«Λευκή» η πρεμιέρα της Νίκης

«Λευκή» ήταν η πρεμιέρα της Νίκης στη φετινή Σούπερ Λιγκ 2. Η βολιώτικη ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο σ’ ένα ανοικτό παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Τις απουσίες των Κάσσου, Βασιλείου, Περιστερίδη και Αλτιντζή κλήθηκε να αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα ο Αλέκος Βοσνιάδης. Παράλληλα άφησε στον πάγκο τον Κυριακίδη δίνοντας φανέλα βασικού στον Τζοβάρα. Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 με την ακόλουθη σύνθεση: Τερματοφύλακας ήταν ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Πάνο, Γρομητσάρη, Ανδρέου και Τζοβάρα. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς, στα άκρα βρέθηκαν οι Βλαχομήτρος (δεξιά) και Μιράντα (αριστερά), με τον Γκαρσία οργανωτή και τον Ροχάνο σέντερ φορ.

Έχοντας μεγάλο ενθουσιασμό ο Ηρακλής άρχισε πιο δυνατά και μόλις στο 3’ είχε την πρώτη του θετική ενέργεια, όταν ο Τόμας σούταρε ψηλά άουτ μέσα από την περιοχή. Στο 11’ ο Κάκκο εκτέλεσε φάουλ προς τον Μ. Παπαστεριανό, ο οποίος έκανε αμέσως το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η αλήθεια ήταν ότι η Νίκη δεν «πατούσε» καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετά το πρώτο 20λεπτο άρχισε να ανεβαίνει. Η πρώτη της αξιόλογη προσπάθεια σημειώθηκε στο 20’, όταν ο Γκαρσία ελίχθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το γύρισμά του αποκρούστηκε από τους αμυνόμενους.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αργεντινός πέρασε κάθετη για τον Ροχάνο, ο οποίος απέναντι από τον τερματοφύλακα σούταρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Εννέα λεπτά αργότερα ο Τσουκαλάς με το κεφάλι έδωσε για τον Βλαχομήτρο, αλλά ο Μανωλάκης «του πήρε την μπουκιά από το στόμα» κερδίζοντας και το φάουλ.

Φάση «καρμπόν» αλλά για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 36’, αλλά με… διαιτητική συνδρομή. Ο Μιράντα έχασε την μπάλα με φάουλ, το οποίο δεν καταλόγισε ο κ. Τακίδης. Στην εξέλιξης της φάσης Τόμας έδωσε ασίστ στον Τότσκα, αλλά πριν εκείνος πλασάρει τον Μπάγιτς ανακόπηκε από τον Πάνο που έκανε σωτήριο τάκλιν. Επίσης στο 45’ ο Τόμας σούταρε στα…. ύψη μέσα από την περιοχή.

Όπως άρχισε το πρώτο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, δηλαδή με μία καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Στο 47’ ο Τόμας εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ προς τον Τότσκα που έπιασε σουτ εν κινήσει σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 57’ το πρέσινγκ απέδωσε καρπούς και ο Μιράντα έκλεψε την μπάλα, με τον Παλαβράκη να βρίσκεται αρκετά έξω από την εστία του. Ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ηρακλή πρόλαβε να κλείσει το οπτικό πεδίο του διεθνή εξτρέμ, που δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, αλλά αναγκάστηκε να δώσει στον Τζοβάρα κι εκείνος στον Τσουκαλά. Ο έμπειρος μέσος προσπάθησε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία από μακριά, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Νέα ευκαιρία για τη Νίκη στο 62’. Οι φιλοξενούμενοι συνδυάστηκαν άψογα και ο Βλαχομήτρος σέντραρε για τον Ροχάνο, αλλά ο Μ. Παπαστεριανός πρόλαβε να διώξει την μπάλα την τελευταία στιγμή. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Βλαχομήτρου στο χθεσινό ματς, αφού αμέσως μετά παραχώρησε τη θέση του στον Τσιμπούκα.

Στο 70’ ο Μιράντα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ροχάνο με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε επειδή ο κ. Τακίδης σφύριξε επιθετικό φάουλ προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Η απόφαση αυτή προκάλεσε τον εκνευρισμό των Βολιωτών, που λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο 73’. Έπειτα από βαθιά μπαλιά ο Βιτίνιο πήγε να γίνει κάτοχος της μπάλας, αλλά ανακόπηκε αρχικά από τον Γρομητσάρη. Η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς, όμως ο Τσιμπούκας κατόρθωσε με αυτοθυσία να παραχωρήσει κόρνερ. Ο κ. Βοσνιάδης διαμαρτυρήθηκε ότι στην αρχή της φάσης ο Μπαστακός (ο οποίος κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας) βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, γεγονός που του στοίχισε μία κίτρινη.

Στο 75’ σουτ του Πήλιου δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 77’ ο Τζιώρας αντικατέστησε τον Γκαρσία και το σύστημα πλέον ήταν 3-5-2 με τον Τσιμπούκα τρίτο στόπερ.

Νέο «κατόρθωμα» του κ. Τακίδη σε βάρος της Νίκης στο 83’. Ο Μασούρας κατέβασε την μπάλα με το χέρι και τροφοδότησε τον Βιτίνιο, που σούταρε άστοχα. Οι φιλοξενούμενοι εκ νέου φώναξαν για επιθετικό φάουλ και ο Κιλκισιώτης ρέφερι «απάντησε» πάλι με κίτρινη, αυτή τη φορά στον Γρομητσάρη.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη άσκησε πίεση κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ (εννέα συνολικά), αλλά όλα πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Τέλος στο 94’ ο Τζιώρας έκανε ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα, αλλά πάλι ο διαιτητής διέκοψε τη φάση για επιθετικό φάουλ στο έμπειρο στράικερ. Έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς).
Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Μπαλιάκας (Κοζάνης).
4ος διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης).
Κίτρινες: Μανωλάκης, Κωστούλας, Παπαδόπουλος – Ροχάνο, Μιράντα, Γρομητσάρης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Κωστούλας, Σγουρής, Παπαδόπουλος (64’ Πήλιος), Μ. Παπαστεριανός, Τόμας (64’ Βιτίνιο), Τότσκα (89’ Φάκης), Κάκκο (64’ Μασούρας), Μπαστακός.
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Πάνος, Τζοβάρας, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (63’ Τσιμπούκας), Μιράντα (91’ Κυριακίδης), Γκαρσία (77’ Τζιώρας), Ροχάνο (91’ Μπόσιο).