Κύπελλο: Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός

Μετά από πολύ ωραίο παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες», ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με τους «ερυθρόλευκους» να αποκτούν προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου λόγω του εκτός έδρας γκολ που σημείωσαν. Οι Ηπειρώτες στρίμωξαν τους Πειραιώτες με το εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε στο 45’+6’, αλλά αυτοί απάντησαν με το πανέμορφο γκολ του Χασάν στο 73’.

Η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό από την αρχή, ΠΑΣ και Ολυμπιακός έβγαζαν ένταση, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται πιο διψασμένοι. Εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα που έχουν στην επίθεση, απείλησαν για πρώτη φορά στο 6’. Ωστόσο, την κάθετη μπαλιά για τον Μιλιντσεάνου διάβασε ο Σα που βγήκε και μάζεψε.

Η καλύτερη, πάντως, ευκαιρία στο πρώτο μέρος (πέραν του γκολ) σημειώθηκε πέντε λεπτά μετά και ήταν από τον Ολυμπιακό, όταν στο γέμισμα του Φορτούνη, ο Χασάν βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αλλά δεν έπιασε γεμάτα το σουτ και ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

Όλα έδειχναν ότι θα έμενε το 0-0 στην ανάπαυλα, αφού στο 44’ η συνεργασία Πίρσμαν με Ελευθεριάδη ήταν καλή, αλλά το γύρισμα του δεύτερου δεν βρήκε τον Μιλιτσεάνου. Ωστόσο, σε μια δύσκολη φάση, ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR έδειξε την άσπρη βούλα και ο Εραμούσπε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 1-0.

Με αμείωτο ρυθμό συνέχισαν στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός έδειξε πιο αποφασισμένος αυτήν τη φορά, μπήκε δυνατά, με τον Ανδρούτσο να του δίνει ενέργεια και στο 47’ έχασε ευκαιρία με το πλασέ του Μπρούμα. Από εκεί και πέρα οι ευκαιρίες των δύο αντιπάλων εναλλασσόταν, καθώς ο ΠΑΣ «απάντησε» με ακόμα καλύτερη φάση, με τον Μιλιτσεάνου που είχε καλές κινήσεις, αλλά όχι και καλά τελείωμα να μην καταφέρνει να νικήσει τον Σα στο 55’.

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και στο 73’ έφερε το ματς στα ίσα, όταν σε σέντρα του Φορτούνη ο Χασάν έπιασε το ανάποδο ψαλίδι και έγραψε το 1-1. Η ισοφάριση έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στους Πειραιώτες που στη συνέχεια είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Ελ Αραμπί. Στο 78’ έφυγε κάθετα στην μπαλιά του Μασούρα, αλλά ο Λοντίγκιν του είπε «όχι», ενώ δύο λεπτά μετά έφυγε στην κόντρα, αλλά ο Μαροκινός, έχοντας τον Φορτούνη αριστερά και τον Μασούρα δεξιά με ανοιχτό πεδίο, δεν πάσαρε, αλλά ούτε σούταρε με αποτέλεσμα να δεχθεί «στοπ».

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (90’ Λιάσος), Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς), Παμλίδης (87’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (81’ Κάργας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Μπα, Καμαρά (69’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Χασάν.