Κρίμα κι άδικο για τον Ολυμπιακό, 1-1 με Θεσπρωτό στο 95′

Κρίμα κι άδικο για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Ηγουμενίτσα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στο παιχνίδι με τον Θεσπρωτό, κατέθεσαν ψυχή και πάθος και έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη. Την οποία θα είχαν κατακτήσει, ας όψεται ο διαιτητής Δραγάτης. Κράτησε παραπάνω χρόνο στις καθυστερήσεις, αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει ο Θεσπρωτός σε 1-1 στο 95’

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με σωστό πλάνο, παρουσιάστηκε «διαβασμένος», η ομάδα συνέχισε τις θετικές της εμφανίσεις με τον Τίμο Καβακά στον πάγκο της και έδειξε πως αποκτά αγωνιστική ταυτότητα στο παιχνίδι της.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να βρεθούν για πρώτη φορά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και έφυγαν πικραμένοι από το γήπεδο, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Ο Θοδωρής Βερνάρδος άνοιξε το σκορ στο 44’ για τον Ολυμπιακό, με τον Πατσέκο να ισοφαρίζει στο 95’

Σκόραρε ο Βερνάρδος για τον Ολυμπιακό

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με λιγοστές καλές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός φρόντισε να μην ρισκάρει στο χώρο της άμυνάς του, δεν άφηνε κενούς χώρους στον Θεσπρωτό, είχε κοντά τις γραμμές, με τους παίκτες του Τίμου Καβακά να παίζουν με πάθος.

Απέναντι σε μια ομάδα καλά προπονημένη, η οποία πίεζε και αυτή ψηλά, με αποτέλεσμα σε μεγάλο βαθμό η μία ομάδα να εξουδετερώνει την άλλη.

Ο Θεσπρωτός στο 16’ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Γεωργούσης αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή επιχείρησε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει τη συμβολή των δοκαριών του Ξενοδόχοβ.

Ο Ολυμπιακός μετά το 20’ ήταν καλύτερος του Θεσπρωτού και προσπαθούσε να βρει την ευκαιρία να σκοράρει. Στο 31’ ο Σιαφά έπιασε αέρα μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από μπαλιά του Βερνάρδου για να χαθεί η ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους».

Κι ενώ βαδίζαμε προς τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 44’ ο Σιαφά με τακουνάκι στο χώρο του κέντρου βρήκε πολύ ωραία τον Βερνάρδο, ο οποίος ξεκίνησε, έχοντας χώρο, μια κούρσα από τη σέντρα και αφού δεν τον ανέκοψε κανείς, μπήκε στην περιοχή και μ’ ένα άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα ψηλά στα δίχτυα του Κίναλη, γράφοντας το 0-1, σ’ ένα κομβικό χρονικά σημείο του παιχνιδιού.

“Έμφραγμα” στο 95′ για τον Ολυμπιακό

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τίμος Καβακάς πέρασε στο παιχνίδι τον Κουντουριώτη στη θέση του Ντος Σάντος, ενώ ο Ρότσα έριξε στο ματς τους Μπονίγια και Πατσέκο. Ο Ολυμπιακός έδωσε γήπεδο στον Θεσπρωτό, λειτουργούσε καλά ανασταλτικά και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις.

Στο 50’ ο Βαλέντε με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ξενοδόχοβ, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Καβακάς πέρασε στο παιχνίδι τον Μαρκοπουλιώτη στη θέση του Ξύδα, με τον Ολυμπιακό να παίζει με τρεις στόπερ.

Ο Θεσπρωτός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε την άμυνα του Ολυμπιακού, δίχως όμως να χάνει ευκαιρίες., παίζοντας κυρίως με γεμίσματα. Στο 64’ ο Ξενοδόχοβ μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Πατσέκο, ενώ στο 65’ ο Ρομέρο εκτέλεσε φάουλ, με τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια την μπάλα.

Στο 73’ ο Μπονίγια έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 76’ ο Ζιώγας έχασε σημαντική ευκαιρία, σουτάροντας στην εξωτερική πλευρά των διχτύων μέσα από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός στο 79’ είχε ένα σουτ του Σιαφά μέσα από την περιοχή, που μπλόκαρε ο Κιναλης, ενώ στο 84’ σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο Βερνάρδος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 89’ ο Μπονίγια πήρε την κεφαλιά σε σέντρα που έγινε από τα αριστερά από τον Νταλέσιο με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία, για να φτάσουμε στο 95’ (ο διαιτητής Δραγάτης κράτησε παραπάνω χρόνο στις καθυστερήσεις), με τον Θεσπρωτό να φτάνει στην ισοφάριση. Εκτελέστηκε κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Πατσέκο με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Κάλλης (Αν. Αττικής), Νίκζας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: Φιλίποβιτς

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Νταλέσιο, Βαλέντε, Βασιλάκης, Γώγος (81’ Δημητρούλας), Ρομέρο (46’ Πατσέκο), Ραμίρεζ, Ζιώγας (81’ Μαρτίνεζ), Γεωργούσης, (46’ Μπονίγια) Σαραντίδης, Κωνσταντίνου (81’ Βαταμίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Στάμου, Φιλίποβιτς, Ντιαμπί (70’ Μάνγκα) Κόλα (87’ Παπακώστας), Ξύδας (51’ Μαρκοπουλιώτης), Βερνάρδος, Ντος Σάντος (46’ Κουντουριώτης), Σιαφά.