Κρίμα κι άδικο για την εμφάνιση της Εθνικής η ήττα με 2-0 από τη Σουηδία

«Κρύα« ήττα για την Εθνική Ελλάδας του Φαντ Σιπ από τη Σουηδία με 2-0 και οι ελπίδες για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ εξανεμίζονται…

Δύο πρόσωπα εμφάνισε η Εθνική Ελλάδας στη Friends Arena και τελικά έφυγε ηττημένη με τα γκολ των Φόρσμπεργκ και Ίσακ από τη Σουηδία, και πλέον ψάχνει ένα θαύμα για πρόκριση στο Μουντιάλ.

Στο φανταστικό πρώτο μέρος και την εμφάνιση κυριαρχίας οι παίκτες του Φαντ Σιπ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, τα δοκάρια σταμάτησαν τους Μασούρα και Παυλίδη, κάτι, που οι Σκανδιναβοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το τρίποντο.

Το πέναλτι, που έκανε ο Μαυροπάνος και η κατάρρευση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στη συνέχεια στοίχισαν στην Ελλάδα. Αποβλήθηκε ο Χατζηδιάκος στο τέλος.

Έτσι ξεκίνησε το ματς η Εθνική Ελλάδας
Ο Τζον Φαντ Σιπ επέλεξε ένα 3-5-2, στο οποίο ο Τσιμίκας πήρε θέση στόπερ και ο Γιαννούλης μπροστά του θέση μπακ χαφ. Ο Βλαχοδήμος ξεκίνησε κάτω από την εστία, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος και Τσιμίκας παρατάχθηκαν μπροστά του, στα άκρα τους Γιαννούλης και Ανδρούτσος, στη μεσαία γραμμή οι Μπουχαλάκης – Σιώπης, μπροστά τους ο Μπακασέτας και στην επίθεση δίδυμο τους Παυλίδη – Μασούρα.

Με διάταξη 4-4-2 παρατάχθηκαν οι Σουηδοί με τους Κουάισον και Ίσακ στην κορυφή της επίθεσης.

Δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική και μόλις στο 2′ βρήκε τελική προσπάθεια με σουτ του Μασούρα μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μασούρας βγήκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε εύστοχα ωστόσο είχε ξεκινήσει την προσπάθειά του από εμφανή θέση οφσάιντ και το γκολ ορθά ακυρώθηκε.

Δύο δοκάρια σε ένα ημίχρονο!
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «κλείδωσε» τα ατού των Σουηδών και παράλληλα έβρισκε χώρο να βγει στην αντεπίθεση. Σε μία από αυτές τις φάσεις στο 21′ ο Μασούρας σημάδεψε το δοκάρι από πλάγια θέση τετ α τετ.

Η Ελλάδα συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο αλλά για δεύτερη φορά το δοκάρι της στέρησε το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, στο 39′ ο Παυλίδης πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μασούρα αλλά ξανά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες χωρίς γκολ στα αποδυτήρια παρά την σαρωτική εμφάνιση και την κυριαρχία της «γαλανόλευκης» στο γήπεδο, που αποτυπώνεται και στα στατιστικά: 1 – 8 σουτ, 0 – 3 κόρνερ, 0 – 2 δοκάρια σε 45′!

Το λάθος του Μαυροπάνου έδωσε γκολ στη Σουηδία
Στο 58ο λεπτό ο Μαυροπάνος με ένα απρόσεχτο μαρκάρισμα στον Ίσακ έδωσε την ευκαιρία στον Φόρσμπεργκ να ανοίξει το σκορ με πέναλτι.

Ο Σουηδός δεν αστόχησε και έκανε στο 59′ το 1-0. Από ‘κει κι έπειτα η Εθνική κατέρρευσε και δεν κατάφερε ποτέ να επανέλθει στον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου.

Εννέα λεπτά αργότερα στο 68′ ο Ίσακ από ασίστ του Όλσεν (!) εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην ελληνική άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, οι αλλαγές της Ελλάδας δε δημιούργησαν ιδιαίτερα προβλήματα στη σουηδική άμυνα και οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς.

Στο 86’ ο Χατζηδιάκος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για φάουλ στον Φόρσμπεργκ.

Κίτρινες: Έκνταλ – Μαυροπάνος, Μπακασέτας
Κόκκινες: 86′ Χατζηδιάκος
Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία), VAR: Ντίνγκερτ (Γερμανία)
Σουηδία: Όλσεν, Κραφτ, Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (81′ Καγιούστε), Κλάεσον (82′ Σβάνμπεργκ), Κουάισον (87′ Γκιόκερες), Ίσακ.
Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης.