Κυρίαρχος ο Μαγνησιακός στο παιχνίδι με την Ε.Λ. Νηλέας

Παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας ο Μαγνησιακός επιβλήθηκε με 4-0 της Ε.Λ. Νηλέας στο «Κιούπι» και έκανε το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας την αντίπαλό του στην πρώτη της ήττα. Αν και αμυντικός, ο Σιάτρας σκόραρε δύο φορές (38’, 89’), ενώ τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν οι Γαλανόπουλος (20’) και Βουρδάκης (53’).

Ο Θάνος Θεοδώρου παρέταξε τον Μαγνησιακό με αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, αφού οι Δημητριάδης και Οικονόμου ήταν εκτός 20άδας, ενώ ο Βλάχος έμεινε στον πάγκο. Το αρχικό σύστημα ήταν 3-4-3 με τον Ράπτη κάτω από τα δοκάρια και τους Τρίμη, Βέρτζο, Σιάτρα στα μετόπισθεν. Δεξιός μπακ-χαφ ήταν ο Χριστίδης και αριστερός ο Παπαδόπουλος, ενώ οι Αγιασιώτης και Γαλανόπουλος τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Δεξιός εξτρέμ ήταν ο Ζάχος, αριστερός ο Βουρδάκης και σέντερ φορ ο Σιώμος. Πάντως, λίγο πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά το σύστημα έγινε 4-3-3 με τον Τρίμη να γίνεται αμυντικό χαφ, ενώ άλλαξαν πλευρές και οι δύο ακραίοι επιθετικοί με τον Ζάχο να παίζει από τα αριστερά και τον Βουρδάκη από τα δεξιά.

Για την Ε.Λ. Νηλέας ο Κυριάκος Κοκκινάκης επέλεξε το 3-5-2, που γινόταν 5-3-2 όταν η ομάδα αμυνόταν. Τερματοφύλακας ήταν ο Μιχαλόπουλος και τριάδα στην άμυνα οι Τσιουμάνης, Σιδέρης, Γεωργίου, με πλάγιους μπακ τους Βαλουξή (δεξιά) και Πάγια (αριστερά), Οι Γεωργίου, Αράμπογλου και Λιάκος έπαιξαν στη μεσαία γραμμή, με τον τελευταίο να έχει οργανωτικά καθήκοντα, ενώ επιθετικοί ήταν οι Παλάντζας και Μάρκο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία τελική προς την εστία, μόλις στο 2ο λεπτό και ήταν το σουτ του Λιάκου που δεν ανησύχησε τον σωστά τοποθετημένο Ράπτη. Από εκεί και πέρα ο Μαγνησιακός ήταν αυτός που είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του ψάχνοντας το γκολ.

Στο 5’ ο Αγιασιώτης εκτέλεσε φάουλ και ο Σιάτρας πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Στο 11’ ο Βουρδάκης πλάσαρε και ο Μιχαλόπουλος απέκρουσε για να πάρει το… ριμπάουντ ο Ζάχος χωρίς να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’. Ο Παπαδόπουλος έδωσε στον Βουρδάκη. Αυτός έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γαλανόπουλος με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Σέντρα-σουτ του Χριστίδη στο 24’ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μιχαλόπουλος, ενώ μετά την εκτέλεση ο Σιάτρας προσπάθησε να σκοράρει με το κεφάλι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Βουρδάκη στο 34’, ενώ στο 37’ σουτ του ίδιου παίκτη απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

Από το κόρνερ αυτό προήλθε το δεύτερο γκολ στο 38’. Σε κάθε στατική φάση οι παίκτες του Μαγνησιακού έψαχναν τον προωθημένο Σιάτρα και το ίδιο έκανε ο Αγιασιώτης που εκτέλεσε το κόρνερ. Ο Σιάτρας πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο Μιχαλόπουλος μπλόκαρε το σουτ του Βουρδάκη στο 41’.

Το ματς είχε θετική εξέλιξη για τον Μαγνησιακό και έτσι ο Θάνος Θεοδώρου έκανε ροτέισον στην επανάληψη, ενώ άλλαξε και το σύστημα σε 4-4-2 με επιθετικό δίδυμο τον νεοεισελθόντα Νούσια και τον Βουρδάκη. Η συνεργασία τους απέφερε το 3-0 στο 53’ όταν ο Νούσιας τροφοδότησε με το κεφάλι τον Βουρδάκη ο οποίος σκόραρε με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Μετά το 60’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαγνησιακός ανέβασε… στροφές. Στο 86’ ο Βουρδάκης σέντραρε και ο Ζαρκαδής με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 89’ ο Ζάχος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Νούσιας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιάτρας με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης (46’ Γρηγοριάδης), Χριστίδης, Παπαδόπουλος (46’ Λούρος), Σιάτρας, Βέρτζος (69’ Τσαπέρος), Αγιασιώτης (65’ Ζαρκαδής), Βουρδάκης, Γαλανόπουλος, Τρίμης, Σιώμος (46’ Νούσιας), Ζάχος.

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μιχαλόπουλος, Βαλουξής (46’ Σταμπούλογλου), Πάγια, Τσιουμάνης, Σιδέρης, Γεωργίου, Μασούρας, Αράμπογλου, Παλάντζας (85’ Βαϊόπουλος), Λιάκος (74’ Κώστογλου), Μάρκο (46’ Μαλούσι).