρίποντο (21-16 στο 13’), αλλά απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Θέος (21-19).

Ο Αίολος έτρεξε σερί 0-11 και προσπέρασε με 21-27 στο 16’. Ο κ. Βλιώρας γύρισε την άμυνα σε «ζώνη», γεγονός που είχε ευεργετικά αποτελέσματα, αφού η ομάδα του βρέθηκε ξανά μπροστά με 30-29. Πάντως το ημίχρονο έκλεισε με 30-31 χάρη σε λέι απ του Δέσπου.

Με «ζώνη» άρχισε το β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός σε μια προσπάθεια να προστατέψει τη ρακέτα του από την ομάδα των Τρικάλων, που υπερτερούσε σε ύψος. Παράλληλα, όμως, άφηνε εκτεθειμένη την περιφέρειά του, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με «βομβαρδισμό» από την άρκτο των 6.75 έδωσαν διψήφια τιμή στη διαφορά (34-44 στο 25’).

Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γιώργος Βλιώρας δεν απέτρεψε τον Αίολο να ανοίξει την ψαλίδα στους 14 πόντους (36-50).  Οι Τρικαλινοί έδειχναν «ζεστοί» σε αντίθεση με τους Βολιώτες, που ασφυκτιούσαν από το πρέσινγκ των αντιπάλων. Ό,τι κι αν έκαναν οι παίκτες του Χάρη Φόρου έπιανε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (36-53 στο 28’), με το 41-55 να είναι το σκορ του γ’ δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Γκοντόπουλου έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό, η οποία θα ήταν μεγαλύτερη αν τον είχε μιμηθεί αμέσως μετά ο Ευαγγελινός σε αμαρκάριστο σουτ από τη γωνία. Πάντως το ποσοστό από την περίμετρο είχε βελτιωθεί για τους «ερυθρόλευκους» που με δύο «βόμβες» από τον Ίλτσογλου και μία από τον Σιμάκη πλησίασαν ακόμη περισσότερο (57-63 στο 36’).

Η εξέλιξη αυτή ξεσήκωσε τους οπαδούς και το ματς πήρε «φωτιά». Ταυτόχρονα «φωτιά» είχε πάρει και ο Ίλτσογλου που συνέχισε να πληγώνει τους αντιπάλους από τα 6.75μ. (60-64 στο 37’).  Το αντιαθλητικό που καταλογίστηκε στον Παρασκευά σε βάρος του Δέσπου έδωσε «οξυγόνο» στον Αίολο, που με συνεχόμενες βολές πήγε στο + 8 (60-68).

Ο Ίλτσογλου έδωσε έξυπνη ασίστ (περνώντας την μπάλα ανάμεσα από δύο αντιπάλους) στον Σιμάκη που με λέι απ μείωσε σε 62-68 στο 38’ και τα τελευταία δύο λεπτά απέκτησαν μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Γκοντόπουλος κέρδισε φάουλ αξιοποιώντας τις βολές (64-68), αλλά ο ίδιος υπέπεσε σε φάουλ στον Ιωάννου, που φάνηκε το ίδιο ψύχραιμος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (64-70 στο 39’).

Στην επόμενη επίθεση ο Ίλτσογλου έπεσε στο παρκέ από μαρκάρισμα του αντιπάλου, αλλά οι διαιτητές έδωσαν βήματα. Στις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ο Γιώργος Βλιώρας δέχθηκε τεχνική ποινή, αλλά ο Ιωάννου δεν εκμεταλλεύτηκε το «μπόνους».

Παρόλα αυτά η κατάσταση παρέμενε δύσκολη για τον Ολυμπιακό. Ο Γκοντόπουλος προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με συνέπεια ο αγώνας να λήξει με 64-70 υπέρ του Αιόλου.

Δεκάλεπτα: 16-12, 30-31, 41-55, 64-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 19 (3), Ίλτσογλου 18 (3), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Ευαγγελινός 2, Σταθούρος 4 (1), Σιμάκης 9 (1), Παρασκευάς 9..

ΑΙΟΛΟΣ/ΓΟΜΦΟΙ ΤΡΙΚ. (Φόρος): Κολότσιος 7 (1), Τσιγγενόπουλος 4, Μόσιαλος 3, Χατζής 6, Ιωάννου 13 (3), Τσιακάρας, Ψύρρας 12 (4), Θέος 17 (2), Δέσπος 8.