Κύπελλο Ελλάδος: Στις Σέρρες για την πρόκριση ο Βόλος

Στη «μάχη» του Κυπέλλου Ελλάδος ρίχνεται σήμερα ο Βόλος. Στις 5.15 μ.μ. (Cosmote Sport 3) οι «κυανέρυθροι» αντιμετωπίζουν τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες για την 5η φάση της διοργάνωσης, σε νοκ άουτ παιχνίδι. Με τον αέρα του φαβορί θα επιδιώξουν να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο Βόλος προέρχεται από μια απαιτητική αναμέτρηση με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια, παρότι αυτή δε συνοδεύτηκε στο τέλος με ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι «κυανέρυθροι» αντιμετωπίζουν το σημερινό παιχνίδι με σοβαρότητα και θα προσπαθήσουν να «καθαρίσουν» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση, κάνοντας στη συνέχεια και συντήρηση δυνάμεων, ενόψει και του παιχνιδιού που ακολουθεί με τον Ιωνικό στη Νίκαια για τη Σούπερ Λιγκ.

Δεν αποκλείεται ο Ισπανός τεχνικός να δώσει «ανάσες» σε κάποιους παίκτες και να αγωνιστούν στην ομάδα ορισμένοι ποδοσφαιριστές με μικρότερο χρόνο συμμετοχής, όπως για παράδειγμα ο Σωτήρης Νίνης. Στο δεξί άκρο της άμυνας αναμένεται να αγωνιστεί για πρώτη φορά φέτος, o Γιάκουμπ Κούζντρα, παίρνοντας τη θέση του τραυματία Εμιλιάνο Πουρίτα στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Αργεντινός αμυντικός υποβλήθηκε σε μαγνητική τομογραφία η οποία έδειξε ότι υπέστη θλάση στον προαγωγό, γεγονός που θα τον κρατήσει για περίπου τρεις εβδομάδες εκτός δράσης. Αυτό σημαίνει ότι ο Πουρίτα θα χάσει τα ματς πρωταθλήματος με Ιωνικό, και Άρη και αν όλα πάνε καλά θα επιστρέψει στο ματς με τον ΟΦΗ στις 20 Νοεμβρίου, καθώς μεσολαβεί και η διακοπή της Σούπερ Λιγκ, λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων.

Η προετοιμασία των παικτών του Βόλου για το αυριανό παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες ολοκληρώθηκε χθες και στη συνέχεια η αποστολή αναχώρησε για τις Σέρρες. Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ συμπεριέλαβε στην αποστολή για πρώτη φορά από την αρχή της χρονιάς τον Νικολάς Ορόζ, καθώς αποθεραπεύτηκε πλήρως από τον τραυματισμό του. Ο Αργεντινός μέσος, όπως όλα δείχνουν, θα πάρει χρόνο συμμετοχής και θα κάνει ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου σε επίσημο παιχνίδι. Στην 20αδα βρίσκεται και ο Μάτιτς Κότνικ, ο οποίος επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του. Ο Σλοβάκος τερματοφύλακας αναμένεται να αγωνιστεί, ως βασικός, καθώς ο Μπόρις Κλέιμαν έμεινε στον Βόλο. Εκτός έμεινε, όπως ήταν φυσικό και ο τραυματίας Εμιλιάνο Πουρίτα, όπως και οι Αντριέν Ρεγκατίν και Τάσος Τσοκάνης, προκειμένου να πάρουν «ανάσες».

Οι 20 παίκτες που συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή είναι οι εξής: Κότνικ, Παπαδόπουλος, Κούζντρα, Φεράρι, Γκρίλο, Γκιουλέν, Ρινέρ, Ρομέρο, Λογαράς, Μεταξάς, Μπαριέντος, Σοάρες, Φερνάντες, Μπαρτόλο, Ορόζ, Βοϊτκόφσκι, Νίνης, Ροσέρο, Φαν Βέερτ και Τερεζίου.
Ο Πανσερραϊκός μπήκε στη διοργάνωση από την 3η φάση, αποκλείοντας με 4-2 στα πέναλτι τον Θησέα Αγριάς. Το παιχνίδι είχε διεξαχθεί στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με τον Πανσερραϊκό να ισοφαρίζει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-2, με τον Βολιώτη Αλέξανδρο Ζέρη (έχει αγωνιστεί στην ομάδα του Βόλου), και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Ο Θησέας είχε προηγηθεί δύο φορές στο σκορ, με τους Φουρκιώτη και Καρατσόλη, ενώ για τον Πανσερραϊκό είχε σκοράρει και ο Ριβάλντο. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι. Εκεί ήταν πρωταγωνιστής ο γκολκίπερ του Πανσερραϊκού Καβουσάκης, αφού απέκρουσε τις εκτελέσεις των Αλεξίου και Ιακωβίδη.
Στην επόμενη φάση ο Πανσερραϊκός απέκλεισε τον Ηρακλή, τον οποίο νίκησε με 2-1 στις Σέρρες. Ο «Γηραιός» είχε ανοίξει το σκορ στο 67′ με την κεφαλιά τουΜπαστακού, αλλά οι Σερραίοι κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι. Αρχικά ισοφάρισαν στο 69′ με το σουτ του Ανάκογλου και τελικά πήραν τη νίκη-πρόκριση στις καθυστερήσεις με το τέρμα του Ριβάλντο.

Αναμετρήθηκαν ξανά στο Κύπελλο
Στη σύντομη ιστορία του ο Βόλος έχει αντιμετωπίσει ξανά τον Πανσερραϊκό για το Κύπελλο Ελλάδος, σε διπλά παιχνίδια, την περίοδο 2019-20 (πρώτη χρονιά του Βόλου στη Σούπερ Λιγκ), στη φάση των «32». Στις 29/10/2019 οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στις Σέρρες, με τον Πανσερραϊκό να βάζει δύσκολα στους «κυανέρυθρους». Οι Σερραίοι είχαν προηγηθεί στο σκορ με γκολ του Γιανναράκη στο 70’, για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Μάριος Τσαούσης στο 90’. Στη ρεβάνς, που είχε διεξαχθεί στο Πανθεσσαλικό στις 5/12/2019, Βόλος και Πανσερραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, με τέρματα που πέτυχαν ο Βασίλης Μάντζης στο 37’ και ο Κόντσι με πέναλτι στο 90’. Το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση, με τον Βόλο να προκρίνεται με 4-2 στα πέναλτι. Ο Θανάσης Γκαραβέλης είχα αποκρούσει δύο πέναλτι, των Κόντσι και Πολύζου, ενώ για τον Βόλο είχαν σκοράρει από την «άσπρη βούλα» οι Τσοκάνης, Τσίκα, Τόρες και Λύρατζης. Ο Τσαούσης είχε αστοχήσει, σουτάροντας άουτ. Για τον Πανσερραϊκό είχαν σκοράρει οι Τριανταφύλλου και Κασμερίδης.

«Σφυρίζει» ο Κουκούλας
Τη σημερνή αναμέτρηση θα διευθύνει ο Παναγιώτης Κουκούλας από την ΕΠΣ Λέσβου, με βοηθούς τους Θεόδωρο Αϊνάλη από την ΕΠΣ Μακεδονίας και Γιώργο Χατζηνάκο από την ΕΠΣ Δράμας. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Παναγιώτης Τσιάρας από την Καβάλα και παρατηρητής ο Κώστας Δάλλας από την ΕΠΣ Ηπείρου.