Κυπελλούχος ΕΠΣΘ ο Θησέας, νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό στην παράταση (photos)

Ο Θησέας Αγριάς είναι ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Θεσσαλίας για την περίοδο 2022-23. Με γκολ του Ρακή στο 6ο λεπτό της παράτασης νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στον τελικό που έγινε στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι «πράσινοι» έδειξαν να θέλουν περισσότερο το τρόπαιο και το κατέκτησαν δίκαια.

Ποιοτικά οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Θησέα έπαιξαν με περισσότερο πάθος. Έπεφταν με δύναμη σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας και αυτό έκανε τη διαφορά. Έτσι, οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν κυπελλούχοι ΕΠΣΘ για τρίτη φορά στην ιστορία τους, κλείνοντας πετυχημένα τη χρονιά, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που δεν κατάφερε να προσφέρει ούτε αυτή τη μικρή χαρά στους φιλάθλους του, με το να πάρει το Κύπελλο, σε μία σεζόν απολύτως καταστροφική.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Για τον τυπικά γηπεδούχο Θησέα ο προπονητής του Δημήτρης Κόφφας επέλεξε σχηματισμό 4-3-3 με τον Κεφαλά κάτω από τα δοκάρια, τον Λίτσο στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Κουκουτή στο αριστερό, ενώ οι Ιακωβίδης και Καραλόπουλος ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Στη μεσαία γραμμή ο Αλεξίου ήταν ο «κόφτης» και οι Χατζησταμάτης και Τσιανάκας οι εσωτερικοί χαφ. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Αλμασίδης και από τα αριστερά ο Καραμανλής (και οι δύο με ανάποδο πόδι), ενώ στη θέση του σέντερ φορ αγωνίστηκε ο Αλαμάνης.

Το 4-3-3 προτίμησε και ο τεχνικός του Ολυμπιακού Σωτήρης Πετσιμέρης. Τερματοφύλακας ήταν ο Κωνσταντίνου, δεξιός οπισθοφύλακας ο Μαργαρίτης και αριστερός ο Θεοδωρόπουλος, ενώ οι Παπαϊωάννου και Σιουμουρέκης συνέθεσαν το δίδυμο των στόπερ. Ο Κόλα, ως «εξάρι» και οι Παπαδήμος, Σκοπελίτης αγωνίστηκαν στα χαφ. Ο Καρβούνης από τα δεξιά και ο Διαμαντόπουλος από τα αριστερά ήταν οι εξτρέμ της ομάδας, με τον Αναστασίου να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Μέτριος ο ρυθμός στο α’ μέρος
Σε ένα παιχνίδι με μέτριο ρυθμό οι «πράσινοι» της Αγριάς πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο μέχρι τα μισά του α’ ημιχρόνου. Είχαν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να την κυκλοφορήσουν σωστά, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε να έχουν νευρικότητα στο παιχνίδι τους και έκαναν εύκολα το λάθος.

Η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στον Θησέα, με τον Αλμασίδη να εκτελεί απευθείας φάουλ στο 8’ και τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι. Ο Ολυμπιακός απείλησε από στατική φάση στο 18’. Ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, με τη μπάλα να περνά μπροστά από τους Αναστασίου και Σιουμουρέκη, οι οποίοι δεν τη βρήκαν για να την προωθήσουν στα δίχτυα.

Στο 28’ ο Ολυμπιακός είχε μία καλή ευκαιρία με τον Κόλα, που με ατομική προσπάθεια απέφυγε όποιον αντίπαλο βρέθηκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αναγκαστική αλλαγή με τον τραυματία Καρβούνη να αφήνει τη θέση του στον Σκύφτα. Ο τελευταίος έπαιξε στη μεσαία γραμμή, με τον Σκοπελίτη να περνά στο δεξιό άκρο της επίθεσης. Ο Θησέας «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 37’ όταν σε γέμισμα του Κουκουτή, ο Αλμασίδης προσπάθησε να σκοράρει μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Διαμαντόπουλος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή στο 39ο λεπτό, αλλά ο Κεφαλάς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Ο γκολκίπερ του Θησέα ενήργησε σωστά και στο σουτ του Αναστασίου στο 43’, σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς οδεύαμε στο τέλος του α’ ημιχρόνου. Μάλιστα στις καθυστερήσεις η ομάδα του Σωτήρη Πετσιμέρη απείλησε σε δύο ακόμη περιπτώσεις με τους Παπαδήμο και Κόλα. Στην πρώτη έσωσε τον κίνδυνο ο Κουκουτής παραχωρόντας κόρνερ και στην δεύτερη απέκρουσε ο Κεφαλάς.

Πάντως, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα τραυματίστηκε ο Τσιανάκας και έτσι με την έναρξη του β’ ημιχρόνου είχε και ο Θησέας αναγκαστική αλλαγή, με τον Κ. Κόφφα να περνά στον αγωνιστικό χώρο.

Εκατέρωθεν ευκαιρίες στην επανάληψη
Άτυχος στάθηκε και ο Καραλόπουλος με την έναρξη της επανάληψης. Τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ρακή, που έπαιξε αυτός στο κέντρο της άμυνας του Θησέα δίπλα στον Ιακωβίδη.

Μεγάλη φάση για την ομάδα της Αγριάς καταγράφηκε στο 51ο λεπτό όταν ο Καραμανλής έκανε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή και ανάγκασε τον Κωνσταντίνου να εκτιναχθεί για να παραχωρήσει κόρνερ με το ένα χέρι. Ο Καραμανλής συνέχισε να απειλεί την εστία του Ολυμπιακού. Στο 56’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε έγκαιρα σε θέση οφσάιντ από τον Α’ βοηθό Κωνσταντίνο Τασιόπουλο και το γκολ δεν μέτρησε. Τρία λεπτά αργότερα ο αριστερός εξτρέμ του Θησέα βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το σύνολο του Δημήτρη Κόφφα ήταν σαφώς καλύτερο στο πρώτο εικοσάλεπτο του β’ ημιχρόνου και ο κ. Πετσιμέρης έκανε μία διορθωτική κίνηση ρίχνοντας στο ματς τον Κατσαγεωργίου στη θέση του Διαμαντόπουλου, αφού με αυτόν τον τρόπο θέλησε να δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα στην επίθεση του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 73’ για να γίνουν απειλητικοί με τον Θεοδωρόπουλο να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι. Καλή φάση για τον Ολυμπιακό και ακόμη καλύτερη αυτή του 75ου λεπτού όταν ο Σκοπελίτης σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Κεφαλάς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ με το ένα χέρι. Μάλιστα επιδεικνύοντας αθλητικό ήθος ο Αναστασίου συνεχάρη τον τερματοφύλακα του Θησέα για την επέμβασή του. Στο 85’ ο Αναστασίου βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 89’ το πλασέ του Κατσαγεωργίου εξουδετερώθηκε από τον Κεφαλά. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση πριν οδηγηθούμε στην ημίωρη παράταση.

Το γκολ του Ρακή έκρινε τον αγώνα
Στο 92’ ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ και ο Αναστασίου πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 95’ ο νεαρός Μίχος του Θησέα επιχείρησε μακρινό σουτ και ανάγκασε τον Κωνσταντίνου να παραχωρήσει κόρνερ  με εντυπωσιακή απόκρουση.

Το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Κουκουτή και η μπάλα έμεινε στα καρέ του Ολυμπιακού. Ο Σκοπελίτης προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, αλλά η μπάλα πήγε προς τα πίσω. Έφτασε στον προωθημένο και αφύλακτο Ρακή που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Θησέα. Το 1-0 για τους «πράσινους» στο 96ο λεπτό ήταν γεγονός, με τον σκόρερ να δέχεται δικαιολογημένα την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Καλαντζή, καθώς έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς. Μικρό το κακό φυσικά…

Όπως ήταν λογικό ο κ. Πετσιμέρης έριξε στο ματς τους σέντερ φορ που είχε στον πάγκο, δηλαδή τους Ντινόπουλο και Μυλωνά, κάνοντας πολύ επιθετικό το σχήμα της ομάδας του, που όμως είχε πλέον κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Αυτό παραλίγο να εκμεταλλευτούν οι Αγριώτες στο 106’ με τον Κ. Κόφφα να επιχειρεί το σουτ και τον Κωνσταντίνου να αποκρούει. Ο Θησέας επιχειρούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα, όπως στη φάση του 111ου λεπτού όταν ο Σιμιτσής έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Κωνσταντίνου σε τετ-α-τετ.

Στο 115’ ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, αλλά η εκτέλεση του Κόλα ήταν άστοχη. Σουτ του Αναστασίου στο 119’ κατέληξε άουτ και αυτή ήταν η τελευταία φάση του τελικού. Με τη λήξη οι παίκτες του Θησέα έγιναν ένα κουβάρι στον αγωνιστικό χώρο πανηγυρίζοντας για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Την ίδια στιγμή ο Αναστασίου χαλούσε την καλή εικόνα που είχε δημιουργήσει στη φάση του 75ου λεπτού, αφού πάνω στα νεύρα του έσπρωξε τον διαιτητή Καλαντζή, ο οποίος του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Κατά την απονομή οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αποδοκίμασαν εντονότατα τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους θεωρώντας ότι δεν έπαιξαν με το απαιτούμενο πάθος.

Από την άλλη πλευρά τα χαμόγελα ήταν διάπλατα για τους ανθρώπους τους Θησέα. Το Κύπελλο σήκωσε ο αρχηγός Τόλης Χατζησταμάτης, ενώ το γλέντι για τους «πράσινους» συνεχίστηκε μέχρι αργά στην Αγριά.

Διαιτητής: Στ. Καλαντζής
Βοηθοί: Κ. Τασιόπουλος, Δ. Σακκάς
4ος διαιτητής: Θ. Γραββάνης
Κόκκινη: Αναστασίου (μετά τη λήξη)
Κίτρινες: Ιακωβίδης, Ρακής, Κεφαλάς-Θεοδωρόπουλος, Κόλα, Σκύφτας.
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Καραλόπουλος (48’ λ.τρ. Ρακής), Αλεξίου, Καραμανλής, Χατζησταμάτης (115’ Μέρο), Αλαμάνης (90’ Μίχος), Τσιανάκας (46’ λ.τρ. Κ. Κόφφας), Αλμασίδης (65’ Σιμιτσής).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Κωνσταντίνου, Μαργαρίτης (100’ Ντινόπουλος), Θεοδωρόπουλος (91’ Γιαρλελής), Παπαδήμος, Παπαϊωάννου, Σιουμουρέκης, Σκοπελίτης (104’ Μυλωνάς), Κόλα, Καρβούνης (29’ λ.τρ. Σκύφτας), Αναστασίου, Διαμαντόπουλος (63’ Κατσαγεωργίου).

Πολυτιμότερος παίκτης ο Αλεξίου
Όπως ανακοινώθηκε από την ΕΠΣ Θεσσαλίας, πολυτιμότερος παίκτης του χθεσινού τελικού αναδείχθηκε ο Γιώργος Αλεξίου. Ο έμπειρος μέσος πήρε άριστα στα καθήκοντα που του ανατέθηκαν, αφού πολλές φορές σταμάτησε επιθέσεις του Ολυμπιακού πριν δημιουργηθεί κίνδυνος για την εστία του Θησέα, ενώ είχε και εξαιρετικό ποσοστό πετυχημένων μεταβιβάσεων.