Κυπελλούχος ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός Βόλου

Άξιος Κυπελλούχος της ΕΠΣΘ για την περίοδο 2018-19 είναι από το απόγευμα του Σαββάτου ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 τον Αίαντα Σούρπης στο Πανθεσσαλικό στάδιο στον τελικό της διοργάνωσης και κατέκτησαν το τρόπαιο.
Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη ήταν σαφώς ανώτεροι, απέναντι σε μια ομάδα που έκανε φιλότιμη προσπάθεια, όπως είναι ο Αίας και η οποία έχει στις τάξεις της αμιγώς ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 με τον Αντώνη Ζγκούρι στο 31’ να ανοίγει το σκορ, με σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Καμπλιώνη. Στο 45’ ο Φίλιππος Σκοπελίτης πέτυχε το δεύτερο τέρμα των «ερυθρολεύκων», με σουτ βολέ και αφού η μπάλα βρήκε σε πλάτη αμυνόμενου.
Ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 53’ με καταπληκτικό σουτ του Νίκου Μπουτζίκου έξω από την περιοχή.

Ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ, Περικλής Λασκαράκης, έκανε μετά το τέλος του αγώνα την απονομή του Κυπέλλου στον Ολυμπιακό, υπό τις επευφημίες των φιλάθλων της ομάδας. Αυτό ήταν το τρίτο Κύπελλο ΕΠΣΘ που κατακτά ο Ολυμπιακός στην ιστορία του, έχοντας λάβει μέρος σε τέσσερις τελικούς.

Διαιτητής: Θεοχάρης

Βοηθοί: Καρακίτσος, Βλάχος

Κίτρινες: Παπαϊωάννου, Γιακουμής-Θ. Κατσαβριάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιακουμής, Νικολακάκης (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Μπουτζίκος (69’ Καναβός), Ριζογιάννης, Παπαϊωάννου, Σερτζίνιο, Κόλα, Καμπλιώνης, Σκοπελίτης (55’ Λώττας), Σαχινίδης, Ζγκούρι (63’ Πατσής).

ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Χαλάτσης (57’ λ.τρ. Η. Λαγός), Παπανικολόπουλος (60’ Κ. Κατσαβριάς), Μακανίκας (70’ Κωστούλας), Πλαβός, Χριστέλος, Χειλάς, Μπιρτσάι, Αραπίτσας (4’ λ.τρ. Ξηροκώστας), Θ. Κατσαβριάς, Τσόγκας, Μιχόπουλος.