Κόστισαν απουσίες και αποβολή… Παίζοντας με 10 παίκτες ο Βόλος γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από τον ΟΦΗ

Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε χθες ο Βόλος από τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, μετά το 0-1 από τον Άρη για την 2η αγωνιστική, επίσης εντός έδρας.

Οι «κυανέρυθροι» πλήρωσαν τις σημαντικές απουσίες που είχαν, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι δύο βασικοί παίκτες του άξονα (Τσοκάνης και Ριένστρα), καθώς και οι δύο δεξιοί οπισθοφύλακες (Τέκιο και Ντεντάκης). Αποτέλεσμα, να αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γκουαροτσένα.

Επίσης, η αγωνιστική απραξία των 23 ημερών επηρέασε τους παίκτες του Άνχελ Λόπεθ (είχε αναβληθεί το παιχνίδι με τον Αστέρα στην Τρίπολη), όπως και το γεγονός ότι από το 30’ αγωνίστηκαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σάντσες.

Σ΄ όλα τα παραπάνω να αναφέρουμε και το γεγονός, ότι λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού που ανιχνεύτηκαν στην ομάδα, για μία εβδομάδα οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις, με την απόδοσή τους να επηρεάζεται.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Ντε Γκουζμάν στο 39’, πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Σαρδινέρο στο 80’, με τον Βόλο να μειώνει στο 84’ με κεφαλιά του Δημόπουλου. Ο Νέιρα με πέναλτι στο 88’ έγραψε το 1-3. για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ ο Στάρτζεον στο 92’

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής του Βόλου, Άνχελ Λόπεθ, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Γκαραβέλη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γκουαροτσένα και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κολόμπο και Σάντσες. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Κιάκος και Μπαριέντος, ενώ την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ουάρντα, Περέα και Μαρτίνες. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Δουβίκας.

Από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Σίμος, προπονητής του ΟΦΗ, παρέταξε και αυτός την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Την εστία των Κρητικών υπερασπίστηκε ο Σωτηρίου, ενώ οι Ουές και Κοροβέσης ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Διαμαντής και Γιαννούλης. Στον άξονα ήταν οι Μεγιάδο και Ντε Γκουσμάν, την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Στάρτζεον, Γρίβας και Νέιρα, ενώ ο Σαρδινέρο αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» στην επίθεση.

Καθοριστική η αποβολή του Σάντσες
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και τον ΟΦΗ να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες του Βόλου στον άξονα (οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν «διαβασμένοι» και «χτύπησαν» εκεί που πονούσε ο Βόλος). Παράλληλα, ο Γκουαροτσένα βρήκε τον… μπελά του με το μαρκάρισμα του Στάρτζεον, ο οποίος ήταν πολύ επικίνδυνος από την αριστερή πλευρά.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ ο Μαρτίνες σούταρε με τον Σωτηρίου να διώχνει τη μπάλα. Οι «κυανέρυθροι» άσκησαν  πίεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο, ο ΟΦΗ σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι. Κι αφού είχε δύο φάσεις με τους Γρίβα στο 10’ (κεφαλιά άουτ) και Νέιρα στο 13’ (κεφαλιά έξω από τα δοκάρια σε κόρνερ του Ντε Γκουζμάν), στο 15’ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Στάρτζεον. Επιχείρησε το σουτ, αναγκάζοντας τον Γκαραβέλη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Βόλος απάντησε στις ευκαιρίες του ΟΦΗ στο 17’, με τον Δουβίκα να αστοχεί σε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Μαρτίνες.

Οι Κρητικοί είχαν ένα καλό σουτ του Ντε Γκουζμάν, με τη μπάλα να περνά άουτ, για να φτάσουμε στο 29’ όπου ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Σάντσες ανέτρεψε τον Σαρδινέρο, ο οποίος ετοιμαζόταν να βγει τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, με τον Καραντώνη να του δείχνει σωστά την κόκκινη κάρτα.

Ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και αφού στο 37’ ο Νέιρα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαραβέλη, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να μπλοκάρει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια, στο 39’ έγινε το 0-1. Ο Νέιρα έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και ο Ντε Γκουζμάν με ωραία προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 41’ σε σουτ του Ουάρντα ο Σωτηρίου μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο επόμενο λεπτό σε σουτ του Στάρτζεον η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γκαραβέλη.

Θρίαμβος του ΟΦΗ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε δυνατά και πάλεψε για το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες στην αρχή του β’ μέρους. Στο 51’ ο Περέα γύρισε τη μπάλα για τον Δουβίκα και εκείνος μέσα από τη μικρή περιοχή δεν τελείωσε σωστά τη φάση, στέλνοντας τη μπάλα στα χέρια του Σωτηρίου. Στο 58’ ο Γκουαροτσένα σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Σωτηρίου να αποκρούει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του ΟΦΗ ισορρόπησαν και πάλι το παιχνίδι, σκόραραν στο 67’ με τον Σαρδινέρο, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με υπόδειξη από τον VAR (ήταν σε θέση οφσάιντ ο Διαμαντής στην κεφαλιά πάσα που επιχείρησε στον Σαρδινέρο).

Τελικά, το δεύτερο γκολ του ΟΦΗ ήρθε στο 80’. Ο Σαρδινέρο βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή μετά από ασίστ του Νέιρα και πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 0-2.

Στο 84’ ο Νίνης, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, έβγαλε τη σέντρα, με τον προωθημένο Δημόπουλο να μειώνει το σκορ σε 1-2 με κεφαλιά. Ωστόσο, ο ΟΦΗ στο 87’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Στάρτζεον από τον Κολόμπο, με τον Νέιρα να ευστοχεί στο 88’, γράφοντας το 1-3 για τους Κρητικούς. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ βγήκε στην κόντρα με πέντε παίκτες, ο Νέιρα έστρωσε στον Στάρτζεον, ο οποίος με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Αϊναλής (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Ζαχαριάδης
Κόκκινη: 29’ Σάντσες
Κίτρινες: Ουάρντα-Κοροβέσης, Λυμπεράκη, Νέιρα

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Γκουαροτσένα, Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσες, Κιάκος (79’ Νίνης), Μπαριέντος, Ουάρντα, Περέα (79’ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (33’ Δημόπουλος), Δουβίκας (89’ Γέντρισεκ).
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (46’ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Ντε Γκουσμάν (93’ Γιάννου), Στάρτζεον, Γρίβας (89’ Σακόρ), Νέιρα (93’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο.