Κροάτης «μάγος» έφερε τα… δώρα στη Νίκη

Στη Νίκη ο «μάγος» που έφερε τα… δώρα τις γιορτινές ημέρες ήταν Κροάτης. Ο Σέναντ Μπάιριτς είχε φανταστική απόδση και με δύο τέρματα οδήγησε την ομάδα του στην επιτυχία με 2-1 επί του Αστέρα Ιτέας. Και τα δύο γκολ που πέτυχε ήταν καταπληκτικά (3’, 50’) και καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Πανθεσσαλικό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κοντογιώργο (38’).

Τα πλάνα των προπονητών

Το γνωστό 4-2-3-1 προτίμησαν οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος, με τον Τζήμα να ξεκινά κάτω από τα γκολπόστ αντί του ανέτοιμου Θεολόγη. Την οπισθοφυλακή αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Γενιτσαρίδης, Βέργος, Καρτσαμπάς και Δημολιός. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μέτσε και Ντόλγκι, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Μπάιριτς (αριστερά), ενώ ο Ιορδανίδης συνεπικουρούσε τον Τζιώρα στη γραμμή κρούσης.

Παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Κώστας Λίβας για τον Αστέρα. Τερματοφύλακας ήταν ο Πάπος και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Αρκουμάνης (δεξιά), Αντωνόπουλος (αριστερά), Ζανιάς και Κοντογιώργος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μπογκντάνι, Χαραλαμπίδης (στον άξονα), Γεωργουσόπουλος και Σεΐτι (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Αντωνίου να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Αλεξίου, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Ο Μέτσε επιτίθεται προς την εστία του Αστέρα

Φανταστικό γκολ από τον Μπάιριτς

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της Νίκης, καθώς από το πρώτο λεπτό άρχισε «σφυροκοπεί» τον αντίπαλο. Έτσι μόλις στο 2’ ο Πάπος έκανε κακό υπολογισμό της μπάλας που έφτασε στον Τζιώρα, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κοντραρίστηκε στον Ζανιά κι ενώ η εστία ήταν ανυπεράσπιστη.

Στο επόμενο λεπτό σημειώθηκε το 1-0 με φανταστικό γκολ του Μπάιριτς. Μέτσε και Γιάκοβλεφ εφάρμοσαν κομπίνα σε κόρνερ με τον πρώτο να σεντράρει και τους φιλοξενούμενους να αποκρούουν ασθενώς. Η μπάλα στρώθηκε στον Μπάιριτς, ο οποίος εξαπέλυσε βολέ. Η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στα πόδια των παικτών των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου, που κυνήγησαν άμεσα και το δεύτερο τέρμα. Έτσι στο 5’ συρτή σέντρα του Γιάκοβλεφ απέκρουσε με τα πόδια ο Πάπος, ενώ στο 6’ σουτ του Μπάιριτς έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ). Επίσης στο 7’ ο Τζιώρας «γέμισε» για τον Γιάκοβλεφ που κοντραρίστηκε. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να δώσει για τον Μπάιριτς που έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από την πλευρά του ο Αστέρας προσπάθησε να συνέλθει και στο 12’ βγήκε επικίνδυνα μπροστά. Ωστόσο ο Γενιτσαρίδης με τάκλιν ανέκοψε τον Αντωνόπουλο σε κόρνερ. Επίσης στο 28’ απευθείας εκτέλεση του Γεωργουσόπουλου πέρασε πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών.

Στο 31’ ήταν η σειρά της Νίκης να απειλήσει. Μετά από οργανωμένη επίθεση οι γηπεδούχοι στριφογύρισαν για περίπου ένα λεπτό έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αστέρα. Τελικός αποδέκτης ο Γιάκοβλεφ που έπιασε εναέριο βολέ στέλνοντας την μπάλα στα… ύψη.

Η πρώτη καλή στιγμή για το συγκρότημα της Ιτέας δημιούργηθηκε στο 35’. Ο Χαραλαμπίδης με τακουνάκι αλά… Δομάζου έβγαλε στον κενό χώρο του Αντωνίου, ο οποίος όμως σούταρε πάνω από την εστία.

Η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δυναμικό 25λεπτο δεν είχαν την ανάλογη απόδοση στη συνέχεια παραχωρώντας πολλά φάουλ έξω από την περιοχή τους. Έτσι έδωσαν το δικαίωμα στον Αστέρα να απειλεί με στημένες φάσεις (και με τη… συνδρομή του διαιτητή) σε μια από τις οποίες έφτασε στην ισοφάριση. Ήταν το 38’ όταν ο Σεΐτι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Κοντογιώργος με διαγώνια κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Το γκολ αυτό άναψε τα «αίματα» στην εξέδρα με οπαδούς της Νίκης να κινούνται εναντίον παραγόντων και φίλων του Αστέρα που βρέθηκαν στο γήπεδο. Τελικά το επεισόδιο έληξε με την επέμβαση της αστυνομίας και των ανθρώπων της βολιώτικης ομάδας. Πλέον η καλή ψυχολογία άλλαξε… στρατόπεδο με τους «κυανόλευκους» να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση μετά το 1-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

«Μαγική» ενέργεια Μπάιριτς και… 2-1

Με ψυχολογικό μειονέκτημα πλέον η Νίκη καλούνταν να ανατρέψει την κατάσταση στο β’ μέρος. Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή και στο 48’ συρτό του Τζιώρα δεν βρήκε στόχο. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Μπάιριτς αποδείχθηκε πιο εύστοχος. Από τα αριστερά συνέκλινε προς τον άξονα και σούταρε σημαδεύοντας την αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας (2-1).

Την ώρα που οι «κυανόλευκοι» πανηγύριζαν οι παίκτες του Αστέρα διαμαρτύρονταν στον διαιτητή, ο οποίος έδωσε αφορμή χωρίς λόγο. Πιο συγκεκριμένα στο χώρο του κέντρου έγινε φάουλ υπέρ της Νίκης. Ο κ. Σφέτσιας καταλόγισε την παράβαση, αλλά έδειξε… λανθασμένη κατεύθυνση με το χέρι του σαν να ήταν το φάουλ υπέρ της ομάδας της Ιτέας. Τελικά διόρθωσε το σφάλμα του και ο Ντόλγκι εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ. Η μπάλα έφτασε τον Μπάιριτς, ο οποίος με όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ διπλασίασε τα τέρματα τόσο τα προσωπικά όσο και της ομάδας του.

Το ηθικό των «κυανολεύκων» αναπτερώθηκε και στο 56’ ο Τζιώρας τροφοδότησε με το κεφάλι τον Ιορδανίδη, ο οποίος σούταρε πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος αλλά δεν αιφνιδίασε τον Πάπο.

Πάντως οι γηπεδούχοι κινδύνεψαν στο 52’. Ο Σεΐτι κέρδισε τις κόντρες στο αριστερό άκρο της μικρής περιοχής και σούταρε συρτά για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Τζήμας.

Άτυχη στάθηκε η βολιώτικη ομάδα στο 65’. Ο Ιορδανίδης έγινε κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά και σούταρε, αλλά σημάδεψε τη δεξιά δοκό της εστίας του Πάπου.

Το ματς είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά και ο Αστέρας πλησίασε μέσα σε δύο λεπτό δύο φορές κοντά στο γκολ. Πρώτα στο 68’, όταν μετά από σέντρα σουτ του Αντωνίου ο Κοντογιώργος για λίγο δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά από κοντά, ενώ στο επόμενο λεπτό φαλτσαριστό σουτ του Μπογκντάνι πέρασε λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν στον παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν εμφανές άγχος και να μην μπορούν να «τελειώσουν» το ματς μ’ ένα τρίτο γκολ. Στο 80’ έπειτα από σέντρα του Δημολιού ο Τζιώρας στόπαρε με το στήθος αλλά σούταρε αρκετά άστοχα, ενώ στο 81’ μετά από κεφαλιά του Μπάιριτς ο νεοεισελθών Τοπούζι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα γκολπόστ (κόρνερ). Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Μέτσε η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία αλλά ο Γιάκοβλεφ από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα, ενώ ούτε ο Καρτσαμπάς πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Εξαιρετική ομαδική ενέργεια από τους «κυανόλευκους» στο 83’ με τον Ιορδανίδη με «τακουνάκι» να ανοίγει για τον Γιάκοβλεφ, το σουτ του οποίου κοντραρίστηκε και κατέληξε κόρνερ.

Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη και στο 92’. Οι παίκτες της βγήκαν στην κόντρα σε φάση «τρεις με έναν», αλλά ο Τζιώρας έχασε το κοντρόλ. Παρ’ όλα αυτά η μπάλα έφτασε στον νεοεισελθόντα Λάιο, ο οποίος αντί να τη μοιράσει είτε αριστερά στον Μπάιριτς είτε δεξιά στον Γαρυφαλλόπουλο που περίμεναν αμαρκάριστοι, προτίμησε να επιχειρήσει από μακριά ένα «άτσαλο» σουτ το οποίο έφυγε πολύ άουτ.

Τελικά μετά από έξι λεπτά καθυστερήσεων ο κ. Σφέτσιας σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης βρίσκοντας δίκαιη νικήτρια τη βολιώτικη ομάδα με 2-1.

Διαιτητής: Σφέτσιας (Σάμου)

Βοηθοί: Στεφανής, Κανιούρας (Καρδίτσας)

Κίτρινες: Τζιώρας – Κοντογιώργος, Γεωργουσόπουλος

ΝΙΚΗ: Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Βέργος, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι, Γιάκοβλεφ (87’ Γαρυφαλλόπουλος), Μπάιριτς (95’ Ματθαίου), Ιορδανίδης (91’ Λάιος), Τζιώρας (94’ Βουρδάκης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ: Πάπος, Αρκουμάνης, Αντωνόπουλος, Ζανιάς, Κοντογιώργος (85’ Χαρδαλούπας), Μπογκντάνι, Γεωργουσόπουλος, Χαραλαμπίδης, Αλεξίου, Αντωνίου, Σεΐτι (78’ Τοπούζι).