Κυπελλούχος ΕΠΣΘ ο Πύρασος, με “χρυσό” σκόρερ τον Φουρκιώτη στο 92′ (photos)

Την πέμπτη κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ πανηγυρίζει ο Πύρασος. Μετά από συγκλονιστικό τελικό που διεξήχθη στον Αλμυρό επιβλήθηκε 2-1 της αξιόμαχης Αγίας Άννας. Ο Φουρκιώτης αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, καθώς μπήκε στο ματς στο 89’ και στο 92’ πέτυχε το νικητήριο τέρμα, ενώ MVP του τελικού ψηφίστηκε ο Ροτζέριο.

Δεν είχαν προλάβει να κυλήσουν τρία λεπτά και δημιουργήθηκε η πρώτη αξιόλογη φάση, που ήταν για λογαριασμό του Πυράσου. Οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να διώξουν σωστά, ο Βλάχος επωφελήθηκε, μπήκε στην περιοχή και από θέση πλάγια δεξιά πλάσαρε, για να αποκρούσει ο Φλίγκος.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου η Αγία Άννα ανέβασε στροφές και πλησίασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 30’ ο Τζοβάρας μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυνομένου και πήρε τροχιά προς το δεξί «παραθυράκι». Ωστόσο ο Κεφάλας ενήργησε ψύχραιμα παραχωρώντας κόρνερ. Επίσης στο 36’ το πλασέ του Καλαμίδα δεν βρήκε στόχο.

Στο 42’ ήταν η σειρά του Πυράσου να απειλήσει. Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Αγιασιώτη, η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος με πλασέ σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς δοκού.

Με εξαιρετικό τρόπο άρχισε το β’ ημίχρονο. Μάλιστα το συγκρότημα του Κώστα Τσιουρέλη «άγγιξε» δύο φορές το γκολ με τον Παπαδημητρίου. Πρώτα στο 47’ έκανε ωραία ενέργεια και πλασέ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και σουτ του Βολιώτη επιθετικού στο 50’.

Ο Πύρασος, όμως, αποδείχθηκε πιο εύστοχος στο 54’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Βλάχος έπιασε κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε αρχικά ο Φλίγκος. Η μπάλα πήρε ύψος και ο Μαρτίνς με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1).

Οι πανηγυρισμοί των Αγχιαλιτών κράτησαν μόλις οκτώ λεπτά. Στο 62’ ο Σέττος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε. Ο Κεφαλάς απέκρουσε, αλλά ο Παπαδημητρίου, που καιροφυλακτούσε με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την ανυπεράσπιστη εστία ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να σκοράρει και οδεύαμε προς παράταση.

Έτσι φτάσαμε στο 92’, όταν ο Οικονόμου εκτέλεσε κόρνερ. Ο Μιχόπουλος σηκώθηκε ψηλότερα όλους και έπιασε καρφωτή κεφαλιά, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φλίγκος. Ο Ροτζέριο με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά αμέσως μετά ο Φουρκιώτης με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-2 χαρίζοντας το τρόπαιο στον Πύρασο.

Την απονομή του κυπέλλου έκανε ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ Μίλτος Καλόγηρος και οι Αγχιαλίτες το γιόρτασαν δεόντως μαζί τους οπαδούς τους…

Διαιτητής: Θεοχάρης.
Βοηθοί: Σακκάς, Σαμαράς.
4ος διαιτητής: Χαλβατζάκος.
Κίτρινες: Σέττος, Φλίγκος – Μιχόπουλος, Οικονόμου, Αγιασιώτης.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φλίγκος, Χατζητρακόσιας, Καλαμίδας, Βέργος, Χολέβας, Σ. Τσιουρέλης (70’ Στεργιόπουλος), Πετράκος, Κορέτα (76’ Τσελεπής), Σέττος, Τζοβάρας, Παπαδημητρίου.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μπόλης (46’ Δημητριάδης), Παπαδόπουλος, Μιχόπουλος, Ρακής, Αγιασιώτης, Οικονόμου, Αραπίτσας, Ζάχος (89’ Φουρκιώτης), Ροτζέριο, Βλάχος.