Κύπελλο ΕΠΣΘ: Εύκολη πρόκριση για την ΑΠΟΒ, 9-0 τον Αχιλλέα

«Άστραψε και βρόντηξε» η ΑΠΟΒ στο παιχνίδι που έδωσε με τον Αχιλλέα Αχιλλείου στο βοηθητικό του ΕΑΚ, για την β’ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Το συγκρότημα του Βασίλη Σιγάλα σάρωσε με 9-0 τον Αχιλλέα σε ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική μια και υπήρχε μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων, όπως αποτυπώθηκε και από το αποτέλεσμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Παρθένης που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ «σέρβιρε» και μία ασίστ.

Ο Παρθένης άνοιξε το σκορ στο 10’ με πλασέ, ενώ ο ίδιος στο 16’ διπλασίασε τα τέρματα της ΑΠΟΒ, επίσης με πλασέ. Στο 33’ ένα ακόμη γκολ από τον Παρθένη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Στέκα, έχοντας δεχθεί προηγουμένως την ασίστ του Ίλιεβ (3-0). Το 4-0 σημειώθηκε στο 37ο λεπτό, με τον Παρθένη να μετατρέπεται από σκόρερ σε δημιουργό, αφού αυτός τροφοδότησε τον σκόρερ Σουφλή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γεωργούσης έβγαλε σε θέση βολής τον Παρθένη, που έγραψε το 5-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Πολύ γρήγορα στην επανάληψη ο Παρθένης πανηγύρισε το πέμπτο προσωπικό του τέρμα, και έκτο της ομάδας του. Ήταν στο 48’ όταν σκόραρε με κεφαλιά, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Χούμπλης. Άλλο γκολ δεν σημείωσε μια και λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Κεραμίδα.

Ωστόσο, η ΑΠΟΒ συνέχισε να σκοράρει στο ματς. Στο 52’ ο Ίλιεβ βρήκε δίχτυα με εύστοχο πλασέ, κάνοντας το 7-0, ενώ στο 62’ ο Χούμπλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 8-0. Το τελικό 9-0 διαμορφώθηκε στο 77ο λεπτό, με τον Χούμπλη να βγάζει την ασίστ για τον Σιόβα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΠΟΒ: Κοντρέρας, Γεωργούσης (53’ Πανταζής), Σταυρής (50’ Λεφούσης), Σιαφαρίκας, Τσιουκαντάνας, Τσόχα, Ίλιεβ, Μιχάλης (53’ Σωτηρέλης), Παρθένης (53’ Κεραμίδας), Χούμπλης, Σουφλής (50’ Σιόβας).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Στέκας, Κωστόπουλος, Ευαγγελίου, Τσουκάρας, Μόσχος, Τσεκούρας, Στεργίου, Μαλλιαρός, Μουζουράκης, Παναγιώτου, Χουλιάρας.