Λεωνίδας Βόκολος: Ο Ιάλυσος έδειξε πως ήθελε περισσότερο τη νίκη

Πολύ στενοχωρημένος από τη βαριά ήττα και από την κάκιστη εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα, ήταν ο Λεωνίδας Βόκολος, μετά το παιχνίδι με τον Ιάλυσο. Στις δηλώσεις του ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» τόνισε τα εξής:
«Ήταν μία εβδομάδα πολύ δύσκολη για μας, με πολλά αγωνιστικά προβλήματα αγωνιστικά. Αυτό, ωστόσο, δεν το λέω για δικαιολογία. Δεν μπορούμε να πούμε πάρα πολλά πράγματα για το παιχνίδι. Θα δώσω συγχαρητήρια στον Ιάλυσο, γιατί ήταν η ομάδα μέσα στο γήπεδο που έδειξε πως ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Είχα μιλήσει πριν την αναμέτρηση στους παίκτες μου και τους είπα, πως σ’ αυτά τα παιχνίδια και κάτω από αυτές τις γηπεδικές συνθήκες, τα στοιχεία που επικρατούν είναι το πάθος και η δύναμη. Κι αν μιλήσουμε και τακτικά, το συγκεκριμένο ματς θα πήγαινε και στις στατικές φάσεις. Ο Ιάλυσος ήταν πολύ πιο δυνατός από μας στις μονομαχίες και δίκαια στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ. Από κει και πέρα ήταν πιο εύκολο γι’ αυτόν να κάνει διαχείριση του παιχνιδιού και να πάρει τη νίκη».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ιάλυσου, Νίκος Παντέλης, ο οποίος στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδα της Ρόδου, είδε τους παίκτες του να πετούν… φωτιές, τόνισε: «Επιγραμματικά θα πω ότι κέρδισε η ομάδα που ήθελε πιο πολύ το παιχνίδι. Μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά στο ματς, με το μαχαίρι στα δόντια και ευτυχήσαμε να πετύχουμε γκολ πολύ νωρίς. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, σ’ ένα γήπεδο που δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Εκμεταλλευτήκαμε και τις στατικές φάσεις, με αποτέλεσμα να προηγηθούμε με 3-0 στο ημίχρονο. Από κει και πέρα διαχειριστήκαμε το παιχνίδι όπως έπρεπε. Ήταν μία δίκαια νίκη. Στη φάση που είναι το πρωτάθλημα και το… μισό μηδέν μετράει. Για μας αυτή η νίκη ήταν μία ηλιαχτίδα, όσον αφορά την υπόθεση παραμονή. Γιατί η ομάδα συνεχίζει να κινδυνεύει και πρέπει τέτοιες νίκες να έρθουν και στη συνέχεια».