Κρίμα κι άδικο για τον Θησέα, αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον Πανσερραϊκό

Κρίμα και άδικο για τον Θησέα. Η ομάδα της Αγριάς «άγγιξε» την έκπληξη στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Πανσερραϊκό στο στάδιο τις Νεάπολης. Όμως ισοφαρίστηκε 2-2 στις καθυστερήσεις από τον Βολιώτη Αλέξανδρο Ζέρη και «λύγισε» στα πέναλτι με 2-4. Μάλιστα, έχει και πολλά παράπονα από τη διαιτησία.
Ο Κανίς είχε δοκάρι στο 10’, με τον Θησέα να καταφέρνει στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου να έχει τον έλεγχο και δίκαια να παίρνει το προβάδισμα. Ήταν στο 43ο λεπτό όταν ο Φουρκιώτης με προβολή έγραψε το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.
Στην επανάληψη ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να πάρει μέτρα και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο βρήκε στο 68ο λεπτό με κοντινό γυριστό σουτ του Ριβάλντο. Όμως ο σκόρερ ήταν πιθανότατα σε αντικανονική θέση, κάτι που δεν αντελήφθη ο βοηθός Μάνος που κατευθύνθηκε προς τη σέντρα, με την διαιτητή Τσιοφλίκη να κατακυρώνει το γκολ (1-1).
Οι παίκτες του Θησέα δεν το έβαλαν κάτω και ανέκτησαν την πρωτοπορία με ένα υπέροχο γκολ. Στο 78ο λεπτό ο Καρατσόλης έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 2-1 ήταν γεγονός…

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βολιώτης Αλέξανδρος Ζέρης που ισοφάρισε σε 2-2 με απευθείας φάουλ. Ένα φάουλ για το οποίο οι άνθρωποι του Θησέα διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν έγινε ποτέ.

Το ματς πήγε στην παράταση με το 2-2 να παραμένει και έτσι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ήταν πρωταγωνιστής ο γκολκίπερ του Πανσερραϊκού Καβουσάκης, αφού απέκρουσε τις εκτελέσεις των Αλεξίου και Ιακωβίδη.

Η σειρά των πέναλτι: Τσιμίκας 0-1, Σπαθής 1-1, Κανίς 1-2, Αλεξίου απέκρουσε ο Καβουσάκης, Ριβάλντο 1-3, Φουρκιώτης 2-3, Μαρκιόνι 2-4, Ιακωβίδης απέκρουσε ο Καβουσάκης.
Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Μάνος, Νίκζας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Λάρισας)
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημουλάς (73’ Ιακωβίδης), Κουκουτής, Σπαθής, Γκάγκας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης (84’ λ.τρ. Παπαδήμος), Κοτζαθανάσης (73’ λ.τρ. Κουτσούκης), Τσιανάκας (46’ Κατσιγιάννης, 110’ λ.τρ. Μασούρας), Φουρκιώτης (73’ Λίτσος), Καρατσόλης.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης, Ζέρης, Πίντο (46’ Φουάσης), Γιανναράκης (46’ Μαρκιόνι), Κουκόλης (81’ Θεοδωρίδης), Έππας (66’ Ριβάλντο), Ανάκογλου, Κρητικός, Κόντσι (46’ Μέσι), Κανίς, Τσιμίκας.