“Λευκή” ισοπαλία για Ολυμπιακό Β. με Τύρναβο

olympiakos

Ένα βαθμό απέσπασε ο Ολυμπιακός Βόλου στο σημερινό παιχνίδι με τον Τύρναβο στο Αλκαζάρ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 0-0, ύστερα από ένα δυνατό και ενδιαφέρον ματς, με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Το βολιώτικο συγκρότημα διατηρήθηκε στην 3η προνομιούχο θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, δύο βαθμούς μπροστά από τη Ζάκυνθο και τρεις από την ΑΕΛ που σήμερα έκανε το ρεπό της.
Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο, καθώς ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ, δίχως όμως επιτυχία.

Λίγες φάσεις το πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε δυνατό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και να βρει τρόπο να απειλήσει το τέρμα του Πρίφτη. Στα πρώτα 20λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν τον ρυθμό, δίχως όμως να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία για γκολ, με τον Γιαλούση στο 11′ να εκτελεί φάουλ και τη μπάλα να περνά αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη.
Μετά το 20′ ο Τύρναβος ισορρόπησε το παιχνίδι και επιχείρησε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Ρίζου, παίζοντας κυρίως από τα άκρα με τους Ποκόνγκ και Γεωργίου. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 26′, όταν σε σέντρα σουτ του Στεριγιανού ο Ρίζος έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.