«Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι της Ν. Αγχιάλου

Η 19η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ περιελάμβανε το αγχιαλίτικο ντέρμπι ανάμεσα στον Πύρασο και τον Α.Σ. Αγχίαλος Φθιώτιδες/Θήβες. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το νικηφόρο αποτέλεσμα, αλλά περιορίστηκαν στην κατάκτηση ενός βαθμού μετά το τελικό 0-0. Βέβαια, για τους φιλοξενούμενους ακόμη και ο ένας πόντος μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις δύο καλύτερες στιγμές. Στο 26’ ο Διαμαντένιας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Κατσιγιάννης επιχείρησε το πλασέ χωρίς να βρει στόχο, αφού η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πύρασος έφτασε κοντά στο γκολ στο 69ο λεπτό όταν σε εκτέλεση φάουλ του Κατσιγιάννη, απέκρουσε ο Αλπάκης και στην επαναφορά ο Φουρκιώτης έκανε από κοντινή απόσταση την κεφαλιά, σημαδεύοντας όμως τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Α.Σ. Αγχίαλος στο 75’ όταν ο Πάσχος σούταρε με δύναμη από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο διαιτητής έδωσε άουτ, αν και ίσως να έκανε επαφή με τα ακροδάχτυλα ο Τσιλίγκος. Η τελευταία αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 82’ με την άστοχη κεφαλιά του Φουρκιώτη.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Μπούτλας, Νίνος, Κόκκας, Διαμαντένιας, Τσιότρας, Μπουμπούκης, Ροτζέριο, Φουρκιώτης, Θεοδωρόπουλος (69’ Στεργίου), Κατσιγιάννης (81’ Ζητούδης).

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Αλπάκης, Λαΐνας, Ροδοβίτης, Μαγιόγλου, Γούτσιος, Αποστολίδης, Αγιασλάρι (64’ Τσότζωρας), Τσιορτός, Πάσχος, Πρίφτι (70’ Σίμος), Σιαμέτης.