«Λύγισε» από τον ΟΦΝΙ η ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς

Την ήττα γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου από την ομάδα ΟΦΝΙ (Όμιλος Φιλάθλων Νέας Ιωνίας) στην Αθήνα. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Η Μαγνησιώτικη ομάδα μπήκε αρκετά μουδιασμένα στο παιχνίδι, απέναντι σε μια αντίπαλο που ήθελε διακαώς τους δύο βαθμούς της νίκης, για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με επιθετική δυστοκία για τους παίκτες του Κενταύρου, η ΟΦΝΙ είχε αποκτήσει προβάδισμα έξι τερμάτων στο πρώτο 15λέπτο του αγώνα (7 – 1). Ένα προβάδισμα που η ομάδα της ΟΦΝΙ διεύρυνε με τη λήξη του ημιχρόνου (15 – 6).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κένταυρος εμφανίστηκε πιο σοβαρός στον αγωνιστικό χώρο και με το πάθος των παικτών του σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, με την εξέλιξη του σκορ να συμβαδίζει για τις δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, για να πάρει η ομάδα της ΟΦΝΙ τη νίκη με τελικό σκορ 24 – 15. Σαφώς ήταν μία αναμενόμενη ήττα για την Μαγνησιώτικη ομάδα που κατέβηκε με αρκετές ελλείψεις στον αγωνιστικό χώρο (Ζωναρόπουλος, Αρβανιτίδης, Καποτάς), σίγουρα όμως αν δεν υπήρχε η επιθετική αφλογιστία των παικτών του Κενταύρου στο πρώτο 15λέπτο του αγώνα, η εξέλιξη του σκορ θα ήταν διαφορετική. Με γνώμονα την θετική εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της Αγριάς αντιμετωπίζει το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου στις 18.00, στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, την ομάδα του Έσπερου Καλλιθέας, μια ομάδα που και αυτή βρίσκεται στη ζώνη υποβιβασμού του ομίλου, θέλοντας να πετύχει το πρώτο θετικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 2 – 1, 5 – 1, 7 – 1, 10 – 3, 12 – 6, 15 – 6,
26 – 7, 18 – 9, 20 – 10. 20 – 11, 22 – 13, 24 – 15
Δίλεπτες: 1 – 1 Πέναλτι: 1/4 – 1/1

ΟΦΝ Ιωνίας (Μπένιας) : Ράμμος (2), Οικονόμου (2), Χριστόπουλος, Βαλούρδος (3), Τηνιακός (1), Κουμαραδέλης (6), Συμεωνίδης, Πανόπουλος, Ιατρίδης (1), Μαυρομάτης, Κωνσταντέλλος, Γιαννόπουλος (4), Παπαδόπουλος (1), Βαμβακούσης (1), Μπίλος (3), Γαρίδας.
Κένταυρος Αγριάς (Ζήκος): Μακρής (6), Κρατήρας (1), Κουρίδης (3), Δρενοβιάδης (1), Κίσκηρας, Οικονόμου, Καρανάσιος (3), Μιχαηλίδης (1), Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης, Σαμαράς.