Κύπελλο: Άλμα πρόκρισης για την ΑΕΚ μετά το 3-0 επί του Ολυμπιακού

Ήταν καλύτερη, πιο ξεκούραστη και πιο αποφασισμένη. Έτσι η Ένωση πήρε τη νίκη με 3-0 και βρίσκεται πιο κοντά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μπήκε πολύ καλά στο ματς, έβαλε το πρώτο γκολ στο 3′ και το δεύτερο πριν το μισάωρο. Αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο. Σε συνδυασμό με τη δύναμη της έδρας, η ώθηση ήταν μεγάλη για τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα. Εκείνοι έκαναν το παιχνίδι τους, διαχειρίστηκαν έξυπνα το υπέρ τους προβάδισμα και απειλήθηκαν ελάχιστα.

Ο Ολυμπιακός, που είχε δοκάρι για να ισοφαρίσει, δεν κατάφερε να μπει στο ματς μετά το 2-0. Είχε στο δεύτερο ημίχρονο τις στιγμές του, ένα ακόμη δοκάρι και ένα σωστά ακυρωθέν γκολ. Δοκάρι είχε και η Ένωση, πάντως, με το σκορ στο 2-0, ενώ στο φινάλε διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 με πέναλτι.

Γενικότερα οι Πειραιώτες δεν είχαν την εικόνα που θα έπρεπε. Παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι τόσο στο ψυχολογικό κομμάτι όσο και στο αγωνιστικό. Δεν βοήθησε και η ενδεκάδα που παρέταξε ο Μίτσελ. Στράβωσε και το ματς από νωρίς και μέχρι τέλους δεν λειτούργησε τίποτα.

Ιδανικά ξεκίνησε ο αγώνας για την ΑΕΚ. Μόλις στο 3′ έγινε το 1-0. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος φέτος Λιβάι Γκαρσία. Ο Βρουσάι γλίστρησε και έτσι δημιουργήθηκε η ανισορροπία. Την μπάλα πήρε ο Τσούμπερ, βρήκε ωραία τον Γκαρσία και εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση έχοντας βάλει πλάτη τον Ντόι.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με το καλημέρα. Θα μπορούσε στο 14′ να έχει απαντήσει και να βλέπαμε άλλο ματς, αλλά το σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες κατέληξε στο δοκάρι. Κάπου εκεί αναθάρισαν οι φιλοξενούμενοι και προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο.

Μία που το πίστεψαν, όμως, και μία που ήρθε το χοντρό λάθος του Σαμασέκου. Στην προσπάθειά του να διώξει στο 28′ ο Αφρικανός έβαλε αυτογκόλ. Και σε αυτή τη φάση ήταν μέσα ο Τσούμπερ, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έχασε εντελώς τα πατήματά του. Οι παίκτες του δεν είχαν την επιθυμητή ψυχολογία, αλλά ούτε και την απαιτούμενη συγκέντρωση. Θα μπορούσε να έχει γίνει με τον Σιντιμπέ και το 3-0. Τα προβλήματα των «ερυθρόλευκων» ήταν τέτοια που στο ημίχρονο έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές ο Μίτσελ για να διορθώσει και τα δικά του λάθη.

Έως έναν βαθμό το πέτυχε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επιχείρησε να κοντρολάρει το ματς και να βρει ένα γκολ. Ωστόσο, στο 56′ είχε νέο δοκάρι με τον πιο κινητικό ποδοσφαιριστή του, τον Γκάρι Ροντρίγκες. Πέντε λεπτά μετά δοκάρι είχε και η Ένωση με τον Μάνταλο.

Έχοντας φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να το διαχειριστούν αναλόγως. Δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια ιδιαίτερα, ενώ με τις αλλαγές του Αλμέιδα απέκτησαν και μία μεγαλύτερη φρεσκάδα.

Κάπου εκεί βγήκαν και τα νεύρα. Υπήρξαν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα, ξέφυγε κάποια στιγμή η κατάσταση και από τους πάγκους, αλλά στη συνέχεια η τάξη επανήλθε. Και μόλις ξαναπαίχτηκε ποδόσφαιρο, κέρδισε πέναλτι η ΑΕΚ. Ο κάκιστος Ντόι υπέπεσε στην παράβαση, για την οποία παραδόξως χρειάστηκε και το VAR, ενώ ήταν εξόφθαλμη. Τελικά στο 90’+13 ο Λιβάι Γκαρσία από τα έντεκα βήματα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας (73’ Βίντα), Χατζισαφί, Ελίασον (83’ Άμραμπατ), Γαλανόπουλος (64’ Σιμάνσκι), Μάνταλος (83’ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Τσούμπερ (64’ Αραούχο).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Βρουσάι (46’ Ροντινέι), Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σαμασέκου (46΄Φορτούνης), Χουάνγκ (66’ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί (66’ Μπακαμπού), Μπιέλ (39’ Μπουτούτσι).